موج
کدخبر : ۳۹۶۶۱۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-396617

پیش بازی پرسپولیس - استقلال تاجیکستان؛

پرسپولیسی ها فردا در تاجیکستان مهمان استقلال این کشور خواهند بود.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری موج؛ پرسپولیس ایران فردا در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در مقابل شگفتی ساز این دوره از مسابقات قرار خواهد گرفت.

نگاهی به پیشینه تاریخی استقلال تاجیکستان

استقلال تاجیکستان در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است. و با اینکه سالهای طولانی از تاسیس آن نمیگذرد ولی یکی از پر طرفدارترین و قوی ترین تیمهای تاجیکستان محسوب می شود. استقلال تاجیکستان، ۹ قهرمانی لیگ تاجیکستان، ۸ قهرمانی جام حذفی و ۱۰ قهرمانی سوپر جام، که در این سه رده رکوردار است و قهرمانی در جام ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا (پرزیدنت کاپ آسیا) در سال ۲۰۱۲، دو نائب قهرمانی ای اف سی کاپ در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ و صعود به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ را در کارنامه دارد.

 

عملکرد پرسپولیس در سالهای اخیر لیگ قهرمانان

پرسپولیس در چند سال اخیر یکی از نمایندگان همیشه حاضر در لیگ قهرمانان آسیا بوده و در ۴ دوره گذشته دوبار در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ به فینال و یکبار در سال ۲۰۱۷ به نیمه نهایی راه یافته است.

به تعبیر دیگر نماینده سرخ پوشِ ایران در ۴ سال گذشته سه مرتبه به جمع ۴ تیم برتر آسیا راه پیدا کرده این در حالی است که در همین مدت سایر تیمهای ایرانی معمولا در دور گروهی و یا یک هشتم نهایی حذف شده اند و فقط یکبار استقلالِ تهران در سال ۲۰۱۸ تا مرحله یک چهارم نهایی پیشروی کرده است. پرسپولیس در حالی به این موفقیتها دست یافته است که در فاصله سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ در مجموع ۵ دوره در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته که مهمترین موفقیت آنها سه بار صعود از مرحله گروهی و راهیابی به مرحله حذفی در سالهای ۲۰۰۹، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ می باشد. در واقع قرمزها از سال ۲۰۰۲ تا کنون موفقترین باشگاه ایرانی در فرم جدید لیگ قهرمانان آسیا هستند. 

ارتش سرخ در شرایطی روز سه شنبه به مصاف استقلال تاجیکستان می رود که در مرحله گروهی با ۵ برد صعودی مقتدرانه داشت و در حالی با ۱۵ امتیاز صدر نشین شد که صدرنشین های سایر گروه ها ۱۰ تا ۱۱ امتیاز به دست آوردند. 

 

شرایط فعلیِ دو تیم پرسپولیس ایران و استقلال تاجیکستان 

پرسپولیس

پرسپولیس توانست لیگ بیستم را نیز مانند چهار سال پیش با قهرمانی پشت سر بگذارد و گلات کند و آماده بازی در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا شود. با اتمام فصل، تعدادی از بازیکنان پرسپولیس که قراردادشان تمام شده بود از این تیم جدا شدند و نفراتی تمدید کردند و تعدادی هم جایگزین و جذب شدند. ضمن این که کمال کامیابی نیا، علی شجاعی و محمد مهدی مهدیخانی، غایبان این دیدارِ مهم هستند و به علت مصدومیت نمی توانند پرسپولیس را همراهی کنند. حال باید ببینیم که آیا بازیکنان جذب شده می توانند جای خالیِ بازیکنانی که از تیم خارج شده اند و یا غایب هستند را پر کنند یا خیر؟ باید منتظر بمانیم تا اولین بازیِ رسمی پرسپولیس و بازیکنانِ جدید با استقلال تاجیکستان برگزار شود.

