نخستین همایش علمی پژوهشی "زن مسلمان" با حضور جمعی از مسولان استانی، فرهیختگان و دانشگاهیان علوم پزشکی گیلان در رشت بر گزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، افشین شفقی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نیز ضمن تبریک ولادت حضرت معصومه (س) و دهه کرامت و تشکر از برگزار کنندگان این همایش گفت: در دنیا حدود 2 میلیارد مسلمان زندگی می کنند که حدود 50 درصد این جمعیت را بانوان تشکیل می دهند، دین اسلام دین کرامت انسانی است، زمانی که اسلام در سرزمین جاهلیت ظهور کرد دختران را زنده به گور می کردند، و اسلام این عزت و کرامت انسانی را به زنان و دختران بازگرداند، امروز هم در دوران غرب گرایی مدرن، عزت و کرامت بانوان را رعایت نمی کنند و از آن ها استفاده ابزاری و جنسیتی می کنند که اسلام با این تفکر نیز مخالف است.

برای یک زن مسلمان باید الگویی مناسب وجود داشته باشد

وی با اشاره به سخنی از رهبر معظم انقلاب گفت: برای یک زن مسلمان باید الگویی مناسب وجود داشته باشد تا بتوانند از او تاسی کنند که در این خصوص نیز در دنیا هیچ الگویی بهتر و بالاتر از حضرت فاطمه (س) وجود ندارد که او الگویی مناسب برای زنان و دختران جامعه اسلامی است.

همایش+ زن مسلمان

حجت الاسلام علی اسمعیلی مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نیز در این مراسم گفت: از آن روز ی که قرار شد انسان پا به عرصه وجود بگذارد، برنامه خدای متعال این بود که این اشرف مخلوقات به خدا برسد و برای اینکه این اتفاق بیافتد باید هزینه هایی پرداخت می شد که خداوند 124 هزار نفر را در طول تاریخ بشر به عنوان راه بلد مسیرخدایی شدن برای انسان قرار داد.

وی ادامه داد: مسیر مشخص، راه معلوم و افق مشخص است و برنامه ریزی نیز از طرف خدای متعال انجام شده ، در این جاده روشن و مشخص که ما هم در این مسیر قرار گرفته ایم خدای متعال وقتی می خواهد امتیاز بدهد، نژاد و جنسیت را عامل برتری نمی داند بلکه نزدیکی به خدا و تقرب به او عامل برتری است.

وی ادامه داد: 124 پیامبر و 14 معصوم آمدند تا در عالم اتفاقی بیافتد و قرار است امامی بیاید و حکومت کند. در روایات نیز آماده است که در حکومت جهانی آن معصوم 313 نفر وجود دارند که 50 نفر از آنان را زنان تشکیل می دهند که قرار است در حکومت جهانی معصوم نقش ایفا کنند. این ها گوشه ای از برنامه خداوند متعال است که از جنس زن معرفی کرده است.

این مسوول اظهار کرد: خداوند و اسلام نمی خواهد زن را از شایستگی های که دارد بازد دارد و محرومش کند و زنان جامعه اسلامی که قلبشان مالامال از عشق به خدا و پیامبر است، توانستند به جایگاه های علمی و اجتماعی بالایی دست پیدا کنند و نقش آفرینی نمایند اما جامعه به ظاهر مترقی غربی می خواهد گوهر گرانبهای زن را به عنوان کالا تنزل دهد.

اشرف جناتی مدیر گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دبیرعلمی این همایش نیز ضمن ارایه گزارشی از روند برگزاری این همایش، گفت: به دبیرخانه اولین همایش زن مسلمان با محورهای؛ فرزند پروری، عفاف و حجاب، فضای مجازی، همسرداری و سلامت خانواده 120 چکیده مقاله ارسال شد که از بین آنها 70 مقاله انتخاب شد و از بین 70 مقاله سه مقاله به عنوان مقالان ویژه انتخاب شدند.

همایش زن+ مسلمان

وی ادامه داد: قرار است این مجموعه مقالات به صورت یک کتاب چاپ شوند.

زن در پرتو اسلام ارزش و اعتبار ویژه پیدا کرده است

 جناتی با بیان این که زن در پرتو اسلام ارزش و اعتبار ویژه پیدا کرده است، تصریح کرد: بهترین مجوز حضور زن مسلمان در اجتماع حجاب است. حجاب، اعتبار و کرامت و شخصیت زن مسلمان است، اسلام از زن می خواهد وقتی در ملاء عام و در اجتماع ظاهر می شود وقتی در مقابل چشمان مردان نامحرم ظاهر می شود زنانگی خود را حفظ کند و بپوشاند و به شکل انسان نه زن ظاهر شود. اسلام هرگز با حضور زنان در اجتماع مخالفت نمی کند و گواه آن حضور زنان در عرصه های مختلف جامعه اسلامی ایران است، اسلام با استفاده ابزاری از زن مخالف است.

این عضو هیات علمی دانشگاه خاطر نشان کرد: حجاب فقط پوشاندن ظاهر نیست بلکه در قرآن کریم به چهار نوع حجاب اشاره شده است؛ حجاب در پوشش، حجاب در گفتار، حجاب در نگاه، و حجاب در رفتار که زن و مرد جامعه اسلامی باید به آن آراسته باشند.

تقدیر از 30 بانوی موفق محجبه درعرصه های هنری، علمی، ورزشی و مدیریتی پایان بخش این همایش بود.