گفت: توسعه چوگان را باید به عنوان ماموریت جدی دنبال کرد. همه نهادها تلاش کردند این ورزش به نام ایران ثبت شود و الان نگاه کشورهای دیگر به ایران متفاوت خواهد بود که وضعیت چوگان چگونه است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضا داورزنی معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در مجمع انتخاباتی فدراسیون چوگان اظهار کرد: به نوزایی که از ایثارگران دفاع مقدس است تبریک می گویم. چند سالی است که در چوگان حضور دارد و امروز هم با رای شما به عنوان رئیس انتخاب شد تا بتواند اثر مثبتی برای این ورزش که هویت ملی و فرهنگی کشور است، داشته باشد. نگاهمان به چوگان مثل بقیه رشته‌های ورزشی نیست که دنبال افزایش تعداد ورزشکاران باشیم. چوگان یک هویت ملی است. چوگان دیر زمانی در فارس مرکزیت داشته اما اکنون ندارد و باید در این زمینه کاری شود. باید در مراکزی که فرهنگشان با اسب سواری عجیبن بوده این بازی فرهنگی و سنتی را توسعه داد. اگر بتوانیم این رشته را هم در کشورهای دیگر داشته باشیم خوب است اما گام اول پیگیری جدی تر این رشته در کشور خودمان است.

او ادامه داد: فدراسیون باید کاری انجام دهد که هم مردم و هم ۱۳ میلیون دانش آموز شناخت بیشتری از این رشته داشته باشند و شرایط برگزاری بهتر این رشته در کشور را فراهم کنیم. به عنوان رشته و هویتی ایرانی باید شرایطی را فراهم کنیم که بتوانیم با حضور کشورهای خارجی این رشته را بیشتر و بهتر معرفی کنیم. این رشته به نام ایران ثبت شده و باید اقدامات جدی تر صورت بگیرد. نیروهای مسلح و سپاه هم باید به بیانات مقام معظم رهبری توجه بیشتری داشته باشد. معنی ندارد نیروهای مسلح در رشته‌های ورزشی سرمایه گذاری کنند اما به چوگان بی توجه باشند. مقام معظم رهبری گفتند چوگان برای ماست، آن را رها کردیم و بقیه آن را برداشتند، این حرف به این معنی است که به این رشته توجه کنیم. همه انتظار دارند نیروهای مسلح نسبت به چوگان نگاه ویژه ای داشته باشد. خیلی از کسانی که الان در نیروهای مسلح هستند در گذشته در زمین چوگان بازی می‌کردند. با شروع جنگ برخی از مراکز چوگان برای استقرار نیروهای مسلح در نظر گرفته شد.

با کف زدن چوگان توسعه پیدا نمی‌کند

داورزنی همچنین تاکید کرد: ثبت این رشته اقدام ارزشمندی بود اما با خوشحالی و کف زدن چوگان توسعه پیدا نمی‌کند. البته نه اینکه مدال المپیک بگیرد چوگان رشته‌ای المپیکی نیست اما انتظار دارم همه کمک کنند و مسئله چوگان را به عنوان موضوعی که باید به آن جدی تر نگاه شود، در نظر بگیرند. انتظار است که در چهار گوشه کشور چوگان داشته باشیم و این رشته سرگرمی مردم باشد و بازی کنند. بد است که کشورهای همسایه این بازی را دارند اما ما فقط می‌گوییم چوگان هویت ملی ما است.

داورزنی در مورد توسعه چوگان گفت: توسعه چوگان را باید به عنوان ماموریت جدی دنبال کرد. همه نهادها تلاش کردند این ورزش به نام ایران ثبت شود و الان نگاه کشورهای دیگر به ایران متفاوت خواهد بود که وضعیت چوگان چگونه است. حتی شنیده ام که برخی کشورها گفتند چون چوگان ایرانی است از ایران به آنجا مربی اعزام شود. از ابراهیم نوزایی هم انتظار دارم چوگان را جدی تر توسعه دهد. بحث فقط کمی نیست بلکه باید در نقاط مختلف کشور چوگان داشته باشیم. این غیرممکن نیست و با پیگیری و استفاده از امکاناتی که مختص به چوگان است این کار را می‌توان انجام داد.

