نرخ طلا در حدود دو هفته اخیر با تغییر و تحولاتی همراه شده است به گونه‌ای که در این بازه زمانی طلای ۱۸ عیار ۸۰۰۰ تومان و طلای جهانی ۴۸ دلار نوسان داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج، طلای جهانی در روزهای اخیر با تحولات تازه ای روبرو شد و قیمت هر اونس طلا در جهت افزایش با تغییراتی همراه شد.

هر اونس طلا از چهارم تیرماه با عبور از ۱۳۰۰ دلار وارد مرز جدیدی در سال ۲۰۱۶ شد. این نوع طلا در این روز ۱۳۱۸ دلار در بازارهای جهانی عرضه شد.

بررسی نرخ طلای جهانی در روزهای بعد نیز روند افزایشی را نشان می‌دهد. اونس جهانی در ۷ تیر ۱۳۲۸ دلار، ۱۱ تیر ۱۳۴۱ دلار، ۱۵ تیر ۱۳۵۶ دلار و ۱۸ تیر با رسیدن به ۱۳۶۳ دلار، به بالاترین قیمت خود طی ماه های اخیر رسید.

بررسی قیمت طلای جهانی از چهارم تا هجدهم تیر ماه نشان می‌دهد که این نوع طلا ۴۸ دلار نوسان پیدا کرده است.

همچنین طلای ۱۸ عیار نیز در روزهای اخیر با شیبی ملایم حرکتی صعودی در بازار داشت.

این روند افزایشی از روز دوم تیر برای این نوع طلا آغاز شد. در این روز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۰۴ هزار تومان در بازار مشاهده می‌شد. اما در روز ۵ تیر قیمت این نوع طلا به ۱۰۷ هزار تومان، ۷ تیر ماه ۱۰۹ هزار تومان و ۹ تیر ۱۱۰ هزار تومان رسید.

روند افزایشی طلای ۱۸ عیار در روزهای بعد نیز ادامه داشت تا روز پانزدهم تیر ۱۱۱ هزار تومان و ۱۶ تیر ۱۱۳ هزار تومان در بازار عرضه شود. هر گرم طلای ۱۸ عیار در ۱۷ تیر ماه حدود ۱۱۲ هزار تومان فروخته شد.

بررسی نرخ طلای ۱۸ عیار در حدود ۱۵ روز گذشته نشان می‌دهد این نوع طلا بیش از ۸۰۰۰ تومان نوسان داشته است.

پیش بینی قیمت طلا در ماه‌های آینده

اما برخی تحلیل‌ها از آینده بازار طلا حاکی از آن است که قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت در دامنه ۱۳۲۸ تا ۱۳۹۱ دلار در هر اونس در نوسان خواهد بود و این احتمال وجود دارد که در میان بازه منفی اوراق قرضه جهانی، قیمت طلا در ۱۸ ماه آینده به بالاترین سطح خود برسد.

به اعتقاد برخی تحلیل‌گران بازار طلا با وجو آن که طلا یک دارایی بدون بهره با هزینه‌های نگهداری است، این فلز زرد در فضای سیاسی مملو از عدم اطمینان ناشی از رای بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، جذابیت ویژه‌ای پیدا کرده است. سقوط ادامه دار بازده اوراق قرضه نیز باعثسودمندی طلا از وضع موجود شده است و همچنین سقوط اطمینان در بازارها باعثشده تا مردم به دنبال راه‌های متفاوتی برای سرمایه‌گذاری باشند، به ویژه در محیطی که با کنترل بازارهای مالی توسط دولت، ‌ سودها منفی شده است.

قیمت طلا در سال جاری رشدی ۲۷ درصدی را تجربه کرده است و در آگوست ۲۰۱۱ اونس با عبور از سطح ۱۹۰۰ دلاری بیشترین قیمت تاریخ معاملات خود را به ثبت رسانده بود.