اولین کارگاه آموزشی کمیته ملی حافظه جهانی در استان کردستان به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و همراهی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در سنندج برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛ اولین کارگاه آموزشی کمیته ملی حافظه جهانی در کردستان برگزار می شود.

بر اساس این گزارش،مدرسین این کارگاه با ارائه آموزش های کاربردی به صورت تئوری و با بازدید حاضرین از برخی مراکز نگهداری اسناد و کتب خطی و نادر استان، به صورت عملی، شرکت کنندگان را برای شناسایی، ثبت و نگهداری آثار مکتوب موجود، به عنوان میراث مکتوب و معنوی ایران زمین، در حافظه ملی و جهانی آموزش خواهند داد.

این کارگاه با هدف شناسایی، معرفی و ثبت آثار در برنامه حافظه جهانی سازمان یونسکو از سوی مدیریت اسناد و کتابخانه ملی و با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی، پژوهشگران، کتابداران و علاقه مندان این حوزه، در روزهای 24 و 25 مرداد ماه در سالن اجتماعات هتل جهانگردی سنندج برگزار می شود.

این کارگاه دو روزه با ارائه پنل های تخصصی در موضوعات اهداف برنامه حافظه جهانی، شیوه حفظ اسناد، نحوه نگهداری و شناخت نسخ خطی تاریخی برگزار می گردد.

برنامه حافظه جهانی برای شناخت اهمیت و ارزش میراث مستند و ضرورت حفظ و نگهداری آن در سال 1992 توسط یونسکو پایه ریزی شد و در ایران نیز از سال 1384 کمیته ملی حافظه جهانی پیشبرد اهداف این برنامه را بر عهده دارد. لازم به ذکر است سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت دبیرخانه این کمیته را به عهده دارد و متولی کارگاههای آموزشی در این حوزه است.

کارکرد اصلی برنامه حافظه جهانی، شناسایی و ثبت ظرفیت‌های بزرگ فرهنگی کشورهای عضو در حوزه میراث مستند است. شناخت آثار گران‌بهای تمدنی و شناساندن بیش از پیش آنها به جهانیان، گسترش و تعمیق فرهنگ حفاظت و نگهداری از این میراث و تلاش برای دسترس‌پذیری آن از اهداف مهم برنامه حافظه جهانی یونسکو است.