او افزود: در برخی از مناطق نیروهای مسلح محل مناسبی برای این ورزش داریم. توسعه چوگان در نیروهای مسلح باید به عنوان یک ماموریت سازمانی دربیاید. وزارت ورزش هم از همه ابزارها استفاده می‌کند تا ظرفیت‌های کشور را برای توسعه این رشته به کار بگیرد.

به گزارش ایسنا، داورزنی در حاشیه مجمع انتخاباتی چوگان در جمع خبرنگاران و در مورد انتخابات امروز گفت: هر کدام از رشته‌ها شرایط خود را دارند. به چوگان خیلی به عنوان ورزش نگاه نمی‌کنیم بلکه هویت ملی ماست که در سال گذشته ثبت جهانی شده است. شرایط توسعه این رشته با سایر رشته‌ها متفاوت است. انتظار داریم که شاهد توسعه جدی تر این رشته باشیم.

او در ادامه افزود: سعی می‌کنیم در دهه اول تیرماه تکلیف وزنه برداری و کشتی را هم مشخص کنیم. تلاش می‌کنیم تا هر چه سریع‌تر انتخابات فدراسیون‌های باقی مانده را انجام دهیم.

داورزنی در پاسخ به بدهی‌های مالیاتی فدراسیون‌ها گفت: از محل منابع مالیاتی به فدراسیون‌های ورزشی کمک می‌شد. در چهار دهه گذشته این بحث بوده که فدراسیون‌های ورزشی و کسانی که کار ورزشی انجام می‌دهند از مالیات معاف هستند. الان هم قانون گذار برای رصد گردش مالی کشور گفته شرط معافیت مالیاتی ارائه اظهار نامه است. از سال ۹۱ تا ۹۵ فدراسیون ا موظف بودند اظهار نامه مالیاتی را بر پایه صفرشان ارائه دهند. اما در سال ۹۶ گفتند شما پنج سال است که مالیات ندادید. کسی تصور نمی‌کرد که باید بر عملکرد هم مالیات پرداخت کرد. فعالیت‌های ورزشی در کشور مشمول مالیات نخواهد شد اما در همین قانون ذکر شده که اظهارنامه ارائه دهند. پرونده تعداد زیادی از فدراسیون‌ها ارائه شده و درخواست وزیر از وزیر اقتصاد این بوده که این موضوع مطرح شود. تلاش می‌کنیم تا این موضوع را حل کنیم. باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال هم همین شرایط را داشتند. مجموعه پرونده مالیاتی در حال پیگیری است و نیاز به توجه دارد.

او در مورد خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس گفت: از نظر ما وزارت ورزش کارش را انجام داده است. پرونده الان در سازمان خصوصی سازی است. هر آنچه از مدارک لازم بوده از طریق باشگاه و ما به سازمان خصوصی سازی ارائه شده. مجلس شیوه‌ی واگذاری را مطرح کرده و به دنبال عملی کردن آن هستیم که آیا قابل اجرا هست یا خیر. به دنبال واگذاری صد در صدی هستیم اما اینکه به چه طریقی، سازمان خصوصی سازی باید تعیین کند. حتی اگر یک درصد از این باشگاه‌ها به دولت مربوط باشند دولت باید پاسخگو باشد. در اداره باشگاه، متولی اصلی اش فعلاً وزارت است ولی تصمیمات را هیئت مدیره می‌گیرد. جایگاه وزارت ورزش دخالت در تصمیم گیری فدراسیون و باشگاه نیست.

داورزنی ادامه داد: هر اتفاقی در ورزش می‌افتد بلافاصله از وزیر سوال می‌کنند در صورتی که اختیار ورزش این نیست. مسئولیت و اختیار در وزارت ورزش و فدراسیون‌ها تعریف شده است. اگر در جایی مشکلی پیش می‌آید فدراسیون باید پاسخگو باشد و بر اساس مصوبات اگر مشکلی در امنیت برگزاری مسابقه‌ای پیش می‌آید آن نهاد باید جواب بدهد نه وزارت ورزش. نقش وزارت ورزش حمایتی است. انتظار داریم رابطه بین تقسیم وظایف، مسئولیت و اختیار و پاسخگویی مشخص شود تا اینگونه نباشد که اگر مشکلی در استادیومی رخ می‌دهد وزارت پاسخگوی مساله‌ای باشد که نقشی در آن ندارد. این به معنی این نیست که وزارت از مسئولیت خود فرار کند و ما کوتاهی نمی‌کنیم.