موج
کدخبر : ۳۷۱۹۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-371957

مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان با تشریح قانون جدید چک، رسانه ها را محور اصلی اطلاع رسانی و آموزش قانون جدید چک به مردم عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، جلال الدین سلیمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به امنیت چک در مبادلات تجاری و اقتصادی اشاره و اظهار کرد: بدون شک، چک محور اصلی و مهمترین ابزار مالی در داد و ستد و مبادلات تجاری و اقتصادی خصوصی برای خریدهای نسیه و مدت دار است به طوریکه صدور حجم بسیار زیاد چک در معاملات تجاری توسط فعالان اقتصادی و افزایش چشمگیر چک های برگشتی در نظام بانکی، اصلاح و بازنگری قانون چک و کارآمد سازی چک در جهت بهره مندی عموم از مزایای منحصر به فرد آن را در دستور کار مسئولین قانون گذار قرار داد.

مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان قانون صدور چک را مهمترین عامل بازدارنده از فعالیت‌های اقتصادی فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی عنوان کرد و افزود: این قانون در راستای اجرای بند 19 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و .... و پس از انجام حجم گسترده بررسی‌های کارشناسی و آسیب‌شناسی دقیق وضعیت بحرانی چک‌های بلامحل و همچنین بهره‌مندی از تجارب موفق دیگر کشورها در حوزه قوانین چک، تدوین و با رأی قاطع نمایندگان محترم مجلس تصویب گردید.

سلیمی اعتبار صدور چک را منوط به ثبت اطلاعات آن در سامانه یکپارچه بانک مرکزی (سامانه صیاد) عنوان کرد و درخصوص ویژگیهای چکهای صیادی جدی گفت: چکهای صیادی جدید دارای شناسه یکتای 16 رقمی هستند که افراد می توانند براساس این شماره یکتا از طریق سایت بانک مرکزی به آدرس www.cbi.irو یا از طریق پیامک کردن با ارسال عبارت « شناسه یکتای چک*1*1» به شماره 701701 وضعیت اعتباری صادر کننده چک را استعلام کنند.

وی همچنین اضافه نمود: با این اعتبارسنجی که به صورت رایگان و نامحدود برای افراد امکان پذیر است می توان سوابق چک برگشتی صادرکننده چک را استعلام کرد و نتیجه استعلام به صورت آنی با وضعیتهای پنجگانه: سفید، زرد، نارنجی، قهوه ای و قرمز به استعلام گیرنده نشان داده می شود، که وضعیت سفید به منزله عدم وجود سابقه چک برگشتی فعال برای صادرکننده چک بوده و وضعیتهای بعدی براساس تعداد و مبلغ تعهد چکهای برگشتی صادرکنندگان چک تعیین می شود.

سلیمی اطلاع رسانی قانون جدید چک توسط کارکنان شعب بسیار با اهمیت عنوان کرد و افزود: با توجه به اجرایی شدن قانون جدید چک از ابتدای سال 1400، کارکنان شعب بانکها می بایست قانون جدید چک را به مشتریان آموزش دهند که در این خصوص مدیریت شعب بانک مسکن کردستان با ارسال پیامک ، توزیع بروشور و انتشار موشن گرافیک و اینفوگرافیک های قانون جدید چک در بین مشتریان، اقدامات بسیار اثرگذاری را در این حوزه و در جهت اطلاع رسانی قانون چک خصوصا به مشتریان حقیقی و حقوقی حساب جاری انجام داده است.

مدیر شعب کردستان در پایان این نشست خبری از اطلاع رسانی قانون جدید چک توسط  رسانه های گروهی و اصحاب رسانه تقدیر و بر آمادگی شعب بانک مسکن در جهت آموزش جزئیات کامل قانون جدید صدور چک به مشتریان تاکید کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها