مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد گفت: امسال با توجه به بارندگی‌ها پوشش گیاهی مراتع تقویت و رویش‌ها بهتر از سال‌های قبل است و عشایر استان یزد توجه داشته باشند بر اساس پروانه چرا اقدام و از چرای زودرس دام پرهیز کنند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، محمدرضا آخوندی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد در بازدید از بندهای خاکی روستاهای رحیم‌آباد و احمدآباد ابرکوه افزود: تاکنون 2 هزار و هشت بند خاکی و سیل بند در مناطق مختلف استان یزد برای مهار و کنترل سیلاب های فصلی ساخته‌شده است .

وی اظهار داشت : از 15 میلیون و 300 هزار مترمکعب بارندگی‌های اخیر، 11 میلیون و 300هزار مترمکعب سیلاب فقط توسط بندهای خاکی مربوط به منابع طبیعی استان یزد کنترل‌شده است.

مجموع سیلاب های کنترل شده در استان یزد حدود 30 میلیون مترمکعب اعلام شد

آخوندی با اشاره به سیلاب‌هایی که از مناطق شمال استان فارس به سمت ابرکوه جاری‌ شد، ادامه داد: در این شهرستان 19 بند خاکی و بتنی مربوط به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری وجود دارد که از حدود پنج میلیون مترمکعب سیلاب‌ قریب به چهار میلیون مترمکعب آن در بندهای خاکی و بتنی مهارشده است.

این مسئول بابیان اینکه امسال با توجه به بارندگی‌ها پوشش گیاهی مراتع تقویت و رویش‌ها بهتر از سال‌های قبل است، خاطرنشان کرد: عشایر استان توجه داشته باشند بر اساس پروانه چرا اقدام و از چرای زودرس دام پرهیز کنند و در صورت بی‌توجهی‌ این امر باعث خسارت به پوشش گیاهی و کوبیدگی خاک می‌شود.

آخوندی یادآور شد: 159 میلیارد ریال سال 97 از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری، جنگل‌داری، توانمندسازی جوامع محلی و مرتع‌داری هزینه شده است.

مدیرکل منابع طبیعی یزد اضافه کرد: از این میزان 110 میلیارد ریال آن صرف طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری برای جلوگیری از فرسایش خاک هزینه شده است.