استاندار کرمانشاه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت گفت: اگر خواهان توسعه کرمانشاه هستیم باید حصار بومی و غیربومی را بشکنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، هوشنگ بازوند ضمن تأکید بر تداوم راه شهیدان رجایی و باهنر به‌عنوان نماد کار و  کوشش اظهار داشت: رسانه‌های کرمانشاه در یک سال اخیر تلاش مستمر و شبانه‌روزی را برای بازتاب مسائل و مشکلات استان و همچنین انعکاس خدمات دولت داشتند که جای سپاسگزاری بسیار دارد.

بازوند تصریح کرد: پس از ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، مدیرانی که مشمول این قانون باشند، از پست های مدیریتی خود خداحافظی خواهند کرد.

مقام عالی استان خاطرنشان ساخت: خوشبختانه شاخص‌ها در یک سال اخیر روند رو به بهبودی داشته است. نرخ بیکاری استان کنترل‌شده و حتی روند کاهشی داشته است. همچنین فضای کسب و کار بهبود یافته که بسیار امیدبخش است.

استاندار کرمانشاه گفت: اگر دنبال توسعه کرمانشاه هستیم باید این حصار بومی و غیر بومی را بشکنیم و شایسته ترین ها را به کار بگیریم.

وی افزود: رییس انجمن مددکاران ایران اعلام کرده کرمانشاه رتبه اول خودکشی در کشور است اگر ایشان مستندات برای گفته هایشان نداشته باشد باید پاسخگوی این ادعا باشد.

وی با بیان اینکه از مدیران برنامه خواسته ایم و باید آن ها طبق این برنامه عمل کنند، گفت:  روند صادرات در استان رشد بسیار چشمگیر ۵۴ درصدی را داشته در حالی که این نرخ رشد در کشور ۱۴ درصد است.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان ساخت: هم اکنون روزانه ۱۵۰۰ کامیون کالا از طریق مرزهای مبادلاتی استان به کشور همسایه صادر می شوند.

بازوند ادامه داد: همایش بزرگ سرمایه گذاری استان، همزمان با سالگرد زلزله در تهران برگزار می شود. بسته های قابل ارائه در این همایش نیز در حال تدوین است.

وی بیان داشت: مرزها یک فرصت برای توسعه کرمانشاه هستند. یکی از کارهای خوب در این حوزه رسمی شدن مرز سومار است. هم اکنون حجم تبادلات این مرز به اندازه مرز پرویزخان است.

وی ادامه داد:  40میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت های جاده ای مرز سومار از سوی دولت در نظر گرفته شده که در مرحله انتخاب پیمانکار است‌. دیگر بازارچه ها و مرزها از جمله شیخ صله و شوشمی هم در حال فعالیت هستند.

استاندار کرمانشاه گفت: مدیریت ارشد استان به صورت جدی موضوع تردد زوار از مرز خسروی را به‌عنوان یک اولویت دنبال می کند. خسروی اکنون تبدیل به یک مرز تجاری فعال شده و روزانه ۴۰۰ کامیون از این مرز عبور می کنند.

بازوند افزود: موضوع اختصاص تسهیلات جدید و کمک بلاعوض به زلزله زدگان در سفر اخیر دکتر جهانگیری مطرح شد که مورد موافقت ایشان قرار گرفت. این موضوع احتمالا به زودی در هیئت دولت مطرح می شود.

وی بیان داشت: نرخ مشارکت کرمانشاه نسبت به کشور ۳ برابر شده است و ۱۲ هزار نفر به جمعیت فعال استان اضافه شده اند که این آمار بسیار دلگرم کننده است.

وی همچنین گفت: هیچ دانش آموزی در ابتدای سال تحصیلی تازه در کانکس نخواهند بود و در صورت نیاز مدارس به صورت دو شیفت به فعالیت خواهند پرداخت.

مقام عالی استان افزود: 820مدرسه در کل مناطق زلزله زده بازسازی شده اند که۵۰ عدد آن در روستاها هستند.

وی گفت:  یکی از چالش ها، جذب سرمایه گذاری خارجی است. معمولا کارآفرینان از حضور در استانی که نرخ بالای بیکاری و فضای کسب و کار نامساعدی دارد، اجتناب می کنند. بنابراین باید در نشان دادن چهره کرمانشاه در رسانه ها دقت کنیم.

استاندار کرمانشاه همچنین بیان داشت: دکتر حاتمی به‌عنوان معاون اقتصادی استانداری به وزارت کشور معرفی شده و مصاحبه های ایشان صورت گرفته است و روال عادی را طی می کند‌.