وزیر نیرو گفت: 61 طرح توسعه آب و خاک در کشور در حال اجرا است که شامل 42 سد و بند در ۱۲ استان می‌باشد که باعث اشتغال 320 هزار نفر می‌شود.

به گزارش خبرنگار موج، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح سدهای هیروی، شهدای ازگله، تونل نوسود و سامانه گرمسیری استان کرمانشاه که با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد، گفت: ما با همه کشورهای همسایه موافقت‌نامه‌هایی در رابطه با چگونه استفاده کردن از منابع آبی را داریم و براساس این موافقت‌نامه‌ها اصل همکاری ما با کشورهای همسایه مبتنی بر رعایت چهارچوب‌های حاکمیتی، قراردادهای 2 جانبه و اصل حسن هم‌جواری است.

وی با بیان اینکه در اقلیم خشک و نیمه‌خشک به سر می‌بریم، ادامه داد: ما امروز 12 استان مرزی داریم که 25 میلیون نفر جمعیت کشور را در خود جای داده‌اند از این رو با وجود نرمال نبودن شرایط توزیع بارش‌ها، طرح‌های توسعه آب و خاک در این مناطق حائز اهمیت است تا بتوانیم علاوه بر تأمین نیازهای شرب، نیازهای اشتغال و کنترل سیلاب را اجرا کنیم.

اردکانیان افزود: یک هزار 100 کیلومتر سامانه انتقال آب در کشور در دست اجرا قرار گرفت که تاکنون 950 کیلومتر آن اجرایی شده است.

وی عنوان کرد: این طرح‌ها پس از بهره‌برداری، آب شرب 46 شهر را تأمین، برای 320 هزار نفر اشتغال‌زایی و 450 مگاوات برق تولید خواهند کرد.

وزیر نیرو با اشاره به حمایت‌های رهبری از طرح‌های توسعه کشور، گفت: در فاصله چهار سال اخیر هرساله به‌طور متوسط 12.5 درصد پروژه‌ها پیشرفت داشتند.