رئیس پلیس فتای استان یزد گفت: از افزایش دو برابری جرائم فضای مجازی در استان یزد خب داد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، مرتضی ابوطالبی رئیس پلیس فتای استان یزد در جمع خبرنگاران خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان یزد به افزایش دو برابری جرائم فضای مجازی در استان یزد در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ خبر داد و گفت: اطلاع‌رسانی و پیشگیری مهم‌ترین روش‌های جلوگیری از بروز جرائم اینترنتی هستند.

رئیس پلیس فتای استان یزد بابیان اینکه امروزه فضای مجازی برخلاف نامش به یک فضای حقیقی و عجین شده بازندگی مردم تبدیل‌شده است گفت: در کنار مزایای این فضا، سوءاستفاده‌ها و جرائم مجرمانه در آن از آسیب‌های فضای مجازی به‌حساب می‌آید.

ابوطالبی شکل جرائم در فضای مجازی را تکاملی دانست و ابراز داشت: مسئولیت اصلی پلیس فتا تأمین امنیت فضای مجازی از صفرتا صد با تعامل و همکاری مردم است و خوشبختانه امروزه پلیس فتای استان توانسته دستاوردها و اقدامات خوبی را درزمینهٔ شناسایی و مقابله با مجرمین این فضا داشته باشد.

وی برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی، کلاه‌برداری و مزاحمت‌های اینترنتی را مهم‌ترین جرائم حوزه فضای مجازی استان دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین برداشت‌های غیرمجاز، فیشینگ درگاه‌های بانکی است که یکی از اصلی‌ترین روش‌های کلاه‌برداری در فضای مجازی است ومتاسفانه هرروز شاهد به دام افتادن مردم در این دام هستند.

این مقام انتظامی ادامه داد: یکی از کشفیات اخیری که درزمینهٔ کلاه‌برداری با روش متقلبانه صورت گرفت، دستگیری دو متهم فیشینگ کار حرفه‌ای بوده که اقدام به جعل درگاه اینترنتی خرید کرده بودند.

ابوطالبی بابیان اینکه درگاه‌های جعلی ازنظر ظاهری تفاوتی با درگاه‌های اصلی ندارند اظهار داشت: کلاه‌برداران اینترنتی از طریق ارائه نرم‌افزارهای ممنوعه مانند صیغه یابی، لوازم و کالاهایی که فروش آن‌ها در کشور مجاز نیست و یا کالاهایی باقیمت پایین‌تر از قیمت بازار افراد را نسبت به خرید ترغیب کرده و سپس با سوق دادن مشتری به سمت درگاه‌های غیرمجاز از افراد کلاه‌برداری می‌کنند.