مدیرکل انتقال خون استان گیلان گفت: بیشترین مصرف خون استان گیلان‌ O+ است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، احمد مرادی، امروز با اشاره به اینکه در استان گیلان بالای یک‌میلیون و 400 نفر توانایی اهدای خون دارند اظهار کرد: در سال ۹۵ حدود 73 هزار نفر اهداکننده خون ‌داشتیم که در سال ۹۶ و ۹۷ این تعداد به 83 هزار نفر رسید.

مدیرکل انتقال خون گیلان با بیان اینک پروسه درمان و جراحی با فرایند اهدا خون ارتباط دارد گفت: پروسه‌های درمانی در بیمارستان ارتباط مستقیم با فراورده‌های خونی دارد و قطع درمان و جراحی بیمار، وابستگی بالا به همکاری اهداکنندگان دارد.

وی با اشاره به اینکه ازنظر اهدا خون جزو ده استان نخست و ازنظر مصرف خون نیز جزو پنج استان اول کشور هستیم افزود: از سال گذشته مدیریتی صورت گرفت که هیچ بیماری در بیمارستان دغدغه خون و فراورده نداشته باشد.

مدیرکل انتقال خون استان گیلان با بیان اینکه تلاش مراکز انتقال خون و مراکز درمانی و دانشگاه‌ها به حداقل رساندن مصرف است گفت: تلاش شده که بیماری که ‌نیاز به اهدا و تزریق خون‌ ندارد و از راه‌های غیر دریافت خون می‌تواند درمان شود تزریق خون ‌انجام نشود.

مرادی با اشاره به اینکه بیشترین مصرف خون استان گیلان‌ O+ است بیان کرد: شبکه استانی تأمین خون تعریف‌شده و به بیمارستان‌های شهرستان‌ها گفته‌شده که اگر گروه‌ خونی برای عمل جراحی نیاز دارید و‌ به دلیل نبود باید جراحی قطع شود با مرکز هماهنگ باشید که از شهرستان‌های دیگر دریافت کنید.