سجاد سلیمانی از امکان کنترل الکترونیکی رانندگان و خودروهای سرویس مدارس، ازلحاظ امنیت، ایمنی و صلاحیت خبر داد .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، مدیرعامل تاکسیرانی شهر کرمانشاه، باتاکید بر ساماندهی سرویس‌های مدارس در سال تحصیلی جدید به منظور کاهش آسیب های اجتماعی، گفت: ساماندهی سرویس‌های مدارس با همکاری ‌مشترک سازمان تاکسیرانی، پلیس راهور و آموزش‌وپرورش از ماه‌ها قبل در سطح شهر کرمانشاه آغاز و جلسات متعددی در این زمینه برگزارشده است تا هم‌زمان با بازگشایی مدارس بتوان سرویس‌های مدارس را فعال کرده و از تردد خودروهای فاقد مجوز جلوگیری نمود.

سجاد سلیمانی در مورد شرایط رانندگان سرویس‌های مدارس ابراز داشت: این رانندگان باید گواهی عدم‌ اعتیاد، گواهی عدم سوء‌پیشینه، معاینه فنی خودرو، گواهینامه رانندگی معتبر و......نیز به همراه داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه تنها سرویس‌های مدرسه دارای برچسب سرویس سال 97، می‌توانند درزمینهٔ جابجایی دانش آموزان فعالیت داشته باشند، تصریح کرد: پس از دریافت تأییدیه‌ها و گواهی‌های خواسته‌شده، برچسب سرویس مدرسه بر روی شیشه خودرو نصب خواهد شد و راننده و خودروی مورد تأیید می‌تواند در جابه‌جایی دانش آموزان فعالیت کند.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی کرمانشاه، از مدیران مدارس و همچنین والدین خواست که برای جابه‌جایی فرزندان خود از سرویس‌های معتبر و دارای برچسب استفاده کنند.

سلیمانی یادآور شد: سازمان تاکسیرانی با همکاری اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور برای اولین بار سامانه‌ای راه‌اندازی کرده است، تا والدین بتوانند در صورت نیاز با نصب اپلیکیشن مربوطه، سرویس و مسیر حرکت رفت‌وبرگشت آن را از درب منزل تا مدرسه رصد نمایند که البته این امر مستلزم ثبت اطلاعات والدین و دانش آموزان در سامانه سپند (سامانه پایش ناوگان دانش‌آموزی) به نشانی irtusepand.ir است.

 وی با اشاره به اینکه اطلاعات تمام راننده‌ها در این سامانه به‌صورت پرونده الکترونیک ثبت و در اختیار تاکسیرانی قرار دارد، افزود: با ثبت این اطلاعات، سوءپیشینه راننده، آزمایش عدم اعتیاد، معاینه فنی خودروها و..... وارد سامانه می‌شوند و امکان کنترل هم ازلحاظ امنیت و ایمنی و هم ازنظر صلاحیت به‌صورت الکترونیک مهیاست.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تصریح کرد: رانندگان در این سامانه دارای پروفایل کاملی از اطلاعات شامل شماره تلفن، آدرس، عدم اعتیاد و سوءپیشینه و... هستند.

به گفته سلیمانی آموزش‌وپرورش نیز صرفاً شرکت‌هایی را برای سرویس مدارس به رسمیت می‌شناسد که مجوز سازمان تاکسیرانی رادارند. بنابراین تاکسیرانی به‌عنوان دبیر کارگروه ماده 18 وظیفه سطوح تشخیص صلاحیت و صدور مجوزها را برعهده‌گرفته دارد.