دبیر اجرایی شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه یزد گفت: فاز نخست تصفیه پساب دانشگاه یزد قبل از ابلاغ مدیریت سبز در دانشگاه آغاز شد و طی آن 1500 متر لوله گذاری مجتمع خوابگاه خواهران انجام گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، سید محمد مشتاقیون دبیر اجرایی شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه یزد مدیریت مصرف انرژی، مواد و حفظ محیط زیست در سازمان با بکارگیری مؤثر و کارآمد و تلاش برای رسیدن به اهداف زیست محیطی را از اهداف مدیریت سبز عنوان کرد و گفت: دانشگاه سبز یک تفکر است. تحقق اهداف محیط زیستی از سیاست های کلی نظام و بخشی از چشم انداز توسعه کشور است. به همین دلیل آغاز این برنامه نیز از دانشگاه ها و آموزش عالی و اماکن فرهنگی و ورزشی بوده است.

وی افزود: دانشگاه یزد حتی پیش از ابلاغ راهبرد مدیریت سبز، یکسری اقدامات را در همین راستا آغاز کرده بود . پس از ابلاغ نیز با تلاش مضاعف در جهت پیشبرد اهداف آن فعالیت های خوبی در دانشگاه یزد صورت گرفته است.

مشتاقیون مهم ترین پروژه های مدیریت سبز دانشگاه یزد را پروژه های آب و پساب، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، ساختمان های سبز، بهینه سازی و اصلاح الگوی مصرف، مدیریت پسماند و همچنین فعالیت های فرهنگی و آموزشی عنوان کرد.

دبیر اجرایی شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه در خصوص مدیریت پساب دانشگاه گفت: فاز نخست تصفیه پساب دانشگاه یزد قبل از ابلاغ مدیریت سبز در دانشگاه آغاز شد و طی آن 1500 متر لوله گذاری مجتمع خوابگاه خواهران انجام گرفت.

وی افزود: سال 97 فاز دوم آن با لوله گذاری به طول 1000 متر انجام شد و فاز سوم آن نیز اجرای پکیج تصفیه خانه با مشارکت شرکت آب و فاضلاب استان بوده است. ذخیره و پمپاژ آب تصفیه شده برای استفاده در فضای سبز دانشگاه فاز چهارم این پروژه است که در حال استفاده است.

مشتاقیون گفت: استفاده از آب خاکستری بازیافت شده استخر دانشگاه یزد، مهمانسرای شماره 2 و آب چاه برای آبیاری فضای سبز دانشگاه نیز از دیگر اقدامات در این زمینه است. آب خاکستری، پساب های ناشی از شستشوی ظروف، استحمام و ... هستند که تصفیه آن ها کم هزینه تر و راحت تر است.