مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان یزد گفت: پارچه، انعکاس دهنده فرهنگ، هویت و میراث یزدی هاست و تعریف رویداد ملی پارچه و گرفتن الگو و نشان آن در کنار سایر نشان ها برای استان یزد اهمیت دارد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، مجید جوادیان زاده مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان یزد در کارگروه ساماندهی مد و لباس استان افزود: شناسایی طراحان هنری و صنعتگران، تجلیل از پیشکسوتان طراحی پارچه، گردآوری طرح ‌های پرفروش و ابداعی از اهداف برگزاری جشنواره است.

وی معرفی پارچه‌ های سنتی، فرهنگ‌ سازی، ایجاد گفتمان در زمینه پارچه ‌های بومی و ایرانی - اسلامی را از دیگر اهداف این رویداد مهم فرهنگی و هنری ذکر کرد.

وی خاطرنشان کرد: هویت بسیاری از مکان های تاریخی یزد با پارچه و لباس مشخص است و این مهم، مسئولیت امتداد این میراث فرهنگی و هنری را برای استان یزد بیشتر کرده است.

وی با تاکید برلزوم توجه علمی و دقیق به حوزه مد و لباس ادامه داد: پارچه، انعکاس دهنده فرهنگ، هویت و میراث یزدی هاست و تعریف رویداد ملی پارچه و گرفتن الگو و نشان آن در کنار سایر نشان ها برای استان یزد اهمیت دارد.

وی با یادآوری نامگذاری سال 98 به رونق تولید توسط رهبر معظم انقلاب و همچنین موضوع خودباوری فرهنگی اضافه کرد: برگزاری جشنواره پارچه فجر با توجه به مطرح بودن این محصول به عنوان یکی از تولیدات هنری و صنایع دستی نیز حائز اهمیت است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در این جشنواره یاد و خاطره زنده یاد غیاث الدین علی نقشبند یزدی شاعر و طراح پارچه پر آوازه یزد گرامی داشته می شود.