رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ، پایتخت دف جهان افتخار مردمان این استان است .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛امین مرادی اظهار داشت:کردستان مفتخر به پایتختی دف جهان است.

در ابتدای این مراسم که با حضور هنرمندانی از 30 استان کشورو مدیران ستادی حوزه هنری، مسئولان استان کردستان، داوران و پیشکسوتان دف‌نوازی و حضور گسترده مردم و علاقه مندان ساز دف برگزار شد؛ در ابتدای آیین اختتامیه دبیر جشنواره و رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان در سخنانی ضمن خیرمقدم به میهمانان یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر را گرامی داشت و عید سعید قربان و غدیر و هفته دولت را تبریک گفت.

وی میزبانی از هنرمندان دف نواز از سراسر کشور و اساتید موسیقی برجسته کشور را  فرصت مناسبی برای تحکیم دوستی ها و تحقق شعار جشنواره که « هنر،همگرایی و مهربانی » است دانست و آرزوی امیدواری نمود که در دوره  نهم جشنواره این هدف در ابعاد بزرگتر جهانی مورد توجه قرار خواهد گرفت .

وی افزود : اگر امروز ساز عرفانی دف شهره جهانی پیدا کرده و کردستان مفتخر به عنوان پایتخت دف دنیاست، نتیجه همت، تلاش و پشتکار عارفان و عاشقان موسیقی عرفانی و حمایت مسولین  و سایر فعالان این عرصه است .

مرادی با اشاره به حضور گسترده هنرمندان دف نواز از سراسر کشور تصریح نمود : خوشبختانه هر ساله آسمان آبی دف نوای رحمت گستره بیشتری به خود می گیرد و به همین دلیل این دوره میزبان بیش از 250 هنرمند دف نواز از 30 استان کشور بودیم و این عزیزان در بخش های تک نوازی آقایان و خانم ها در دو رده سنی 13 تا 19 سال و بزرگسال، گروه نوازی و دف نوازی با هم به رقابت پرداخته و تا ساعتی  دیگر برترین ها نیز معرفی و تجلیل می شوند.

دبیر جشنواره از رشد 40 درصدی شرکت کنندگان  جشنواره نسبت به دوره قبل خبر داد و گفت : بعد از داوری آقایان فرزاد عندلیبی، مهدی فتحیان و شهرام منصوری، افراد برتر به بخش  نهایی راه یافته و با داوری استاد فریدون شهبازیان، دکتر عماد توحیدی، استاد سید علاء الدین یاسینی و خلیفه عبدالرحمن غوثی تندیس های  جشنواره بر روی دست برترین ها آرام خواهد گرفت.

مرادی گفت :  حوزه هنری استان کردستان مفتخر است که جدای از برگزاری بخش اصلی و رقابتی  جشنواره و در سایه همراهی همه هنرمندان عزیز بار دیگر تجمع بزرگ دف نوازان با عنوان سماع عارفان را در روز عید قربان در میدان آزادی برگزار کرد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان افزود: یکی از افتخارات ما در جریان برگزاری مراسم پایانی  این جشنواره تجلیل و پاسداشت یک عمر خدمت بی منت و صادقانه فرزندی از دیار کردستان به موسیقی ایران زمین به ویژه موسیقی کردی است و به همین دلیل همه به خود می بالیم که امروز شاهد حضور استاد صدیق تعریف فرزند شایسته سنندج در این مراسم هستیم.

تجلیل از صدیق تعریف

بدون شک  معرفی پیشکسوتان و هنرمندان فاخر و الگوسازی برای نسل جوان و همچنین تجلیل و تکریم از مقام و منزلت هنرمندان شایسته این مرز و بوم یکی از رسالت های اصلی حوزه هنری است و به همین دلیل هر ساله این سنت حسنه در جشنواره دف نوای رحمت انجام  و امسال نیز استادی بی بدیل در عرصه موسیقی ایران  و موسیقی کردی مورد تقدیر قرار می گیرد.

وی در پایان اضافه کرد، بر خودم واجب می دانم مراتب تشکر و سپاس خود را نثار تمامی بزرگورانی کنم که همیشه یار و یاور برنامه ها و فعالیتهای حوزه هنری بودند و از هیچ حمایتی دریغ نکرده اند . بخصوص  نماینده معزز ولی فقیه در کردستان حضرت آیت الله حسینی شاهرودی  ، جناب آقای مهندس مرادنیا استاندار محترم کردستان و همچنین جناب آقای دکتر نصراللهی زاده رییس محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان  و فرماندار فرهنگی  جناب آقای دکتر زارعی و شهردار سنندج جناب آقای مهندس صیدی و سایر مدیران دستگاهها و اصحاب رسانه و صدا و سیمای مرکز کردستان اعلام نمایم .