موج

مدیر جهاد کشاورزی چالوس خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی چالوس گفت: هزار و ۵۰۰ تن کیوی از ۵۰ هکتار از باغ‌های کیوی چالوس برداشت شده است و 400 باغدار کیوی در این شهرستان فعال هستند.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، یزدان قلی خزایی پول سطح زیرکشت باغ‌های کیوی این شهرستان را ۴۵۰ هکتار اعلام کرد و اظهار داشت : این محصول از گروه گیاهان گلدار دولپه‌ای در راسته خلنگ سانان و رده کیویان، بومی جنوب چین و میوه ملی جمهوری خلق چین محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در ابتدای قرن بیستم میوه کیوی به نیوزیلند برده و در آنجا تجاری کشت شده است و همچنین نام این گیاه برگرفته شده از گونه‌ای پرنده زیبا در آن کشور (پرنده ملی) بوده که میوه به شکل تخم مرغ بزرگ با پوست قهوه‌ای رنگ و گوشت آن سبز کمرنگ است.

خزایی پول بیان داشت: مقدار پتاسیم میوه کیوی را بیشتر از موز، ویتامین ث، ۲ برابر پرتقال و ۶ برابر لیموترش، میزان مواد مغذی آن ۸ برابر سیب و دانه‌های سیاه آن حاوی ویتامین است .

نخستین نهال این میوه، سال ۱۳۴۷ در شهرستان رامسر کاشته شده و هم اکنون استان مازندران های، گیلان و گلستان در حاشیه دریای خزر قدام به کشت آن نموده و یکی از محصولات صادراتی ایران محسوب می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها