خسرو شهبازی با بیان اینکه در سه ماهه اول سال جاری بیش از ۱۴۷ هزار تن محصولات کشاورزی به کشور عراق داشته ایم، گفت: با توجه به برداشته شدن تحریم ها، در صدد هستیم با بالا بردن کیفی محصولات لبنی استان، به روسیه صادرات ویژه ای داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه؛ شهبازی در نشست خبری که به مناسبت هفته جهادکشاورزی برگزار شد، افزود: پیش بینی می کنیم که در سال زراعی جاری بیش از یک میلیون تن گندم در استان تولید شده که احتمالاً بیش از ۹۰۰ هزار تن گندم مازاد برنیاز کشاورزان است که باید خریداری گردد و برآورد ما در خصوص جو نیز این است که بیش از ۵۰۰ هزار تن جو در استان تولید شود.

وی افزود: همچنین سایر غلات ما نیز وضعیت بسیار خوبی داشته و برآورد ما تولید ۱۳۰ هزارتن ذرت، ۶۲۰ هزارتن چغندرقند، ۳هزار تن کلزا، ۸۰ هزارتن حبوبات، ۲۲۰ هزار تن سیب‌زمینی، ۱۲۸هزار تن پیاز و ۳۱۸ هزار تن گوجه‌فرنگی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه با بیان اینکه در تولید برخی محصولات کشاورزی استان در کشور سرآمد هستیم افزود: استان کرمانشاه در سطح و تولید زراعت گندم دارای رتبه سوم کشور، سطح و تولید جو رتبه دوم، سطح و تولید ذرت رتبه دوم، سطح و تولید نخود رتبه اول، سطح و تولید چغندرقند رتبه چهارم، تولید دانه‌های روغنی رتبه پنجم و عملکرد در واحد سطح چغندرقند و ذرت حائز رتبه اول در کشور هست.

وی در ادامه افزود: در راستای اجرای منویات و فرامین مقام معظم رهبری علیرغم وجود محدودیت اعتباری و کاهش نقدینگی در منابع بانک در طول یک سال اخیر توانستیم فعالیتهای مطلوبی رادر زمینه توسعه اشتغال و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان کرمانشاه به انجام برسانیم و در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی با تکیه بر مزیتها وظرفیتهای اقتصادی استان اقدام به جلب مشارکت سرمایه گذاران و مجریان طرح های اقتصادی نموده و با استفاده از این منابع واعتبارات بخش عمرانی، طرح‌ها را به اجرا در آوردیم.

شهبازی تصریح کرد: در سال ۹۴ در راستای اقتصاد مقاومتی، بیش از ۲۵۳ طرح کوچک و متوسط اقتصادی و عمرانی در بخش کشاورزی استان کرمانشاه با ایجاد ۴۰۰۸ فرصت شغلی جدید در سطح شهرستان‌های استان اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای اجرای ۲۵۳ طرح در سال ۹۴ تا خرداد ماه ۹۵ اعتباری بالغ بر ۵۱۰ میلیارد ریال هزینه گردیده که ۲۳۸ میلیارد ریال آن از منابع تسهیلاتی مختلف از جمله صندوق توسعه ملی «کمکهای فنی و اعتباری، خط اعتباری مکانیزاسیون و تسهیلات سفر مقام معظم رهبری و ۲۷۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی ملی و استانی تامین گردیده است.

شهبازی با اشاره به برخی رویکردها و تصمیمات ارزشمند دولت تدبیر و امید و مسئولین استان درجهت اعتلای کشاورزی و ارتقاء منزلت اجتماعی کشاورزان افزود: رفع برخی از موانع تولید، کاهش ریسک مخاطرات کشاورزی، افزایش بهره وری کشاورزی، توسعه مکانیزاسیون، ساماندهی وتامین بموقع نهاده های تولید، ساماندهی قیمت و خریدهای تضمینی، استفاده از توان مراکز علمی و تحقیقاتی بین المللی از جمله موسسه های سمیت و ایکاردا درکشور، تامین منابع جهت مهار آبهای مرزی، بکار گیری و استخدام ناظرین کشاورزی درجهت رفع خلاء نیروی انسانی و ایجاد خطوط اعتباری و تسهیلاتی جهت رونق بخش کشاورزی از جمله اقدامات مثبت در دولت تدبیر و امید بوده است.

شهبازی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۴۴۲ هزار تن محصولات دامی در این استان تولید می‌شود گفت: این میزان تولیدات شامل ۳۳۰ هزار تن شیر خام، ۳۶ هزار تن گوشت قرمز، ۶۳ هزار تن گوشت مرغ، ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن تخم مرغ و ۲هزار و ۳۰۰ تن عسل می‌باشد.

وی خاطر نشان کرد: طی برنامه‌ی ۵ ساله پیش بینی می شود تولید شیر خام استان به ۵۰۰ هزار تن، گوشت قرمز به ۴۷ هزار تن، گوشت مرغ به ۱۰۰ هزار تن، تخم مرغ به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن و عسل نیز به ۳ هزار تن برسد.

شهبازی با اشاره به صادرات دام زنده از استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: از سال ۸۶ تا سال ۹۵ بیش از ۵۱۶ هزار راس دام زنده از این استان به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شده است.

وی سپس به فعالیت‌های بخش باغبانی استان پرداخت و گفت: در بخش باغبانی اقدامات و فعالیت‌های شاخصی در سال ۹۴ انجام شده که از جمله آن می‌توان به احداثیک واحد صنعتی پرورش قارچ دکمه‌ای با تولید سالانه ۲۲۷ هزار تن در شهرستان صحنه، احداثگلخانه محصولات خارج از فصل در سطح ۸هزار متر مربع در روستای سیاه‌بید شهرستان کرمانشاه، توسعه سطح زیر کشت محصولات باغی استان شامل باغات مدرن و روسیمی، باغات استاندارد، گیاهان دارویی و زعفران به میزان ۲۰۴۸ هکتار.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه در ادامه به بخش مکانیزاسیون با اشاره به پلاک‌گذاری ۸هزار و ۲۰۰ دستگاه تراکتور و کمباین در سال جاری خبر داد و گفت: در سال ۹۴ مقام اول کشور را در بحثپلاک‌گذاری تراکتور و کمباین کسب نمودیم.

شهبازی گفت: به طور کلی حدود ۹هزار دستگاه تراکتور و کمباین در استان داریم که واجد شرایط پلاک‌گذاری بوده و مدل بالای سال ۱۳۸۰ هستند.

وی افزود: ادامه عملیات اعتبارات خط ۳ مکانیزاسیون سال ۹۴ کل مبلغ ۲۷۲ میلیارد ریال می‌باشد که در صورت جذب کامل تعداد ۳۵۰ دستگاه تراکتور نیمه سنگین و سنگین، ۴۵۰ دستگاه انواع ادوات دنباله‌بند کشاورزی، ۲۵ دستگاه کمباین و حدود ۵۰ دستگاه تراکتور باغی به ناوگان ماشین‌آلات بخش کشاورزی اضافه می‌شود.

شهبازی در ادامه با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه حدود ۲۴۲ هزار هکتار اراضی آبی داریم گفت: جهت افزایش راندمان آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب، تجهیز اراضی آبی به سیستم های نوین آبیاری از جمله مهم ترین برنامه های سازمان جهادکشاورزی استان در بخش آب و خاک است تاکنون حدود ۶۲ هزار هکتار از اراضی استان به روش‌های نوین آبیاری مجهز شده است.

وی پوشش کانال‌های آبیاری عمومی در سال ۹۴ را در استان ۶۳۳ هکتار، انتقال آب با لوله را ۱۴۴ هکتارو احیاء و مرمت ۱۹۱ قنات در استان را ازجمله اقدامات بخش آب و خاک جهادکشاورزی در یکسال اخیر برشمرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه ایجاد شبکه های آبیاری اراضی پایاب سدها و احداثایستگاههای پمپاژ جهت ۴۵ هزار هکتار از اراضی استان بیان کرد و افزود: احداثاین شبکه‌ها باعثاستفاده بهینه از منابع آبی در بخش کشاورزی می‌گردد.

شهبازی سپس به تشریح فعالیتهای آموزشی و ترویجی کشاورزی استان کرمانشاه پرداخت و خاطرنشان کرد: اجرای طرح پهنه‌بندی در استان کرمانشاه به صورت پایلوت کشوری با گستره ۵۲ مرکز جهاد کشاورزی دهستان انجام گرفته و آغاز اجرای آن بصورت رسمی در دهه مبارک فجر سال گذشته با حضور استاندار کرمانشاه انجام شده که در این طرح ساماندهی حدود ۶۰۰ نفر کارشناس در سطح دهستان‌ها با هدف برنامه ریزی جهت تجهیز مراکز و بررسی امکانات، ملزومات مراکز، پهنه‌بندی مراکز و مدیریت دانش در استان انجام شده است.

وی اقدامات انجام شده ترویجی سازمان تا بهمن ماه ۹۴را برگزاری دوره آموزشی و ترویجی جهت بیش از ۱۹ هزار نفر از بهره‌برداران، آموزش ۶۸ هزار و ۶۱۹ نفر در قالب آموزش‌های چهره‌به چهره، برگزاری ۳۲ دوره مهارتی در کلیه زیر بخش‌های کشاورزی، برگزاری ۹۸ مورد کارگاه آموزشی در زمینه سیستم‌های آبیاری قطره‌ای، بیمه روستایی، کشت حفاظتی و…، تهیه، پخش و بازپخش ۱۰ مورد برنامه تلویزیونی شبکه بازار، ۴۳ تهیه و پخش مورد برنامه تلویزیونی رویش و ۱۰ برنامه میزگرد تلویزیونی و…نام برد.

وی در خصوص صنایع تبدیلی و تکمیلی گفت: در حال حاضر ظرفیت فراوری محصولات کشاورزی استان بیش از یک میلیون تن رسیده و حدود ۱۱۶ واحد دارای پروانه بهره‌برداری که ۱۴۴۱ نفردر این واحدها فعالیت دارند در زمینه صنایع تبدیلی فعالیت کرده دارای مجوز از سازمان جهاد کشاورزی در سطح استان وجود دارد.

شهبازی خاطرنشان کرد: به منظور توسعه ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی از ابتدای سال ۹۴ تا کنون تعداد ۴۰ پروژه جدید موردبررسی قرارگرفته ومنجر به صدور جواز تاسیس گردیده است و مجموع اعتبار موردنیاز جهت احداثاین مجوزها بالغ بر ۱۶۰۰ میلیاردریال است که این طرحها در صورت احداثوراه اندازی ۶۰۰ فرصت شغلی را به طور مستقیم ایجاد خواهند نمود.