معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دولت در مسیر کمک به مردم آسیب‌دیده مناطق زلزله‌زده به دنبال اجرای نمایش و اقدامات تبلیغاتی نبود، بلکه مصمم است بار سنگین مصیبت را از دوش مردم بردارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، دکتر اسحاق جهانگیری به همراه جمعی از وزرا و مسئولین استانی به‌منظور بازدید از مناطق زلزله‌زده صبح امروز وارد کرمانشاه شد و از نزدیک در جریان روند بازسازی مناطق زلزله‌زده شهری و روستایی قرار گرفت.

معاون اول رئیس‌جمهور ضمن ابراز تأسف از وقوع چندباره زلزله پس از گذشت یک سال در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، اظهار داشت: متأسفانه مردم این استان به‌خصوص در شهرهای سرپل ذهاب، قصرشیرین، گیلانغرب و اسلام‌آباد به دلیل وقوع زلزله‌های شدید متحمل خسارات سنگینی شده‌اند.

وی ضمن ابراز خرسندی از گزارش استاندار کرمانشاه و مسئولین بازسازی در سالگرد وقوع زلزله در جلسه هیئت دولت، افزود: در زلزله سال گذشته بیش از 100 هزار واحد مسکونی دچار آسیب شد که تاکنون برای جبران خسارات، بیش از 20 هزار واحد مسکونی احداث و بیش از 55 هزار واحد بازسازی و تعمیر شده است و واحدهای باقیمانده به‌خصوص در بخش روستایی باید حتماً در روزها و هفته‌های آینده تکمیل شوند تا مردم مناطق زلزله‌زده استان در فصل سرما از سرپناه مطمئنی برخوردار باشند.

معاون اول رئیس جمهور در کرمانشاه

جهانگیری تأکید کرد: زلزله 6.4 ریشتری اخیر زلزله‌ای بزرگ محسوب می‌شود که در هر نقطه از کشور اتفاق بیفتد خسارات جانی و تلفات انسانی به همراه خواهد آورد اما خوشبختانه در این زلزله تلفات جانی وجود نداشت که مهم‌ترین دلیل آن مقاوم‌سازی و ساخت‌وساز استاندارد و ایمن واحدهای مسکونی بوده است.

معاون اول رئیس‌جمهور بابیان این‌که ایران کشوری زلزله‌خیز است و باید تمام واحدهای روستایی کشور بازسازی و مقاوم‌سازی شوند تصریح کرد: در حال حاضر بیش از شش میلیون واحد روستایی در کشور وجود دارد که باید حتماً بازسازی و مقاوم‌سازی شوند، تا اطمینان پیدا کنیم که مردم روستاها در جریان وقوع زلزله دچار خسارت نمی‌شوند.

گفتنی است که جهانگیری به همراه وزیر راه و شهرسازی، معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و معاون روستایی و مناطق محروم کشور در این سفر یک‌روزه، علاوه بر بازدید از مناطق زلزله‌زده، در جلسه ستاد بحران کرمانشاه نیز شرکت خواهد کرد تا ضمن دریافت آخرین گزارش‌ها از میزان خسارات و اقدامات صورت گرفته برای اسکان، آغاز روند بازسازی و جبران خسارات، تصمیمات لازم اتخاذ گردد.