موج
کدخبر : ۳۶۷۱۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-367123

مجموعه اسناد قدیمی یزد موجود در مرکز اسناد وزارت امور خارجه به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد منتقل شد و مجموعه‌ای از مهم‌ترین اسناد مرتبط به تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان یزد در حداقل ۱۰۰ سال گذشته در اختیار این سازمان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، عباس ملازینلی معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد از انتقال مجموعه اسناد قدیمی یزد موجود در مرکز اسناد وزارت امور خارجه به این سازمان برای استفاده در پژوهش‌های تاریخی درباره استان و به‌ ویژه شهر یزد، خبر داد.

عباس ملازینلی اعلام کرد: به پیشنهاد و ابتکار سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری یزد و با هدف ایجاد آرشیو متمرکز اسناد تاریخی یزد در مرکز یزد پژوهی، وابسته به این سازمان، مجموعه‌ای از مهم‌ترین اسناد مرتبط به تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان یزد در حد اقل ۱۰۰ سال گذشته در اختیار این سازمان قرار گرفت. 
 
وی انگیزه و هدف اصلی این پروژه را جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های آرشیوی مرتبط با شهر میراث جهانی یزد، در راستای امکان‌پذیر ساختن پژوهش‌های تاریخی درباره استان و به‌ویژه شهر یزد عنوان کرد و افزود: ضرورت انجام این نوع از تحقیقات بنیادین زمانی برجسته‌تر می‌شود که بدانیم یزد یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران و از جمله به دلایل اقتصادی- تجاری و سکونت اقلیت‌های مختلف دینی و مذهبی، سرچشمه تحولات متعددی در تاریخ معاصر ایران بوده است.
 
به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد؛ ملازینلی ادامه داد: انتخاب یزد از سوی سازمان جهانی یونسکو به ‌عنوان شهر میراث جهانی نیز بر اهمیت تاریخی این شهر، بیش از پیش افزوده و انجام پژوهش‌های آرشیوی و تاریخی را برای معرفی پیشینه تاریخی یزد به امری گریزناپذیر تبدیل کرده است.
 
وی تاکید کرد: اهمیت دیگر این پروژه را باید در قدمت و سابقه آرشیو وزارت امور خارجه جستجو کرد.
 
مرکز اسناد وزارت امور خارجه دارای حدود ۵۰ میلیون سند با موضوعات مهم تاریخی و البته یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین آرشیوهای اسنادی کشور است.
 
به گفته رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد،این مجموعه اسناد بالغ بر ۱۳۷۰ برگ سند است که با مطالعه و بررسی کارشناسان تاریخی و سندپژوه از میان ۶ هزار برگ سند موجود در مرکز اسناد وزارت امور خارجه و طی بازه زمانی تیرماه تا بهمن ماه سال جاری گزیده شده‌اند. 
 
گفتنی است؛ اغلب این اسناد مربوط به اواخر دوره قاجار، تمامی دوره پهلوی اول و اوایل دوره پهلوی دوم است که می‌تواند به‌ویژه در پژوهش‌های تاریخی، اجتماعی و اقتصادی مفید واقع شود.
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها