آیت الله قائم مقامی گفت : وقوع انقلاب بیش از آنکه یک حرکت سیاسی باشد یک حرکت فرهنگی بزرگ است.

به گزارش خبرگزاری موج گلستان ، استاد حوزه و دانشگاه گفت: غرب با صراحت اعلام کرد دین یک پدیده علمی و عقلی نیست و عقل نظری نمی تواند در حوزه ورای طبیعت دخالت کند در حالی که تمام دستورات دین ناب برگرفته از عالم وجود است.

 آیت الله قائم مقامی در مراسم گرامیداشت وحدت حوزه و دانشگاه که در دانشگاه جامعه المصطفی گرگان برگزار شد اظهار کرد: حوزه و دانشگاه نماینده دو قشر تصمیم ساز در جامعه هستند و اگر به تاریخ نگاه کنیم هر جا انحرافی رخ داد در نتیجه تفرفه بین این دو ساحت مقدس بود.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: هر زمان که دین ناب در صحنه ورود پیدا کند مجددا شاهد نزدیکی این دو به هم هستیم.

وی افزود: دین و عقل با هم اعتلاف دارند و این اعتلاف برخلاف ادعای برخی مدعیان نه تنها درخواستی نیست بلکه وجودی و بر اساس واقعیت است.

آیت الله قائم مقامی بیان کرد: دنیای غرب اصرار دارد این دو قشر را از هم جدا کند و بگوید علم نگاهش به هستی و دین به اخلاق و معنویت است در حالی که بر اساس آموزه های دین اسلام این گونه برداشت ها کاملا اشتباه است.

وی ادامه داد: غرب با صراحت اعلام کرد دین یک پدیده علمی و عقلی نیست و عقل نظری نمی تواند در حوزه ورای طبیعت دخالت کند در حالی که تمام دستورات دین ناب برگرفته از عالم وجود است.

وی توضیح داد: به طور مثال زمانی که نماز میخوانید این دستور برگرفته از عالم وجود است و تمام موجودات عالم در حال سجده خداوند هستند و با افتخار می توان اعلام کرد هیچ دستور شرعی وجود ندارد که اثرش در عالم وجود نباشد و حتی اثر مرگ هم در طبعیت وجود دارد.

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: قبل از انقلاب این تفکر در دانشگاهها حاکم بود و جتی برخی در ابتدای انقلاب هم بر این عقیده بودند و کسی که خود را دین پژوه می دانست و دل در گرو فرهنگ غرب داشت کتاب دانش و ارزش را نوشت و استدلال کرد بین این دو ارتباط وجود ندارد.

آیت الله قائم مقامی گفت: وقوع انقلاب بیش از آنکه یک حرکت سیاسی باشد یک حرکت فرهنگی بزرگ است و با این انقلاب بزرگ عقل و دین که در آغوش یکدیگر بودند نمود عینی به خود گرفتند.

وی افزود: آنچه در انقلاب تغییر کرد تفسیر واژه ها بود نه لفظ واژه ها و نوع نگاهی که به واژه خدا، دین ویا علم وجود داشت تفسیر الهی به خود گرفت.

وی بیان کرد: تفکر تفرقه ابایی ندارد که بگوید اگر می خواهید علم و عقلانیت در جامعه حاکم شوند باید دین را محدود کرد و یکی از ثمرات نامبارک این تفکر، جدایی دین از سیاست است که به صورت نظریه رسمی خود اعلام کردند.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: جریان وحدت در کشور بین این دو قشر تازه شروع شده و امیدواریم با نزدیکی این دو شاهد انتقال وضع موجود به وضع موعود باشیم.