رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: توسعه کشت گیاه کلزا به خاطر تولید مواد اولیه روغن خوراکی از برنامه های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی است.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، سید جمال سجادی پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد در بازدید از مزارع کلزا شهرستان ابرکوه افزود: کشت این محصول از اواخر شهریور ماه آغاز و تا آبان ماه ادامه دارد و ماه‌های اردیبهشت و خرداد نیز زمان برداشت آن است.

وی بابیان اینکه محصول کلزا با قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری می‌شود، تصریح کرد: توسعه کشت این گیاه به خاطر تولید مواد اولیه روغن خوراکی از برنامه های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد اضافه کرد: دانه روغنی کلزا حاوی 40 تا 48 درصد روغن است و به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیر اشباع و درصد پایین اسیدهای چرب همانند زیتون، جزو با کیفیت ترین روغن های خوراکی است و نقش مهمی در بهبود تغذیه و سلامت انسان دارد.

وی اضافه کرد: این دانه روغنی با همکاری 265 کشاورز بیشتر در ابرکوه ، خاتم و بهاباد کشت می ‌شود.

وی بابیان اینکه کشت این گیاه در ابرکوه ار رشد خوبی برخوردار است، یادآور شد: خاتم با 217 هکتار (هرات 172 هکتار ، مروست 45 هکتار )، ابرکوه با 95 هکتار و بهاباد با 45 هکتار به ترتیب مقام اول تا سوم سطح زیرکشت کلزا را در استان یزد دارا است.