در حال حاضر کودک آزاری و حتی خودکشی کودکان بالاتر رفته است که این نشان دهنده عدم برنامه ریزی و عدم مدیریت درباره آسیب‌های اجتماعی دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، فاطمه دانشور روز گذشته از مسکوت ماندن 6 ساله لایحه حمایت از کودکان در مجلس انتقاد کرد و گفت باید هر چه سریعتر به این لایحه رسیدگی شود تا بخشی از مشکلات کودکان در جامعه مرتفع شود. در واقع این لایحه سالیان سال است که در مجلس معلق مانده و تعیین تکلیف نشده است.

به گفته دانشور، در لایحه حمایت از کودکان که در مجلس معلق مانده شرایط فرزندخواندگی آسان تر شده و همچنین در این لایحه به مددکار اجتماعی قدرت مداخله داده می شود تا بتواند در وضعیت های حاد و شرایط اورژانسی به موضوع رسیدگی کنند.

روند رو به رشد کودک آزاری در کشور

این موضوع سبب شد تا به سراغ رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس برویم و جویای اجرا نشدن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان شویم که وی معتقد است برای اجرایی شدن آن به ویژه در بحث کودک آزاری و کودکان خیابانی طرح تشکیل سازمان امور اجتماعی در وزارت کشور را در دستور کار داشتیم که نیاز به مجوز مجلس دارد و هنوز مجوز آن صادر نشده است.

وی ادامه داد:در مورد موضوع آسیب‌های اجتماعی مانند کودک آزاری و کودکان خیابانی ما نقیصه های بسیاری داریم البته مشکل نه در داشتن خلا قانونی بلکه مساله در اجرای شدن آن است افزون بر این در بحث فرهنگ سازی و آموزش هم نیاز به یک تحول بزرگ داریم همچنین در آموزش کودکستانی نیز باید کودکان را هوشیار کرد.در مجموع فرهنگ سازی و آموزش نیاز به یک مدیریت قوی  و موثر دارد و این سو مدیریت در عرض دو یا سه سال نبوده و به شیوه و نوع آموزش ها در تمام این سال ها بر می گردد.

به گفته عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، در حال حاضر کودک آزاری و حتی خودکشی کودکان بالاتر رفته است که این نشان دهنده عدم برنامه ریزی و عدم مدیریت درباره آسیب‌های اجتماعی دارد.

وی درباره اختصاص بودجه و منابع انسانی  کافی نسبت به این لایحه گفت: ما نیاز به تخصیص بودجه و منابع انسانی کافی داریم و با این بودجه های قطره چکانی نمی شود کاری انجام داد، برای نمونه همین اورژانس‌های اجتماعی که دارای چندین مشاور هستند و برای سرکشی به مناطق مختلف می روند یا مشاوره تلفنی می‌دهند نیاز به هزینه بالایی دارد.

خضری همچنین درباره مهم ترین کار مجلس گفت:قوانین باید توسط مجلس به روز شود، چرا که آسیب‌های اجتماعی امروز، با پنج سال پیش تفاوت دارد ونیاز های جامعه را در نظر بگیرد و مجلس باید عملگرایی را جایگزین آرمانگرایی کند.

آمار معتادان و زنان خیابانی در کشور دقیق نیست

خضری در پایان خاطر نشان کرد:اگر دولت همه توان و نیرو خود را بگذارد بیش از 30 درصد این لایحه را نمی تواند اجرا کند، چرا که افزون بر نداشتن سازو کار های مناسب و فرهنگ سازی، آسیب شناسی مشخصی هم صورت نگرفته و آمارها مانند آمار معتادان و زنان خیابانی و... دقیق نیستند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج