سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از پرداخت کمک حمایتی 300 هزار تومانی به 20 میلیون نفر ایرانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، بهروز نعمتی دقایقی قبل در حاشیه جلسه غیر علنی مجلس در جمع خبرنگاران حضور یافت و به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: در جلسه غیر علنی امروز مجلس نوبخت معاون رییس جمهور، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، معاون وزیر سمت، سازمان تعزیزات حکومتی و سازمان بازرسی حضور داشتند.

نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: یکی از مصوبات جلسه فوق این بود که به 20 میلیون نفر از اقشار آسیب پذیر و کسانی که درآمد کمتر از 3 میلیون تومان در ماه دارند و همچنین افراد تحت پوشش کمیته امداد و نهادهای حمایتی تا پایان سال در دو مرحله 300 هزار تومان کمک حمایتی صورت گیرد.

وی افزود: مجموع این کمک که در نیمه دوم سال جاری انجام می شود، 12 هزار و 500 میلیارد تومان خواهد بود.

سخنگوی هیات رییسه مجلس در پاسخ به خبرنگار موج مبنی بر اینکه چرا محمد شریعتمداری وزیر صنعت در این جلسه شرکت نکرد، گفت: به جای ایشان معاون وزیر صنعت شرکت کرد.

نعمتی در خصوص اینکه آیا شریعتمداری استعفا کرده است، گفت: هنوز استعفا نداده است.

اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

نعمتی در ادامه اظهار داشت: قرار بر این شد که کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه، صنایع و معادن و کشاورزی مجلس جلسات متعددی را با دولت درباره بسته های حمایتی مردم داشته باشند.

وی گفت: همچنین در زمینه تولید، مشکلات عدیده ای وجود دارد و قرار بر این شد کمیسیون های مزبور ارتباطات نزدیکی با اعضای دولت داشته باشند تا هرچه سریع‌تر مشکلات بخش تولید کشور رفع شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به مطرح شدن مسئله مهار نقدینگی در جلسه غیرعلنی امروز مجلس عنوان کرد: در حال حاضر ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در کشور وجود دارد که به دنبال راهکارهای اساسی برای مهار این نقدینگی هستیم و آقای نوبخت هم در این جلسه وعده واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی را دارد.

نعمتی گفت: همچنین در این جلسه بر ضرورت عدم برداشت از ذخایر کشور تاکید شد که نباید دولت از منابع ارزی و صندوق ذخیره ارزی برداشت کند، چرا که این منابع برای آیندگان است.

وی با اشاره به مطرح شدن بحث کالاهای اساسی در این جلسه بیان کرد: ما هیچگونه مشکلی از نظر تامین کالاهای اساسی در بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت نداریم و وزیر جهاد کشاورزی هم در این جلسه اعلام کرد که نیازمندی های اساسی کشور تدارک دیده شده و انبارهای ما اشباع شده است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به مطرح شدن بحث افزایش قیمت کالاها و گرانی ها در این جلسه تصریح کرد: رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گزارشی از برخورد با محتکران و چندقیمتی ها به مجلس ارائه کرد و آقای نوبخت هم مطالبی را در خصوص نوسانات نرخ ارز عنوان کرد.

نعمتی با تاکید بر اینکه همه ما باید موضوع گرانی و چند قیمتی شدن کالاها را حل و فصل کنیم، اظهارداشت: یکی دیگر از موضوعات اساسی این جلسه تعیین زمان‌بندی اقدامات دولت است که در این رابطه آقای نوبخت وعده داد که دولت در همه زمینه ها برنامه های خود را به مجلس ارائه کرده و اعلام کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کالاهای اساسی شامل چه مواردی است، تصریح کرد: دولت مکلف به تامین ۲۵ قلم کالا برای اقشار آسیب‌پذیر است که این افراد حدود ۶ میلیون حقوق‌بگیر و ۱۴ میلیون هم اقشار مختلفی هستند که زیر ۳ میلیون تومان در ماه درآمد دارند.

نماینده مردم تهران درباره زمان ارائه این کالاها به نیازمندان بیان کرد: قرار است در ۶ ماهه دوم سال و در دو نوبت این بسته های حمایتی به مردم داده شود و محل پرداخت این بسته حمایتی هم مشخص شده است.

نعمتی درباره زمان معرفی وزرای پیشنهادی اقتصاد و کار به مجلس نیز گفت: با آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور گفتگو داشتم؛ با توجه به آنکه هفته آینده نمایندگان باید به حوزه های انتخابیه خود سرکشی کنند، در آن هفته وزرا معرفی می‌شوند تا پس از تعطیلی مجلس، مورد بررسی قرار بگیرند.