معاون رئیس‌کل دادگستری استان یزد در امور شوراهای حل اختلاف استان یزد گفت: ظرفیت صلح و سازش در استان فراهم است و می‌توان از این ظرفیت با استفاده از توان شوراهای حل اختلاف، در راستای کاهش جمعیت کیفری استان بهره گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، "محمدرضا حداد" در نشست کمیته کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان یزد ، افزود: در 10ماه سال جاری بالغ‌بر 700 فقره پرونده در 3 شعبه شورای حل اختلاف دایر در زندان‌های استان یزد مختومه شده است که بیش از 50درصد از این تعداد پرونده‌ها منتهی به سازش گردیده است و با تلاش اعضاء و کارکنان شعب شوراهای حل اختلاف مستقر در زندان آرائی بالغ‌بر 300 نفر از زندانیان تحت قرار محکومیت بوده است.
وی با اشاره به صلح و سازش در 17 فقره پرونده قصاص نفس در 3 سال گذشته، اظهار داشت: 7 فقره از این پرونده‌ها مربوط به سال جاری بوده است.
دبیر گروه عفو و تخفیف مجازات محکومان استان یزد بر استفاده از ظرفیت گروه عفو استان نیز تأکید کرد و بیان داشت: دادستان‌ها و دادیاران مجری احکام می‌توانند برای تمام جرائم اعم از جرائم مواد مخدر و سایر جرائم عمومی محکومان زندانی برای هر زندانی حداکثر 2بار در هر پرونده اجرایی درخواست عفو نمایند.
این مقام قضایی از ایجاد شعبه شورای حل اختلاف ویژه تصادفات در معیت دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان یزد در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با حضور طرفین دخیل در تصادفات و همچنین با حضور نمایندگان بیمه با مذاکرات اصلاحی اعضاء این شعب ، بزه دیدگان مصدوم می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مبالغ دیه صدمات خود را از شرکت‌های بیمه‌گر دریافت نمایند.