موج

امید آخرین بازمانده درناهای سفید سیبری است که هرساله برای زمستان گذرانی به مازندران و شهرستان فریدونکنار می آید.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، آخرین بازمانده درناهای سفید سیبری برای زمستان گذرانی ، صبح امروز دوشنبه وارد تالاب بین المللی فریدونکنار شد.

 رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست مازندران در این رابطه گفت: امید آخرین بازمانده درناهای سفید سیبری است که هرساله برای زمستان گذرانی به ایران می آید.

رضا ربیعی افزود: تعداد درناهای سیبری در سال 1356  حدود 12 قطعه بود که این تعداد در گذر زمان به یک قطعه رسیده است.

وی ادامه داد: این تک درنای سیبری از حدود 12 سال پیش تا کنون به صورت انفرادی ، مسیر چند هزار کیلومتری از سیبری تا مازندران را طی می کند و بر ای زمستان گذرانی به تالاب بین المللی فریدونکنار می آید.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست مازندران ، سن زیست این پرنده نادر را حدود 70 سال بیان کرد و گفت: درناها در طول سال، تخم گذاری و جوجه ریزی زیادی ندارند و به همین علت، جمعیت این گونه پرندگان کم است.

ربیعی با اشاره به اینکه امسال، زمان مهاجرت درنای سیبری به مازندران طبیعی بود خاطر نشان کرد: این پرنده حدود 4 ماه ، مهمان مازندرانی ها خواهد بود و سپس به منطقه سیبری بر خواهد گشت.

وی آب و هوای خوب ، محیط مناسب و نداشتن تهدید خارجی از جمله عوامل انسانی در مازندران را از جمله دلایل مهاجرت درنای سیبری به تالاب های استان مازندران عنوان کرد.

ربیعی اذعان داشت: این دوازدهمین سال متوالی است که این درنا، مهاجرت خود را به‌ تنهایی به ایران انجام مى‌دهد و البته این پرنده نادر فقط در سال 1388 به فریدونکنار نیامده بود و پیش از آن نیز با جفت خود که آرزو نام داشت مهمان ایرانی ها و مازندرانی ها در فریدونکنار بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها