مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: بمنظور استفاده از ضایعات آلوده کننده و جمع آوری پسماندهای موجود در طبیعت با استفاده از حدود 1250 حلقه لاستیک فرسوده اولین سازه آبخیزداری لاستیکی در هرمزگان احداث شد.

به گزارش خبرگزاری موج، امید ذاکری گفت:استفاده مجدد از ضایعات، در راستای مدیریت جامع پسماند به عنوان یک مولفه کلیدی در مدیریت معدن به شمار آمده و باعث کاهش مواد زائد و همچنین به خلق مجدد ارزش و بهره مندی از هدر رفت منابع سودمند و سرمایه های ملی کمک نموده و مصرف مواد خام و انرژی را کاهش می دهد .

وی افزود: پس از بررسی اولیه و تصویب موضوع ساخت سازه آبخیزداری با لاستیک های فرسوده و رها شده در طبیعت در کمیته اقتصاد مقاومتی و کارگروه برنامه ریزی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در تابستان سال جاری ،عملیات طراحی این سازه توسط کارشناسان این اداره کل آغاز و عملیات اجرایی آن در مهر ماه شروع و ظرف 48  روز پایان پذیرفت .

ذاکری گفت: این سازه آبخیزداری که در بخش زیارتعلی شهرستان رودان و با هدف کاهش و کنترل فرسایش خاک و تعدیل سیلاب ها اجراشد، دارای ارتفاع کل 3 متر و طول تاج حدود 16 متر است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان خاطرنشان کرد: هزینه ساخت این سازه حدود 150 میلیون ریال بوده که در صورت استفاده از مصالح معمول (سنگی ملاتی) هزینه ساخت تا بیش از 3 برابر افزایش پیدا می کرد که این امر کاملاٌ با اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد.

وی افزود: بمنظور استفاده از مصالح بومی و محلی و در نتیجه کاهش هزینه ها برنامه ساخت سازه های آبخیزداری با ابعاد کوچکتر را با استفاده از تنه و شاخ و برگ درخت نخل(سوند) را در دست اقدام داریم .

ذاکری ابراز امیدواری کرد: پس از ازریابی و پایش اثر بخشی این سازه ها ( لاستیکی و شاخ و برگ درخت نخل) و در صورت ارزیابی مثبت، ساخت این سازه ها را ادامه خواهیم داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج