مدیر کل دفتر هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران عنوان کرد: تاکنون حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم در سراسر کشور از کشاورزان خریداری شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، مدیر کل دفتر هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه امسال در زمینه تولید گندم با ارتقای کیفی مواجه بوده ایم، گفت: برخی می گویند گندم را با درصدی افت و خاک تحویل کارخانجات می شود در حالی که در همه جای دنیا کار به همین روند انجام می شود.

مومن نیافر تصریح کرد:در سیلوهای گندم کار خاصی روی گندم صورت نمی گیرد و گندم با ناخالصی به کارخانجات داده می شود. سپس کارخانجات ضمن تفکیک ناخالصی ها، گندم را به آرد تبدیل می کنند.

وی‌ به مطالبات کشاورزان پرداخت و افزود:۹۰ درصد کشاورزانی که گندم تحویل داده اند، ۵۰ درصد مطالبات خود را تاکنون دریافت کرده اند.

نیافر خاطر نشان کرد:شرکت بازرگانی دولتی با طراحی سامانه هایی سعی کرده تحویل گندم توسط کشاورزان به دولت را آسان کند و از سال آینده کشاورزان از طریق این سامانه ها اطلاع رسانی می کنیم گندم خود را چه زمانی و کجا تحویل دهند.

مدیر کل دفتر هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه ظرفیت تولید آرد در کشور ۲۵ میلیون تن است اظهار کرد: نیاز ما در این زمینه ۱۰ میلیون تن است و علیرغم این مسئله، هنوز متقاضیانی برای احداث کارخانجات آرد مراجعه می کنند که ما به شدت با این مسئله مخالفت کردیم. با این حال کسانی هستند که مجوز گرفته اند و در حال احداث کارخانه هستند.

به گفته این مقام مسوول استان همدان چهار سال از استانهای دیگر گندم برای اختلاط (جهت ارتقای کیفی محصول) وارد نکرده است.و هم اکنون ۶۳ مرکز خرید در سطح این استان فعال می باشد و تا کنون ۳۰۰ هزار تن گندم در این استان از کشاورزان خریداری شده است.

همچنین پیش بینی خرید گندم در استان همدان ۶۰۰ هزار تن است و این استان ۲۰۰ هزار تن از این محصول را مصرف می کند و مازاد آن به استان هایی که کمبود دارند مثل تهران صادر می کند.

مدیر کل دفتر هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران عنوان کرد: تاکنون حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم در سراسر کشور از کشاورزان خریداری شده است.