مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خبر داد: تاکنون 68 درصد افراد شرکت کننده در طرح پایلوت غربالگری سلامت گیلانیان بالای ۳۰ سال در معرض خطر بیماری های غیر واگیر بودند.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان،  معصومه ادیب، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان  در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز ، در دفتر مدیریت پرستاری برگزار شد، گفت: همزمان با سالروز ولادت حضرت زینب کبری (س) و آغاز هفته پرستار، طرح پایلوت غربالگری سلامت گیلانیان بالای ۳۰ سال، همزمان با سراسر کشور از 22 دی ماه جاری در دو شیفت صبح و عصر در تمامی بیمارستان های دولتی و خصوصی گیلان شروع شده و تا 26 دی ماه ادامه دارد.

مدیر پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی گیلان، تصریح کرد: از زمان اجرای این طرح تاکنون 3569 نفر از مردم استان برای غربالگری به بیمارستان ها مراجعه کرده اند که از این تعداد 2569 نفر در معرض خطر بیماری پرفشاری خون و چاقی بودند. (393 نفر پرفشاری خون و چاقی، 128 نفر پرفشاری خون و 1935 نفر چاقی)

وی ادامه داد: به 1024 نفر از مراجعه کنندگان نیز که از نظر چاقی و پرفشاری خون سالم بودند، سبک زندگی سالم آموزش داده شد تا در آینده دچار این عارضه نشوند.

تاکید بر توسعه پرستاری جامعه نگر

ادیب اظهار داشت: 402 نفر از پرستاران بخش دولتی، 71 نفر از پرستاران بخش خصوصی و 44 نفر از دانشجویان دانشکده پرستاری و دانشگاه آزاد در این طرح مشارکت دارند.

وی ادامه داد: تاکنون مردم فقط پرستاران را در حوزه بالین و بیمارستان ها می شناختند، اما سیاست گذاری جدید معاونت پرستاری وزارت بر این شد تا پرستاری جامعه نگر توسعه پیدا کند و پرستاران علاوه بر ارایه خدمات در سطح دوم خدمات سلامت در سطح یک (پیشگیری) و سطح سه سلامت (مراقبت پرستاری و هوم کر) هم مشارکت کنند.

پرستاران اعضای کلیدی تیم سلامت کشور

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، یاد آور شد: پرستاران کلیدی ترین اعضای تیم سلامت کشور هستند، که باید نقش تخصصی آنان برای جامعه تبیین شود و اجرای موفق طرح غربالگری می تواند در شناساندن نقش پرستاران در پیشگیری از بیماری های غیر واگیر کمک کند.

 ادیب با اشاره به این که بیماری های غیر واگیر نظیر دیابت، پرفشاری خون، چاقی و ...در جامعه رو به افزایش است، تاکید کرد: بسیاری از مردم از فشار خونی که به آن مبتلا هستند، واقف نیستند و تا ظاهر نشدن عوارض این بیماری در آن ها شاید هیچ وقت هم برای درمان مراجعه نکنند، در این خصوص، اجرای طرح های غربالگری می تواند در شناسایی این افراد مثمر ثمر باشد.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: تعیین وضعیت افراد از لحاظ فشار خون، وزن، قد، شاخص توده بدنی و نسبت اندازه دور کمر به دور باسن (WHR) از اهداف این طرح است که به صورت رایگان برای تمام افراد بالای ۳۰ سال که برای مشارکت در این طرح به بیمارستان‌های استان مراجعه می کنند، انجام می شود.

برگزاری جشنواره دست های مهربان توسط مدیریت پرستاری گیلان

وی به برگزاری جشنواره دست های مهربان توسط مدیریت پرستاری گیلان، نیز اشاره کرد و افزود: این جشنواره با هدف فرهنگ سازی مهربانی و شناساندن مهربانی های پرستاران گیلان برای جامعه برگزار شده است تا پرستاران، فرزندان آنان و سایر پرسنل درمانی از طریق ارسال آثار خود در قالب عکس، فیلم و کلیپ، نقاشی، شعر، کاریکاتور، خاطره و... به شناساندن نقش پرستاران در جامعه کمک کنند. وی ادامه داد: تاکنون بالغ بر 275 اثر از مراکز درمانی به دبیرخانه جشنواره رسیده و انشالله در روز چهارشنبه 26 دی ماه همزمان با مراسم بزرگداشت روز پرستار 10 اثر برگزیده رو نمایی می شود و جوایزی هم به رسم یادبود به صاحبان آثار اهداء خواهد شد.

گفتنی است؛ طرح پایلوت غربالگری سلامت گیلانیان بالای 30 سال از 22 دی ماه سال جاری با مشارکت مدیریت پرستاری، نظام پرستاری و دانشکده های پرستاری گیلان در تمامی بیمارستان های استان شروع شده است و تا 26 دی ماه ادامه دارد.