نخستین جشنواره فرهنگی و هنری گیاه ریواس به همت اداره میراث فرهنگی، صنایع و دستی گردشگری مهریز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، نخستین جشنواره فرهنگی و هنری گیاه ریواس به همت اداره میراث فرهنگی، صنایع و دستی گردشگری و با همکاری اداره منابع طبیعی مهریز، بخشداری و فرمانداری با برنامه های متنوع برگزار شد.

الهام جلوداری رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهریز گفت: معرفی جاذبه های طبیعی منطقه در کنار آثار فرهنگی از اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی افزود: سوارکاری، پخت نان و غذاهای محلی، چای آتشی و آموزش در خصوص اهمیت گیاه انجام شد.

وی اظهار داشت: این جشنواره به مدت 2 روز با حضور مردم و مسئولان با برنامه های شاد و متنوع برای مسافران و گردشگران پیش بینی شده است.

وسعت دشت ریواس مهریز 40 هزار هکتار است که عمدتا در مراتع چاه ترش، ارچلان و بازرگان قرار دارد و به لحاظ وسعت و مرغوبیت یکی از بی نظیرترین ها مناطق در استان یزد است.

ریواس گیاهی خودرو به شمار می رود که فصل بهار در مراتع مهریز می روید و برگ های پهن خود را بر دامن دشت های این شهرستان می گستراند.

تنها رویشگاه ریواس استان یزد در بخش مرکزی مهریز و در حومه روستای علی آباد چهل گزی قرار دارد و رویش آن نمای زیبایی را به طبیعت این منطقه ارزانی می بخشد.

ریواس به عنوان گیاه خوراکی و دارویی از کاربردهای فراوانی برخوردار است و دارای ویتامین های آ و سی فراوان و املاح معدنی زیاد نظیر پتاسیم و کلسیم دارد.