رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت در نشست شورای پیوند دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: استان گیلان ظرفیت های لازم برای توسعه پیوند عضو را دارد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، مهدی شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، با بیان این که رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان یکی از روسای دانشگاه های با انگیزه و پر تلاش است و وزارت بهداشت و شخص دکتر هاشمی نیز از ایده های علمی وی حمایت می کند، گفت: پیوند قله فعالیت های پزشکی در دنیاست و با وجود پتانسیل های موجود در گیلان می توان شاهد جهش بزرگی در این زمینه بود.

وی تاکید کرد: استان گیلان ظرفیت های لازم برای توسعه پیوند عضو را دارد و در این خصوص باز مهندسی فرایندها بر اساس قوانین و دستور العمل های موجود می تواند مثمر ثمر باشد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، تصریح کرد: استان گیلان از دیر باز در حوزه پیوند فعالیت های گسترده ای انجام داده و کارنامه خوبی هم از خود بر جای گذاشته است.

وی ادامه داد: با وجود این سابقه و پتانسیل های موجود در اساتید این دانشگاه و حمایت های شخص رییس دانشگاه علوم پزشکی از مقوله پیوند، امیدواریم در آینده شاهد فعالیت های گسترده دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حوزه های مختلف از جمله پیوند باشیم.

توقف رشد تالاسمی در استان گیلان

 شادنوش اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان برنامه های خوبی در حوزه بیماری های خاص داشته است. اگر چه یک روزی دومین استان تالاسمی خیز کشور شناخته می شد، اما در سال های اخیر با برنامه ریزی های که در این خصوص انجام داده است توانسته این مورد را به صفر برساند و الان شاهد توقف رشد تالاسمی در این استان هستیم.

وی ادامه داد: مشابه این طرح ها در حوزه مختلف گیلان زیاد است، انشالله بتوانیم با برنامه ریزی و تقویت این دانشگاه شاهد ارتقای همه جانبه حوزه سلامت در گیلان باشیم تا الگو و سر آمد سایر استان ها در کشور قرار بگیرد.

 شاد نوش با بیان این که هزینه های 5 ساله  یک بیمار دیالیزی حدود 350 میلیون تومان و هزینه  5 ساله ی یک بیمار پیوند کلیه شده حدود 50 تومان است، تاکید کرد: نسبت هزینه دیالیز به پیوند 7 به یک است، پس هر چقدر در خصوص پیوند هزینه شود مقرون به صرفه است.

وی اظهار امید واری کرد: با منسجم شدن تیم های پیوند و تقویت آن ها آن چه که شایسته مردم صاحب نام و با فرهنگ گیلان است در این خصوص تحقق پیدا کند.