مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان اظهار داشت: استان کردستان نخستین استانی است که با تمام پزشکان عمومی در این راستا قرارداد دارد ودر حال حاضر روزانه 2 هزار نسخه الکترونیکی در استان صادرمی‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، هوشنگ فولادی عصر امروز در نشست خبری مدیران بیمه و درمان تامین اجتماعی استان کردستان با خبرنگاران رسانه های کردستان ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، اظهار کرد: انقلاب اسلامی چهل سال از عمر با برکت خود را گذرانده و الان ما افتخار می‌کنیم که بعد از چهل سال بر سر اصول و آرمان‌های ابتدایی انقلاب استوار هستیم.

وی افزود: علی‌رغم تمام مشکلات در سال‌جاری، مدیریت درمان تامین اجتماعی کردستان سال خوبی را پشت سر گذاشتیم که بهره‌برداری از درمانگاه کامیاران یکی از کارهای خوب بود که الان در ریل خدمات‌رسانی به مردم قرار گرفته است.

مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان خاطرنشان کرد: توسعه اورژانس بیمارستان و آزمایشگاه بیمارستان سنندج نیز در تابستان امسال در فضای بیشتر از 2 هزار مترمربع با دو میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

وی اذعان کرد: اورژانس بیمارستان سنندج در حال حاضر از یک استاندارد کاملا بین‌المللی بهره‌مند است.

مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان افزود: در آذرماه امسال با کمک و همراهی سازمان مرکزی و مجموعه استان درمانگاه بانه هم با نیروهای موجود مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی طرح توسعه بیمارستان سقز را از دیگر اقداماتی نام برد که 3 هزار و 100 متر در قالب این طرح به فضای 5 هزار مترمربعی بیمارستان افزوده می‌شود.

فولادی تصریح کرد: برای توسعه این بیمارستان 10 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و با وجود تمام تنگناهایی که وجود دارد به صورت کامل تامین اعتبار شده است.

وی بیان کرد: این پروژه از برنامه زمان‌بندی جلو است و اگر کار به این صورت جلو برود ظرف سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان عنوان کرد: سال 97 به نوعی سال درو کردن پروژه‌ها و اقداماتی بود که سال‌ها قبل در استان شروع شده بود و امسال به بهره‌برداری رسید.

وی از برگزاری آزمون‌های مختلف و جذب نیروهای متخصص در استان خبر داد و گفت: اساس و ملاک سازمان بر اصل بومی‌‌گزینی است مگر اینکه در پست های یاد شده افراد بومی موجود نباشند.

به گفته این مقام مسئول، بیمارستان تامین اجتماعی استان در سال گذشته رتبه اول را در کاهش سزارین در سطح کشور داشت اما امسال در این زمینه با توجه به افزایش زایمان‌های پرخطر رشد 3 درصدی در بحث سزارین داریم.

صدور روزانه 2000 نسخه الکترونیکی

فولادی عنوان کرد: قبلا در مراکز ملکی سازمان دفترچه حذف شده بود و نیازی به ارائه دفترچه از سوی بیمار نبود و از طریق اعلام کد ملی خدمات لازم به بیمه شده ارائه می‌شد.

وی اضافه کرد: در خارج از مراکز ملکی هم با تعریف سامانه‌ای مشخص روی سیستم‌های این مراکز طرف قرارداد بحث الکترونیکی کردن ارائه خدمات و حذف دفترچه را اجرا کردیم.

مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان در خصوص نحوه آگاهی از اعتبار دفترچه های الکترونیکی ودر پاسخ به سوال خبرنگار موج کردستان تصریح کرد: در هنگام مراجعه بیمار به پزشک مربوطه،بر روی سیستم قسمتی به نام بخش استحقاق درمان طراحی شده است که همان میزان اعتبار دفترچه درمانی شخص تحت پوشش می باشد.

فولادی تصریح کرد: استان کردستان نخستین استانی است که با تمام پزشکان عمومی در این راستا قرار داده دارد و الان روزانه 2 هزار نسخه الکترونیکی در استان تولید می‌شود.

دفترچه درمان تامین اجتماعی

مدیر درمان تامین اجتماعی استان کردستان افزود: حذف دفترچه‌های تامین اجتماعی نقش مهمی در بستن راه نفوذ برخی سوءاستفاده می‌شود و نقش مهمی در صرفه‌جویی و جلوگیری از هزینه‌های دفترچه‌های چاپی داشته است.

فولادی در جواب سوال خبرنگار موج کردستان در ارتباط با عدم پذیرش نسخ الکترونیکی از سوی بیمه های تکمیلی گفت: متاسفانه شرکت های بیمه ای که قرارداد بیمه تکمیلی دارند از قبول این نسخ سرباز می زنند چرا که دارای بنیه ضعیف مالی می باشند.

وی در ادامه اظهار کرد: در مجموع وضعیت مراکز ملکی سازمان در استان کردستان در مقایسه با کشور هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ کیفی، دارای وضعیت مطلوبی است و با ساخت درمانگاه دیواندره، تنها استان کشور خواهیم بود که تمام شهرستان‌های آن دارای حداقل یک مرکز درمانی تامین اجتماعی است.

وی به عملکرد 9 ماهه سال‌جاری در حوزه درمان هم اشاره کرد و گفت: در مجموع 777 هزار و 230 نفر به مراکز ملکی سازمان مراجعه و به صورت سرپایی درمان شده‌اند که 593 هزار و 756 مورد از این آمار متعلق به ویزیت پزشکان عمومی و 123 هزار و 295 نسخه مربوط به متخصصین بوده است.

مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان اضافه کرد: بار مراجعه به مراکز پاراکلینیکی در این مدت 149 هزار و 648 نفر بوده که 555 هزار و 461 مورد نسخه دارویی و 80 هزار و 551 مورد نسخه آزمایشگاهی برای این افراد صادر شده است.

به گفته مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان، 28 هزار و 392 مورد اقدامات رادیولوژی، 162 مورد سونوگرافی و 7 هزار و 12 مورد فیزیوتراپی برای جامعه زیرپوشش تامین اجتماعی در سطح استان انجام گرفته است.

فولادی اظهار کرد: در 9 ماهه امسال 16 هزار و 898 نفر در بیمارستان‌های سنندج و سقز بستری و تحت درمان قرار گرفته و بیش از 7 هزار و 393 مورد عمل جراحی در این بیمارستان‌های انجام شده است.

به گفته وی، از مهم‌ترین شاخص‌های این بخش می‌توان به متوسط اقامت بیمار به میزان 2.3 روز ضریب اشغال تخت به میزان 81.5 درصد و نسبت سزارین به زایمان طبیعی 32 درصد است.