در پنجاه و سومین جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت به اجرای سریعتر پروژه آب خام در رشت تاکید شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان،  رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورا با اشاره به اینکه اجرای پروژه آب خام در رشت از سال ۹۱ آغاز شد اظهار کرد: این پروژه در سال ۹۱ و با لوله گذاری در ابتدای بلوار امام علی آغاز شده و علیرغم تمامی تلاش ها تا کنون به اتمام نرسیده است.

سرعت بخشیدن به اجرای پروژه آب خام رشت

فاطمه شیرزاد با تاکید بر سرعت بخشیدن به اجرای پروژه آب خام رشت افزود: اجرای پروژه آب خام رشت باید با انجام ارزیابی های لازم و اختصاص اعتبار مورد نیاز تسریع شود.

وی با انتقاد از نحوه آبیاری فضای سبز رشت افزود: در حال حاضر آبیاری سطوح فضای سبز رشت با استفاده از تانکر انجام شده و حضور خودروهای آبیاری در برخی از ساعات اوج ترافیک در شهر مشکلات فراوانی ایجاد کرده و در مواردی شاهد هدر رفت آب نیز هستیم.

 تانکرهای آب رسانی در ساعات اوج ترافیک در شهر خطراتی ایجاد می کند

شیرزاد با بیان اینکه حضور تانکرهای آب رسانی در ساعات اوج ترافیک در شهر خطراتی ایجاد می کند تصریح کرد: ۱۶ تانکر روزانه در سطح رشت نسبت به آبیاری فضای سبز شهری اقدام می کنند.

وی با تاکید بر اینکه اجرای پروژه آب خام رشت در راستای مدیریت آب است گفت: انتظار داریم سازمان سیما و منظر شهرداری رشت هر چه سریعتر نسبت به برگزاری همایشی با محوریت پروژه آب خام رشت اقدام کرده و در شرایط فعلی و با نگرانی هایی که در کل جهان پیرامون بحران آب وجود دارد باید بیش از گذشته به این مقوله توجه شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را ارائه سیستم آب رسانی به نقاط مختلف کشور دانست و افزود: در برخی از محلات کم برخوردار رشت شهروندان با مشکل آب ناسالم مواجه بوده و باید در همایش یک روزه این مباحث مورد آسیب شناسی قرار بگیرد.

احداث المان باران در ورودی شهر رشت

شیرزاد با اشاره به احداث المان باران در ورودی شهر رشت از سمت جاده تهران تصریح کرد: شهر انزلی با المان ماهی شناخته شده و باید هر چه سریعتر نسبت به احداث المان باران در ورودی رشت اقدام شود.

کمیسیون بهداشت

وی به احداث المان شهدای گمنام در پارک ملت اشاره کرد وگفت: این مهم باید با سرعت بیشتری اجرایی شود.

شیرزاد با انتقاد از وضعیت لوازم بازی برای کودکان در پارک شهر رشت بیان کرد: در فصل تابستان شاهد افزایش حضور شهروندان و گردشگران در پارک شهر بوده و انتظار داریم هر چه سریعتر نسبت به ایجاد لوازم بازی و دیگر امکانات در مجموعه پارک شهر اقدام شود.

وی افزود: پارک بانوان واقع در منظریه رشت نیز در حال حاضر با این مشکل مواجه بوده و باید تجهیز شود.

شیرزاد به آغاز لایروبی دو رودخانه گوهر رود و زرجوب رشت اشاره کرد و گفت: لایروبی دو رودخانه رشت از تیر ماه آغاز شده و با اجرایی شدن آن شاهد کاهش آلودگی ها هستیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا با انتقاد از عدم تعامل دیگر دستگاه ها با شهرداری رشت در اجرای لایروبی دو رودخانه رشت بیان کرد: علیرغم تمامی وعده هایی که در این باره توسط برخی از دستگاه های متولی در حوزه رودخانه ها داده شده متاسفانه تا کنون هیچ مشارکتی در این زمینه با شهرداری رشت انجام نشده است.

وی افزود: احداث سرویس های بهداشتی، نصب مخازن ۶۶۰ لیتری زباله ، جمع آوری روزانه زباله و شستشوی مخازن زباله در سطح رشت از جمله مواردی است که باید توسط سازمان های مربوطه شهرداری رشت به طور جدی پیگیری شود.

شیرزاد به وضعیت زباله های سراوان اشاره کرد و گفت: علیرغم تاکیدات انجام شده تا کنون کمبودهای موجود در خصوص برداشا مصالح مورد نیاز برای زباله های سراوان برطرف نشده و دستگاه های متولی در حوزه برداشت شن و ماسه با شهرداری رشت همکاری نمی کنند.

پروژه آب خام رشت باید هر چه سریعتر به اتمام برسد

عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت نیز با اشاره به اینکه در برخی اوقات و در ساعات اوج ترافیک شاهد آبیاری فضای سبز رشت توسط تانکرهای آبیاری هستیم اظهار کرد: پروژه آب خام رشت باید هر چه سریعتر به اتمام برسد.

شهروندان از روش آبیاری فضای سبز رشت رضایت ندارند

معاون خدمات شهری شهرداری رشت در جلسه امروز کمیسیون بهداشت شورا با اشاره به اینکه شهروندان از روش آبیاری فضای سبز رشت رضایت ندارند اظهار کرد: در واحدهای مختلف شهرداری سیاستگذاری جزیره ای انجام شده و برای تامین منابع نیز جزیره ای عمل می شود.

علی مقصودی با بیان اینکه پروژه آب خام رشت بسیار حائز اهمیت است گفت: شهرداری رشت باید ملزم به پرداخت منابع مالی به منظور اتمام پروژه آب خام در رشت شود.

مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت نیز با اشاره به حساسیت های ایجاد شده درباره نحوه آبیاری فضای سبز در رشت اظهار کرد: کیفیت نامناسب آبیاری، ایجاد ترافیک و غیره از جمله مشکلاتی فعلی در این حوزه است.

۱۵۴ هکتار فضای سبز در رشت وجود دارد

سجاد محجوب با بیان اینکه ۱۵۴ هکتار فضای سبز در رشت وجود دارد افزود: در حال حاضر پارکهای سطح شهر توسط سیستم آبیاری تحت فشار آبیاری شده و با اجرای پروژه آب خام رشت مشکل آبیاری در بلوارها و میادین رشت نیز برطرف می شود.

محجوب

وی به پروژه آب خام رشت اشاره کرد و گفت: این پروژه به ۱۰۸ کیلومتر لوله گذاری نیاز داشته و تا کنون مطالبات اولیه به پیمانکاران پرداخت نشده است.

 ۱۴ کیلومتر پروژه آب خام در رشت اجرایی شده است

محجوب با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴ کیلومتر پروژه آب خام در رشت اجرایی شده است تصریح کرد: ۶۳ کیلومتر از این پروژه تا پایان سال انجام می شود و این مهم کاهش حضور تانکرهای آبرسانی در سطح شهر را به همراه دارد.

وی افزود: بلوار خرمشهر، بلوار امام علی و ... از جمله بلوارهایی هستند که پروژه آب خام در آن اجرایی شده است.

احداث المان شهدای گمنام در پارک ملت رشت

محجوب درباره احداث المان شهدای گمنام در پارک ملت رشت تصریح کرد: نقشه طراحی شده مربوط به این المان با مکان همخوانی نداشته و به تا کنون به گونه ای برنامه ریزی شده که درختی به واسطه اجرای المان قطع نشود.

مدیر عامل سازمان سیما، منظر وفضای سبز شهرداری رشت گفت: درباره ایجاد المان شهدای گمنام در مسکن مهر رشت نیز آمادگی لازم وجود دارد.