موج
کدخبر : ۴۸۸۵۶۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-488562

ثبت شهر خوی بعنوان شهر قالی ریز ماهی در وزارت میراث فرهنگی

ثبت شهر خوی بعنوان شهر قالی ریز ماهی در وزارت میراث فرهنگی

شهر خوی در شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی وزارت میراث فرهنگی ،صنایع دستی و کردشگری بعنوان شهر قالی ریز ماهی انتخاب شد

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان غربی، در آئین اهدای این سند به فرمانداری خوی صفری مدیرکل میراث فرهنگی استان مدیرکل فرش با نقش ریز ماهی را ظرفیت میراثی و صنایع دستی بسیار مهمی برای معرفی شهرستان خوی بعنوان خاستگاه و مرکز تولید این هنر صنعت دانست

وی  گفت : از نظر میراثی فرش ریز ماهی خوی بعنوان یک هنر صنعت ارزشمند و صنعت دستی نفیس ، در رای نهایی شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی بعنوان شهر ملی فرش ریز ماهی به ثبترسید و سند آن تحویل میراث فرهنگی استان و شهرستان شد

کاظمی فرماندار شهرستان خوی هم در آئین از تولید سالانه ۱۰۰ هزار متر مربع انواع فرش دستباف در این شهرستان خبر داد و گفت : ۷۰ درصد تولیدات فرش دستباف این شهرستان را فرش با نقش ریز ماهی تشکیل میشود

وی افزود: در این شهرستان بیش از ۳۰ هزار بافنده در زمینه تولید فرش دستباف از جمله ریز ماهی هنرنمایی می کنند

علت نامگذاری فرش ریز ماهی خوی را وجود دو نقش ماهی در حاشیه این طرح دانست و افزود: این فرش بعلت استفاده از مواد اولیه اصیل از نظر تولید از دوام و استحکام ویژه ای برخوردار است و با گره ترکی تولید میشود.

فرش ریز ماهی خوی با قدمت هزار ساله در رج های ۲۲الی ۷۰ تولید و به بازار عرضه میشود و مالکیت معنوی فرش ریز ماهی خوی در سال ۱۳۹۲ در فهرست جهانی ثبت شده است.

به سبب تولید فرش ریز ماهی از سالیان دور در خوی در بازار تاریخی این شهرستان هم راسته ای بنام راسته فرش فعال بوده و همچنان رونق خود را حفظ کرده است

صفری مدیرکل میراث فرهنگی استان همچنین در سفر به خوی در نشست با اعضای شورای اسلامی مسائل و مشکلات بناها و آثار تاریخی خوی را بررسی کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان گفت : به لحاظ میراثی شهرستان خوی از شهرستانهای باظرفیت آذربایجان غربی است.

وی افزود : در این نشست مقرر شد ۸ میلیارد تومان اعتبار از بودجه شهرداری برای احیای آثار و بناهای تاریخی در اختیار میراث فرهنگی استان قرار گیرد.

وی تصریح کرد : تکمیل مجموعه فرهنگی و تاریخی و کردشگری شمس تبریزی از مهمترین طرحهای ملی خوی است که براساس تفاهم نامه با شورا و شهرداری قرار شد با در اولویت تکمیل و مرمت قرار گیرد.

صفری تصریح کرد : در آذربایجان غربی با فت تاریخی شهرستانهای ارومیه ، خوی ، ماکو و تکاب در شورای عالی میراث فرهنگی به ثبت رسیده و مطالعات این بافتها در این شهرستاه درحال اجراست.

وی گفت : در این مطالعات جایگاه آثار تاریخی و نوع مرمت و احیای این آثار و تعیین ضوابط میراثی در ارائه طبقات در ساخت و سازها مشخص میشود.

وی افزود: با تکمیل این مطالعات شاهد گشایش های خوبی دردر امر شهرسازی اصولی در بافت اریخی این شهرها با لحاظ بناهای میراث فرهنگی خواهیم بود.

شهسوار رئیس شورای اسلامی شهر خوی هم گفت : تکمیل مقبره شمس تبریزی ، تداوم مرمت بازر تاریخی خوی و تکمیل مطالعات هسته مرکزی و بافت تاریخ خوی از مهمترین مطالبات مردم شهر خوی از میراث فرهنگی استان است.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: فرش ریزماهی خوی
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه