موج
کدخبر : ۳۱۴۵۷۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314577

میزگرد تخصصی پارک علم و فناوری یزد؛

میزگرد تخصصی بررسی مسائل و مشکلات شرکت های دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات با حضور شرکت های دانش بنیان حوزه فناوری اطلاعات، مدیر کل فناوری اطلاعات استان یزد، نماینده دانشگاه یزد و شرکت های فناور در پارک علم و فناوری یزد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، محمد قویدل روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد در این میز گرد گفت: در زمینه رونق تولید میزگرد هایی تخصصی تدوین شده است و از شرکت های خصوصی دانش بنیان و متخصصین فناور و مدیران کل برای حضور در این میز گرد ها دعوت خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این میزگرد ها چند محور اعم از مسائل کپی رایت و نقش قانون کپی رایت در توسعه شرکت های دانش بنیان، نقش دولت در ارتقای بخش خصوصی و کاهش مشکلات حوزه آی تی، فعالیت بخش خصوصی برای رفع مشکلات و دانشگاه ها همچنین پیوند علم و ثروت مورد بررسی قرار می گیرد، افزود: رتبه استان یزد در خدمات اطلاعات و ارتباطات و خدمات و زیرساخت رتبه بالایی در کشور است.

محمدرضا پاکدل مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد در ادامه با اشاره به اینکه  ترامپ کشور ایران را با جنگ اقتصادی تهدید می کند و نه جنگ نظامی، گفت: ترامپ اعتراف کرد ما از نظر نظامی قوی هستیم.

وی با بیان اینکه کشوری که تولید نداشته باشد همواره تحریم است، افزود: با وجودی که نیروی کار در کشور داریم و کشور ایران در نقطه حساسی از نظر جغرافیایی قرار دارد ولی به نظر می رسد تا کنون به عنوان یک کشور مصرف کننده به تولید و استقلال اقتصادی فکر نمی کردیم که یک کشور خارجی به این راحتی ما را از نظر اقتصادی تهدید می کند.

این مسئول آی تی استان یزد در ادامه با تاکید بر اینکه هر ایرانی اگر بهتر کار کند اوضاع کشور بهتر خواهد شد، افزود: در حوزه آی تی و فناوری اطلاعات و ارتباطات ظرفیتی که در ایران برای کل اقتصاد کشورداریم اقتصاد دیجیتال است به طوری که با تقویت می تواند سایر موفقیت ها در تمام حوزه ها را به همراه خود بیاورد.

پاکدل با بیان اینکه اقتصاد دیجیتال می تواند اشتغال و بهره وری و تولید کشور را به شکل چشمگیری بالا ببرد، اظهار کرد: حتی راه مهم رونق گردشگری در کشور تقویت مبادی آی تی است.

وی در ادامه به صنعت فضایی کشور اشاره کرد و گفت: این یک صنعت پیشرو در کشور است و با کاربرد داده های فضایی در استان یزد می توانیم دامداری، معدن و کشاورزی را در استان متحول کنیم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه راه نجات استان تقویت آی سی تی و هوشمند سازی است، عنوان کرد: دانشگاه و آی سی تی و بخش خصوصی باید در حوزه خود کار تخصصی خودشان را انجام دهند و وظیفه اصلی وزارت ارتباطات هم این است که زیرساخت های آی سی تی را در کل کشور توسعه دهد.

پاکدل اظهار داشت: ایران در مقایسه با منطقه و دنیا از نظر آی سی تی بسیا رخوب عمل کرده است و این پیشرفت به ویژه در دو سه سال گذشته کاملا مشهود است و استان یزد به نسبت جمعیت و تراکم موفق ترین استان در دسترسی به زیر ساخت های آی تی در کشور و در توسعه زیرساخت ها سومین استان شناخته شده است و یک شاخص بزرگ و موفق در زمینه فناوری اطلاعات در کشور استان یزد است.

وی در ادامه بیان کرد: معضل مهاجرت در استان یزد و اینکه متخصصان به بیرون از یزد می روند و افراد کارگر با مهارت پایین وارد یزد می شوند در 10 سال دیگر ژن یزد تغییر خواهد کرد و دیگر بازگشت به یزد واقعی سخت می شود.

پاکدل با تاکید بر اینکه در آی تی ایده مهم است و زمان و مکان اهمیت زیادی ندارد، افزود: تعداد زاید از صنایع خرد در استان یزد وجود دارد سود صنعت بیشتر می شود و مشکلات نقدینگی کمتیر می شود باید با علم آی تی روز کار کنیم.

باید دانش نرم افزاها را بومی کنیم

علیرضا کاظمی مدیر عامل شرکت سپهر افزار ایرانیان در این میزگرد تخصصی عنوان کرد: به نظر من ما در زمینه فناوری اطلاعات مستضعف هستیم به این معنا که ضعیف نگه داشته شده ایم.

وی دلایل این ضعف را تلاش بی وقفه دشمنان برای ضعیف نگه داشتن ایران دانست و گفت: آن کسی که دانش را در اختیار ما قرار می دهد قسمت های مهم آن را تحریم کرده است چراکه در همه شرکت های دنیا قانون منع همکاری با ایران وجود دارد علاوه برآن سوء مدیریت است که مشکل ایجاد می کند چرا که مدیران ما در این شرایط بد تحریم و اقتصادی از نرم افزارهای خارجی استفاده می کنند و این مخالف منافع ملی است.

کاظمی یکی دیگر از عوامل ضعیف شدن شرکت های دانش بنیان داخلی را غرب زدگی آنها دانست و گفت: شرکت های دانش بنیان ما پیروی شرکت های آمریکایی حرکت می کنند درحالی که اروپایی ها سال های زیادی است که استقلال خود را از آمریکا ایجاد کرده اند بنابراین بخش خصوصی باید به استقلال تکنولوژی فکر کند.

وی استقلال را در استفاده از نرم افزار های آزاد و متن باز و غیر متملکانه دانست و عنوان کرد: باید دانش نرم افزارها را بومی کنیم.

استفاده برخی دستگاه ها از توییتر بازی در زمین دشمن است

امیر جهانگرد مدیر پردیس فناوری ارتباطات و اطلاعات پارک علم و فناوری یزد در ادامه گفت: دانشگاه رشته هایی دارد که موثر در آی تی است و تدریس در دانشگاه یزد اخیرا با جذب نیروهای جوان متفاوت شده و برنامه ریزی شده خروجی های خوبی برای آی تی استان یزد تربیت شود.

وی با تاکید بر اینکه در آموزش و پرورش خلاقیت را در کودکان خورد می کنند، افزود: دستگاه های دولتی   و غیر دولتی با استفاده از نرم افزار بومی تیم نرم افزاری بومی و ایرانی را حمایت می کنند که چالش آنها عدم استفاده از نرم افزار بومی است در حالی که استفاده برخی مسئولان از توییتر بازی در زمین بازی دشمن است.

وی در ادامه به عدم اقبال و اعتماد بخش دولتی به حمایت از حوزه آی تی اشاره کرد.

باید کارمند و مدیر حامی کارآفرین داشته باشیم

ابوالفضل ساجدی مدیرعامل شرکت سپهر سلامت گفت: توازن شهر یزد با مهاجرت تغییر زیادی کرده و جمعیت مهاجر غیر متخصص یزد افزایش یافته است به طوری که در بلند مدت قطعا مشکل ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه باید کارمند و مدیر حامی کارآفرین داشته باشیم و باید این مفاهیم درونی شود، افزود: بخش خصوصی درگیری زیادی با دولت دارد و این درست نیست.

مهندسی معکوس راه حل بسیاری از مشکلات صنعت

علی رفیعی فرد مدیر عامل شرکت پویان سیستم در ادامه گفت: در مسائلی که بین شرکت های خصوصی و فناور ایجاد می شود مسائل تخصصی است و خسارت های معنوی درآن دیده نمی شود لذا مسائل حقوقی باید پیگیری شود.

وی تاکید کرد: همراه شدن صنعت با فناوری اطلاعات می تواند تغییر بزرگی در همه زمینه ها باشد.

وی با اشاره به مشکل تحریم ها در صنعت گفت: راه حل این معضل  می تواند به کار گیری مهندسی معکوس باشد ولی باید خود تحریمی نکنیم.

رفیعی فرد با شاره به  فرمایشات رهبر انقلاب مبی بر اینکه تحریم می تواند باعث رشد شود، گفت: من شاهد تحقق این حرف در کشور هستم.

مدیر عامل شرکت پویان سیستم با اشاره به اینکه دانشگاه باید به مدیریت دانش بپردازد، بیان کرد: همکاری مستمر دانشگاه با این شرکت های فناور می تواند خلا آموزش را پر کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها