امام جمعه رشت در اولین نشست هم‌اندیشی مدیران ستادی و استانی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: نامه های امیرالمومنین علی(ع) به استانداران خود در دنیای اسلام را مملو از مدیریت، برنامه ریزی و توجه به خدا است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، آیت الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان در اولین نشست هم‌اندیشی مدیران ستادی و استانی سازمان برنامه و بودجه کشور ، نامه های امیرالمومنین علی(ع) به استانداران خود در دنیای اسلام را مملو از مدیریت، برنامه ریزی و توجه به خدا دانست و اظهار کرد: حضرت در هر بند از نامه خود به مالک اشتر، او را متوجه مدیریت جامعه آن روز و توجه به همه بخش ها، توابع و روستاها می کند.

وی با بیان اینکه امروز کلام علی(ع) در مدیریت های کلان اجتماعی دنیای بشر مطرح می شود، تصریح کرد: همه فرازهای مدیریتی حضرت مانند آیات قرآن بر توجه به جهان آخرت و دنیای ابدی و پایدار متمرکز می شود. این شیوه قرآن است که توجه به جهان آخرت را در ذیل آیاتی که مربوط به آسمان و زمین و دریا و خشکی است، مطرح می کند، زیرا وقتی انسان با مواهب طبیعی و قدرت دنیا آمیخته می شود، از هدفی که برای آن آفریده شده، غفلت می کند.

گیلان- جلسه مدیران ستادی برنامه و بودجه کشور

امام جمعه رشت، با اشاره به آیه «الَّذِینَ یسْتَحِبُّونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا عَلَی الْآخِرَةِ وَ یصُدُّونَ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ وَ یبْغُونَها عِوَجاً أُولئِک فِی ضَلالٍ بَعِیدٍ»، یادآور شد: انسان آفریده شده تا جهان آخرت خودش را تنظیم کند و جهان آخرت چیزی جز کشته و ساخته ما نیست لذا کسانی که همه زندگی خود را معطوف به دنیا می کنند، در گمراهی عمیقی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: قرآن کریم کسانی را که به خدا ایمان دارند، اما عمل صالح انجام نمی دهند و دنیا برای آنان مهم است، فاسق می نامد. عده ای هم هستند که ایمان ندارند؛ در حالی که به ظاهر عمل صالح انجام می دهد. چنین افرادی در اصطلاح ارزشی منافق محسوب می شوند.

آیت الله فلاحتی، مومنان را مورد تعریف و تمجید خداوند متعال دانست و گفت: براساس آیه «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ» مومنان به مثابه بهترین انسان ها هستند لذا آنچه که می تواند تضمین کننده سعادت دنیا و آخرت ما شود، عمل صالح در کنار ایمان به خداست.

امام جمعه رشت، با بیان اینکه ایمان به خدا بازدارنده انسان از همه خاطرات و خطرات و خطورات است، عنوان کرد: خداوند به وسیله انبیا، ائمه و اولیای خودش وظایفی را برای ما تعیین کرده تا ما را به مسیر حقیقت و رسیدن به تعالی هدایت و رهنمون کند لذا برای رسیدن به این هدف مقدس باید خدا را مد نظر قرار دهیم و بدانیم که جهانی بزرگ پیش روی ماست. بی تردید انسان خردمند و هوشیار برای زندگی ابدی در دنیای دیگر توشه برمی گیرد.