قابل ذکر است که پرسپولیس تمایل به جذب بازیکن خارجی نیز داشت که متاسفانه بخاطر داشتن پرونده مالی در فیفا و با استناد به قانونی که در فدراسیون فوتبال وضع شده است نمیتواند بازیکن خارجی جذب کند. تنها بازیکن خارجی پرسپولیس رادوشویچ می باشد که این دروازه بان به عنوان ذخیره در تیم پرسپولیس حضور دارد. 

 

صدرنشینی مقتدرانه در آسیا

پرسپولیس در مرحله ی گروهی لیگ قهرمانان آسیا که در گروه E با تیمهای الوحده، گوا و الریان همگروه بود، توانست از شش بازی پنج برد ارزشمند به دست آورد و با اقتدار در صدر جدول قرار گیرد و به مرحله یک هشتم نهایی راه پیدا کند که باید در روز سه شنبه ۲۳ شهریور، ساعت ۱۹:۳۰ در ورزشگاه پامیر دوشنبه مقابل استقلال تاجیکستان صف آرایی کند. 

 

استقلال

استقلال ۲۶ بازیکن دارد که ۹ ملی پوش و تعداد ۴ بازیکن خارجی در این تیم حضور دارند. 

رویوتا نوما (ژاپن)، آندریمیسچنکو(اوکراین)، اولکسی لارین (اوکراین) و حسین دوگان (هلند) بازیکنان خارجی استقلال تاجیکستان هستند.

 

استقلالی که قرمز می پوشد و تیمها را درو می کند

همانطور که گفته شد تیم استقلال دوشنبه رکوردار قهرمانی در لیگ تاجیستان است. و پر هوادارترین تیم این کشور محسوب می شود. این تیم توانست در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا که در گروه A با الهلال و المالیق و الشباب همگروه بود، از شش بازی سه برد و دو باخت یک تساوی کسب و در صدر جدول قرار گیرد و به مرحله حذفی راه یابد.

نتایج چند تقابل اخیر این تیم در لیگ عالی تاجیکستان هم پر گل بوده است. 

تیم ختلان را با شش گل، تیم فایزکند را با چهار گل و تیم کوکتاش را با هفت گل بدرقه کرده و در حال حاضر صدر نشین لیگ عالی این کشور است.

یکی از امتیازات مهمِ استقلال نسبت به پرسپولیس، در شرایط بازی بودن این تیم است. استقلال در لیگ تاجیکستان تا چند روز قبل از دیدار با پرسپولیس، بازی انجام می دهد و این موضوع این تیم را آماده نگه می دارد. البته در این بین امکان مصدومیت نیز وجود دارد.

 

سرخ پوشان ایران یا سرخ پوشان تاجیکستان؟!

با شرایطی که وجود دارد باید ببینیم کدام یک از این تیمها برنده از زمینِ دوشنبه خارج می شوند؟!

تیم استقلال تاجیکستان که برای نخستین بار حضور در این رقابت‌ها را تجربه می کنند. تجربه‌ای که برای تیم تاجیکستانی خاطره‌ساز شد و توانست با شکست دادن الهلال عربستان به عنوان تیم اول صعود کند و همچنین از حمایت همه جانبه ی این کشور و از امتیاز میزبانی برخوردار است، و یا پرسپولیسی که دو بار به فینال آسیا راه یافته و پنج سالِ متوالی قهرمان لیگ ایران شده است، و درگیر مشکلاتی از قبیلِ؛ از دست دادن ستاره ها، جذب بازیکنانی که فرصت آنچنانی برای تمرین کردن و هماهنگ شدن نداشتند. و از طرفی بخاطر بازیهای تیم ملی تعدادی از بازیکنان و مربی و آنالیزور خود را در اختیار نداشت. 

با این حال هیچ تردیدی در توانایی ها و قابلیتهای تیم پرسپولیس نیست و آرزوی موفقیت برای نماینده ی کشورمان را داریم.

 

گزارش از فریده کریمی

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها