اجرای طرح هادی تا کنون در ۴۰۰ روستایی که بیش از بیست خانوار بوده اند اجرایی شده که ثمرات آن سنددارشدن اراضی روستایی بوده وباعث شده شتاب مهاجرت به شهرها کاهش پیدا کند ازابتدای انقلاب ۵۵ هزار جلد سند واحد مسکونی روستایی ثبت گردیده است.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تهیه گزارش از عملکرد نهادها و سازمان هایی که بعد از پیروزی انقلاب به دستور امام خمینی (ره) و در جهت اهداف اصلی انقلاب که همان رفع فقر، تبعیض، برخورداری برابر از امکانات و در نهایت کمک به اقشار مستضعف جامعه  بوده است وظیفه  رسانه هایی است که دغدغه مندانه و بدون هرگونه نگاه سیاسی به فکر پیگیری مطالبات مردم هستند. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری موج دستاوردهای چهل ساله این نهاد را تشریح کرد.

دکتر علیرضا قربانیان با بیان این که چهار دهه از عمر بابرکت انقلاب می گذرد و انقلابی که حاصل خون هزاران شهید و جانباز و ایثارگر است افزود: پیروزی انقلاب اسلامی شکوهمند ایران بدست معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) دستاوردهای بسیار زیادی داشته که یکی از آنها تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در 21 فروردین سال 1358 که خدمت به محرومین و روستائیان از مهمترین اهداف آن بوده است.

وی در ابتدای تشریح فعالیتهای بنیاد به اهمیت توسعه و عمران روستاها پرداخت و تاکید کرد: بنیاد مسکن مسئول تهیه و تصویب طرح های هادی روستایی است و ساماندهی و ارائه خدمات در روستا ها بر اساس این طرح انجام می شود که خوشبختانه این بنیاد ضمن تهیه طرح هادی در تمام روستاهای بالای 20 خانوار استان توانسته در بالغ بر400 روستا تهیه طرح داشته باشد، همچنین در فاز اول افزون بر 260 روستا طرح هادی  با هدف توسعه و عمران روستاها اجرایی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان با تاکید بر تاثیر رفع مشکل مالکیت‌ها در روستاها بر جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها ، از سنددار شدن 55 هزار جلد سند  واحد مسکن روستایی و شهری  با همکاری اداره ثبت اسناد و املاک استان خبر داد. 

وی، واگذاری زمین در مناطق روستایی را  اقدامی برا‌ی ایجاد انگیزه در روستاییان و کاهش مهاجرت‌ها دانست و ادامه داد: در این راستا از اول انقلاب تاکنون بالغ بر 12 هزار  قطعه اراضی روستایی جهت خانه دار شدن متقاضیان به روستائیان واگذار شده است.

علیرضا قربانیان در ادامه با اشاره به این که طبق قانون برنامه ششم توسعه باید سالانه 200 هزار مسکن روستایی در سطح کشور مقاوم سازی شود افزود: مقاوم سازی واحدهای روستایی، اقدامی اثرگذار است که بنیاد در سال های اخیر برای تحقق آن گام های بلندی برداشته و آن را یکی از اولویت های ضروری روستاییان می داند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان با اشاره به تسهیلات 250 میلیون ریالی مقاوم سازی مسکن روستایی گفت: از اوایل انقلاب تا کنون بالغ بر 26 هزار واحد مسکونی روستایی مقاوم سازی شده اند که امیدواریم با مقاوم سازی درسطح روستاهای کشور ، زلزله را بعنوان یکی از عوامل مرگ و میر از بلایای طبیعی در سطح کشور حذف نماییم.

وی همچنین از اعطای بالغ بر 25 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه جهت تعمیر منازل  و احداث حمام روستایی، ودیعه مسکن و بهسازی مسکن روستایی به متقاضیان خبر داد. مدیرکل بنیاد مسکن استان از دیگر اقدامات این بنیاد در سطح کشور را بازسازی 11 هزار واحد مسکونی آسیب دیده از سوانح طبیعی و غیر مترقبه در سطح کشور دانست.

قربانیان با اشاره به ایجاد تشکیلات نظام فنی روستایی در قالب 136 طراح و ناظر در سطح استان افزود: امروز تمامی زمینه های لازم برای ساخت و سازهای فنی در روستاها در قالب این تشکیلات فراهم آمده است. وی با اشاره به تفویض اختیار راه و شهرسازی درخصوص ساخت مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر به بنیاد مسکن، خاطرنشان کرد: در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت بالغ بر 3400 واحد به متقاضیان واگذار شده است. قربانیان در پایان در تشریح عملکرد بنیاد مسکن در حوزه مسکن شهری نیز گفت: از اوایل انقلاب تاکنون 6000 واحد مسکونی در قالب پروژه های ویلایی و آپارتمانی به متقاضیان فاقد مسکن واگذار شده و همچنان این روند با ساخت و ساز در اکثر شهرستانهای استان ادامه دارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: می بایست برای رضایت مردم بهترین عملکرد از سوی ادارات و نهادها در جهت خدمت رسانی مطلوب ارائه نمود و از تمام ظرفیت ها برای جلب نظر و تبیین برکات چهل ساله جمهوری اسلامی استفاده کرد.