مدیر تولید کارخانه شیشه اردکان گفت: شیشه هایی با ضخامت ۲ تا ۱۹ میلیمتر در این کارخانه تولید شده و به ۴۵ کشور جهان صادر می شود.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، علی هاتفی مدیر تولید کارخانه شیشه اردکان در بازدید بسیجیان از این کارخانه، عنوان کرد: این کارخانه در سال 90 در زمینی به مساحت ۷۵ هکتار به بهره برداری رسید و اکنون محصولاتی چون شیشه های لمینیت، سکوریت، ساتینا، شیشه های رنگی، دکوراتیو، ضد گلوله و بلوک سبک تولید می کند.

وی ادامه داد: هم اکنون از شیشه هایی با ضخامت ۲ تا ۱۹ میلیمتر در این کارخانه تولید شده و به ۴۵ کشور جهان صادر می شود.

هاتفی خاطرنشان کرد: تکنولوژی اولیه کارخانه از ۱۵ کشور دنیا کنار هم جمع شده و بخش اعظمی از آن توسط شرکت معتبر چینی CTIEC انجام گرفته که ۸۰ کارخانه فلوت شیشه را در سراسر دنیا ساخته است.

مدیر تولید گروه کارخانجات شیشه اردکان تاکید کرد: از آنجا که صنعت شیشه در این منطقه کمتر وجود دارد و دشمنان ایران با تحریم های ظالمانه قصد ضربه زدن به اقتصاد کشور دارند، گروهی از مهندسین و متخصصین کارخانه شیشه اردکان وظیفه ساخت و طراحی قطعاتی را دارند که امکان خرابی آنها وجود دارد و در صورت کارشکنی بعدا دچار مشکل خواهیم شد.

 وی اضافه کرد: مثلاً قطعه ای بود که با کارشکنی انگلیس نتوانستیم به کشور وارد کنیم اما با دانش جوانان تحصیل کرده همین مرز و بوم و با تکیه بر ظرفیت داخلی آن را تولید کرده ایم و مفتخرم اعلام کنم اکنون توانایی ساخت تمام قطعات کارخانه را داریم.

وی با بیان اینکه شیشه با ترکیب چندین ماده از جمله سیلیس، آهک، دولومیت، فلدسپات، کربنات سدیم و سولفات سدیم تشکیل می‌شود، اذعان داشت: عمده ماده تشکیل دهنده شیشه، سیلیس است که خوشبختانه ماده در دسترسی بوده زیرا یک سوم پوسته زمین از سیلیس تشکیل می شود و در همین کوه های اطراف اردکان منابع غنی آن وجود دارد.

هاتفی با بیان اینکه کارخانه گروه کارخانجات شیشه اردکان بزرگترین کارخانه تولید شیشه فلوت در خاورمیانه است گفت: در قدیم برای تولید شیشه مواد در کوره ذوب می شد و با کشش ضخامت آن تعیین می شد که مشکلات بسیار زیادی داشت. اما در روش فلوت مواد مذاب از طریق شناور شدن در حمام قلع ایجاد می شوند.