موج

با تامین منابع مورد نیاز از سوی وزارت بهداشت؛

در راستای حمایت وزارت بهداشت از بهبود زیرساخت های سلامت در گیلان، کارشناسان وزارت متبوع، نحوه استقرار بسته های طرح تحول سلامت را در استان پایش کردند تا با تامین منابع مورد نیاز، روند توسعه خدمات بهداشتی درمانی گیلان تسریع شود.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، شاهرخ یوسف زاده چابک رییس دانشگاه علوم پزشکی در این نشست با اشاره به آغاز طرح تحول سلامت در گیلان از سال 93  و همگام با سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: در این میان ساماندهی نیروهای قراردادی دانشگاه و پرداخت مطالبات آن ها از محل درآمدهای اختصاصی یکی از چالش های جدی بود که دانشگاه در زمان اجرای طرح تحول سلامت با آن رو به رو شد.

 یوسف زاده چابک ضمن تشریح خلاصه گزارش بسته های دریافتی طرح تحول سلامت از سال 93  ادامه داد: راه اندازی مرکز جامع بیماران صعب العلاج و سرطانی و بهسازی فضای فیزیکی پرستاران از طرح های مغفول مانده طرح تحول سلامت در گیلان است که هزینه کرد منابع آن مشخص نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به راه اندازی مجدد پروژه های LDR که از سال های قبل رها شده بودند، گفت: با توجه به پیش بینی منابع مالی پروژه ها بر مبنای فهرست بهای سال 93، علی رغم این که هم اکنون این پروژه ها حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، تغییر قیمت ها، دانشگاه را جهت اتمام پروژه ها با مشکلاتی رو به رو کرده است.

راه اندازی مرکز جامع سرطان

 یوسف زاده تاکید کرد: اتمام کلینیک های ویژه، راه اندازی مرکز جامع سرطان و بهبود زیرساخت های درمانی استان در اولویت فعالیت های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارد .

گیلان از نداشتن یک بیمارستان جامع رنج می برد

یوسف زاده با اشاره به این که زیرساخت های حوزه سلامت گیلان با وجود بیمارستان های با قدمت بالای 90 سال بسیار هزینه بر است، یاد آور شد: استان گیلان سال هاست که از نداشتن یک بیمارستان جامع رنج می برد و علی رغم گردشگر پذیر بودن این استان توجه ای به این مساله نشده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان یاد آور شد: بهبود فضای فیزیکی اورژانس های مراکز درمانی استان در کنار باز مهندسی فرایندها جهت بهبود ارایه خدمات درمانی در دستور کار دانشگاه قرار دارد و در این خصوص بهبود اورژانس بیمارستان های پورسینا، رازی، حشمت و انزلی در کوتاه مدت، مد نظر است.

احیای پروژه اورژانس بیمارستان حشمت

وی ادامه داد: احیای پروژه اورژانس بیمارستان حشمت که 17 سال قبل شروع و نیمه کاره رها شده بود نیز از جمله برنامه هایی است که در این مدت توانستیم با کمک کارشناسان و صاحب نظران دانشگاه گیلان با اصلاح نقشه ساختمان که مربوط به 20 سال پیش بود و مقاوم سازی اسکلت فلزی آن، مجدداً این پروژه را فعال کنیم.

بهبود زیر ساخت های بهداشتی درمانی در دستور کار دانشگاه قرار دارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به ترسیم نقشه جامع درمان استان گفت: توسعه تخت های اورژانس، LDR و بهبود زیر ساخت های بهداشتی درمانی در دستور کار دانشگاه قرار دارد. در حال حاضر بیمارستان شهید انصاری رودسر با توجه به اینکه قدمت 15 ساله دارد اما از لحاظ فضای فیزیکی و زیر ساخت های درمانی نیازمند توجه است.

یوسف زاده با تاکید بر این که با استقرار نظام ارجاع الکترونیک، کیفیت و راندمان کار مراکز درمانی استان بهبود می یابد، اظهار داشت: با ساخت بیمارستان 400 تخت خوابی در لاکان و راه اندازی بیمارستان یک هزار تختخوابی جامع در استان، سطح دسترسی مردم به خدمات سلامت ارتقا می یابد.

وی ادامه داد: استقرار مجموعه فضاهای درمانی، آموزشی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در یک مجموعه 200 هکتاری در سایت لاکان می تواند تحولی عظیم در این منطقه خوش آب و هوا ایجاد نماید.

شهرستان رشت 1100 تخت فعال بیمارستانی دارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این که در حال حاضر شهرستان رشت 1100 تخت فعال بیمارستانی دارد که در 8 بیمارستان پراکنده اند، تصریح کرد: ساخت یک بیمارستان 500 تخت خوابی برای مردم رشت در برنامه کاری این دانشگاه قرار دارد که پس از راه اندازی آن 8 بیمارستان موجود که اغلب آن ها نیز فرسوده هستند، در یک جا تجمیع خواهند شد.

وی اظهار امیدواری کرد: با حمایت های وزارت بهداشت و سایر مسوولان ذی ربط، برنامه هایی که دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای بهبود زیر ساخت های حوزه سلامت دارد در زمان نزدیک تری به منصه ظهور برسند.

 واعظی رییس اداره اورژانس بیمارستان‌های وزارت بهداشت گفت: شهرستان صومعه سرا اورژانس آبرومندی نداشت اما در مدیریت جدید بهبود فضای اورژانس این شهرستان مد نظر قرار گرفت، و امروز با افتخار می گویم که اجرای پروژه های بهداشتی درمانی در صومعه سرا شرایط خوبی دارد.

اختصاص بیست میلیارد ریال برای تکمیل اورژانس بیمارستان حشمت

رییس اداره اورژانس بیمارستان‌های وزارت بهداشت ادامه داد: انجام اصلاحات اورژانس بیمارستان حشمت با توجه به قدیمی بودن نقشه آن باید مد نظر قرار گیرد و برای اتمام کار این پروژه نیز مبلغ بیست میلیارد ریال از سوی معاونت درمان وزارت تخصیص یافته است.

وی با اشاره به این که اورژانس بیمارستان حشمت در ارایه خدمات به بیماران قلبی عروقی بسیار موثر است، گفت: با راه اندازی اورژانس جدید در این بیمارستان می توانیم شاهد بهبود مدیریت منابع و ارتقای ارایه خدمات درمانی به بیماران در این بیمارستان باشیم.

راه اندازی کلینیک های 24 ساعته در کنار مراکز درمانی پورسینا و رازی

 واعظی خاطر نشان کرد: راه اندازی کلینیک های 24 ساعته در کنار مراکز درمانی پورسینا و رازی می تواند به گردش بیماران در این دو مرکز ریفرال کمک کند.

کارشناس بسته هتلینگ طرح تحول سلامت وزارت بهداشت نیز گفت: بهبود زیرساخت های درمانی در سال های گذشته مغفول مانده بود که امیدواریم با تیم مدیریتی جدید وضعیت آن ها ارتقا یابد.

وی گفت: باید بگویم در حوزه هتلینگ مظلوم ترین دانشگاه کشور جهت استقرار بسته هتلینگ دانشگاه علوم پزشکی گیلان است. 

تشکیل کارگروه هتلینگ و استفاده از تجربه موفق سایر مراکز

کارشناس بسته هتلینگ وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: تشکیل کارگروه هتلینگ و استفاده از تجربه موفق سایر مراکز (توسعه، درمان، دفتر فنی) و اجرای نقشه ها بر اساس برنامه و استاندارد سازی ها بر مبنای دستورالعمل های جدید، می تواند باعث تسریع در اجرای فرایندهای موجود شود.

وی ادامه داد: دانشگاه گیلان باید در اسرع وقت نسبت به ارایه نیازمندی ها و اصلاحات مد نظر اقدام کند تا فضاهای موجود کاربردی تر شود. در این راستا اخذ موافقت نامه معاون درمان وزارت بهداشت و دانشگاه برای اتمام پروژه های در دست اقدام مورد نیاز است.

وی تاکید کرد: فضاها برحسب بار بیماری ها و مراجعان پیش بینی شود تا دوباره شاهد تغییرات درخواستی نباشیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها