معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: لایحه حفاظت خاک که در مجلس تصویب شده به زودی نهایی و به دولت ابلاغ می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، مهندس علیمراد اکبری امروز چهارشنبه در همایش بزرگداشت روز جهانی خاک افزود: لایحه خاک در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال شده و این شورا چند ایراد به این لایحه گرفته که امیدواریم با پاسخگویی به آن، این لایحه در مجلس نهایی و به دولت ابلاغ شود.

وی افزود: لایحه خاک به مباحثی از جمله جلوگیری از تخریب، آلودگی و اصلاح خاک و بهره برداری بهینه و مدیریت خاک پرداخته است.

اکبری با اشاره به اهمیت خاک در تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی تصریح کرد: خاک در کشور ما و در دنیا مورد بی مهری قرار گرفته بیشتر به موضوع آب و هوا توجه شده و این در حالی است که سرعت فرسایش، آلودگی و تخریب خاک سریعتر از تجدید آن است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای تشکیل یک سانتی متر خاک به طور متوسط بیش از ۵۰۰ سال زمان نیاز است، بنابراین تجدید خاک در نسل های متمادی اتفاق می افتد.

وی با بیان این که ۱۸.۵ میلیون هکتار خاک در کشور در چرخه تولید قرار دارد، بر رصد، پایش، اصلاح آن از نظر آلودگی و شوری و سایر موارد تاکید کرد.

اکبری گفت: در برنامه ششم توسعه، ردپای خاک وجود دارد و مجلس دولت را مکلف کرده که سالانه در سطح ۵۰۰ هزار هکتار توان حاصلخیزی خاک کشور را بهبود دهد و اصلاح خاک را پی گیری کند با این حال تا کنون اعتباری در لایحه بودجه به آن اختصاص نیافته است.

وی افزود: ما در تلاش هستیم که امسال یک ردیف برای مباحث خاک در لایحه بودجه تعریف کنیم یا از منابع آب و خاک با حمایت سازمان برنامه و بودجه، اعتباری برای آن تخصیص دهیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، افزایش مواد آلی خاک اراضی کشاورزی را ضروری خواند و اذعان داشت: ۶۰ درصد خاک های کشاورزی ما مواد آلی زیر یک درصد دارند و ما باید برای افزایش مواد آلی خاک کار کنیم.

وی درباره رفع شوری خاک گفت: در کلیه پروژه های آبیاری نوین، آبشویی در اراضی شور انجام می شود و در طرح ۵۰۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام حدود ۱۸۰ هزار هکتار سیستم های زهکشی زیر زمینی انجام شده که توسط آن آبشویی صورت می گیرد.

اکبری درباره توسعه سامانه های نوین آبیاری نیز تصریح کرد: از ۱۸.۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی بیش از ۶ میلیون هکتار مستعد توسعه سامانه های نوین آبیاری هستند.

وی درباره چاه های غیر مجاز کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲ تا ۱۳ میلیارد متر مکعب آب توسط چاه های غیر مجاز برداشت می شود و برای مسدود کردن آن چاه ها، همکاری همه دستگاه های ذی ربط با وزارت نیرو ضروری است.

اکبری درباره طرح پایش خاک گفت: این طرح در تمام نقاط کشور انجام شده و خاک به لحاظ آلودگی، فرسایش و ظرفیت های آن پایش شده است، با این حال این طرح باید هر سه تا پنج سال اجرا شود.

وی از همکاری ایران با سازمان ها و مراکز تحقیقاتی بین المللی در حوزه خاک خبر داد و اذعان داشت: طرح شورزدایی در کرمان با کمک کشور هلند آغاز شده است.

اکبری افزود: ایران به عضویت مجمع جهانی خاک در آمده و ما در این مجمع در زمینه تشکیل بانک داده های توان ملی و تجهیزات در مورد خاک و ارتقای دانش و توانایی لازم در سطح منطقه ای پیشنهادهایی داده ایم.

وی در عین حال از تشکیل دفتر خاک کشاورزی در معاونت آب و خاک وزارتخانه خبرداد و گفت: با موافقت وزیر جهاد کشاورزی به زودی این دفتر با هدف پی گیری مسایل خاک راه اندازی می شود.