سر مربی تیم ملی بسکتبال در خصوص وضعیت بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی و غایبان تمرینات سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری موج، تیم ملی بسکتبال در ادامه مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ چین و از پنجره پنجم این رقابت ها ۹ آذر ماه در ملبورن به مصاف استرالیا می رود. سپس برای دیدار ۱۲ آذرماه مقابل فیلیپین راهی مانیل می شود.

به همین منظور تمرین اردونشینان تیم ملی بسکتبال از روز شنبه در تالار بسکتبال مجموعه ورزشی آزادی آغاز شده است.

در حاشیه تمرینات روز گذشته این تیم، مهران شاهین در مورد بسیاری از موارد مطرح پیرامون تیم ملی بسکتبال توضیح داد. وی در صحبت های خود با بیان اینکه از غیت برخی بازیکنان بی اطلاع است، تصمیم گیری در مورد آنها را به فدراسیون موکول کرد.

تیم هایی که مستحق باشند سهمیه جهانی می گیرند

گفت: شیوه برگزاری مسابقات برای توزیع سهمیه جام جهانی جدید است و ما هم اولین تجربه در چنین رقابت هایی را کسب می کنیم. رقابت های انتخابی برای جام جهانی حدود یک سال و نیم طول می کشد که طی آن تیم های شرکت کننده در خانه و خارج از آن به مصاف حریفان شان می روند.

وی در این رابطه ادامه داد: مشخصا ما از دیدارهای خانگی استفاده کرده و خواهیم کرد و حریفان مان هم همین طور. در کل کار ساده ای نیست اما در نهایت قطعا تیم هایی که مستحق حضور در جام جهانی باشند از مجموع این دیدارهای انتخابی می توانند کسب سهمیه کنند.

توضیح در مورد غیبت برخی بازیکنان خیلی درست نیست

سرمربی تیم ملی بسکتبال در ادامه صحبت های خود در مورد بازیکنانی مانند صمد نیکخواه بهرامی و حامد حدادی که با وجود حضور در فهرست اردونشینان، در تمرینات این تیم غایب هستند و همچنین بازیکنانی مانند ارسلان کاظمی که اصلا به اردو دعوت نشدند توضیح داد.

وی در این رابطه گفت: سرمربی در هر تیمی سعی دارد از همه ظرفیت ها برای بهبود وضعیت ترکیب تیمش استفاده کند.   در این بین برای برخی بازیکنان و حتی مدیران هم ممکن است دلگیری هایی ایجاد شود، از طرفی فیبا برای تیم ها قوانینی را تعیین کرده است. ما هم تلاش مان این است که بتوانیم از آن استفاده کنیم مانند بازیکنانی که خارج از کشور فعالیت دارند (لژیونر) و همچنین بازیکنان دو رگه جزو ظرفیت هایی هستند که می توانیم برای تقویت ترکیب تیم از آنها بهره مند شویم.

شاهین طبع با یادآوری اینکه بسیاری از تیم های حریف با جابجایی بازیکنان خارجی و لژیونر خود تغییرات لازم را در ترکیب شان ایجاد می کنند،خاطرنشان کرد: با همه اینها هیچ چیز تضمین شده نیست به خصوصن اینکه مانند گذشته رقابت های انتخابی در یک بازه زمانی مشخص مانند یک هفته به پایان نمی رسد. در واقع با شیوه جدید اعمال شده برای برگزاری مسابقات انتخابی جام جهانی، فاکتورهایی مانند شانس و استفاده از موقعیت های آنی از بین رفته است.

سرمربی تیم ملی بسکتبال تصریح کرد: بازیکنانی که شما از آنها نام بردید سال های متمادی برای بسکتبال ایران فعالیت داشتند. به نوعی می توان گفت پرسابقه ترین بازیکنان در منطقه آسیا کسانی هستند که بعضا در حال حاضر در ترکیب تیم ایران قرار دارند. بسکتبال ایران با این نفرات افتخارات زیادی کسب کرده است اما همین بازیکنان در برخی مقاطع به دلایل مختلف نمی توانند در کنار تیم ملی باشند. شاید فدراسیون و کادر فنی این مساله را بیشتر درک کند. شاید هم اعلام دلایل و اطلاعات در مورد غیبت بازیکنان و حاضر نبودن آنها در تمرینات کار خیلی درستی نباشد چرا که این موضوع امکان دارد برای یک مقطع زمانی باشد و بتوان آن را برای مقاطع دیگر برطرف کرد.

برخی موضوعات درون تیمی است، انتقادات را با اطلاع مطرح کنید

وی با تاکید بر اینکه خیلی تمایل ندارد در اینگونه موارد صحبتی داشته باشد، گفت: بازیکنانی هم هستند که نام شان مطرح شده برای اینکه به تیم ملی دعوت نشده اند در این زمینه نامی از هیچ بازیکنی نمی برم. اما لحاظ کنیم یکی از این بازیکنان اصغر کاردوست است که دو هفته پیش جراحی مینیسک زانو داشته است. دوستانی که از این بازیکن صحبت می کنند احتمالا از این موضوع اطلاعی ندارند. البته کاردوست به تیم ملی دعوت شد اما با سرپرست (قاسمی) تماس گرفت و اعلام کرد که نمی تواند در تمرینات شرکت داشته باشد. خواهشم این است با اطلاعات بیشتر انتقادات را مطرح کنید. من خودم از انتقادات طرح شده استفاده می کنم اما بعضی از مباحث واقعا درون تیمی و درون خانوادگی به حساب می آید. طی ماه های گذشته صحبت هایی مطرح شد که اصلا درست نبود. آن هم با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی که با آن مواجه هستیم.

دلیلی نمی بینم در مورد برخی مسائل توضیح دهم

شاهین طبع با بیان اینکه گرایش به سمت حاشیه برای مخاطبان هم خیلی ایده آل نیست صحبت های خود را ادامه داد و گفت: بازیکنانی که در اردو هستند همه شایستگی این حضور را دارند. گاهی در بعضی از پست ها اولویت بر اساس شرایط با یکسری نفرات است، اگر بازیکنی برخلاف اردوهای قبل به یک مرحله از تمرینات دعوت نمی شود دلیلی بر مشکل دار بودن او نیست، اینها مسائلی است که به نظر کادر فنی مربوط می شود. من دلیلی نمی بینم این گونه مسائل باز و عنوان شود.

از بازیکنانی که در اردو شرکت نکردند، اطلاعی ندارم

به گزارش خبرگزاری موج، سرمربی تیم ملی بسکتبال در ادامه صحبت های خود گفت: با احترام به نفراتی که در اردو نیستند، من فهرست بازیکنانی که فکر می کردم شایستگی و قابلیت حضور در تمرینات و ترکیب تیم ملی را دارند اعلام کردم. حالا از اینکه برخی از این بازیکنان در اردو شرکت نکردند اطلاع خاصی ندارم. دخالتی هم در این زمینه نمی کنم، بازیکنی در یک مقطع به علت های مختلف و از جمله مسائل شخصی نمی تواند در تمرینات شرکت کند و باید به او حق داد.

تصمیم گیری با بازیکنانِ خارج از اردو با من نیست

شاهین طبع همچنین درباره اقدام برخی بازیکنان برای حمایت از نفراتی که به اردو دعوت نشده اند مانند آنچه حامد حدادی در مورد ارسلان کاظمی و با هشتک ارسال تنها نیست در صفحات مجازی انجام داده بود و اینکه وی (حدادی) در  اردو نیست اما در کیش تمریناتش را پیگیری می کند، گفت: من در مورد بازیکنانی تصمیم می گیرم که در داخل زمین هستند. تصمیم گیری در مورد نفراتی که خارج از اردو هستند با من نیست و این یک واقعیت است. من با توجه به توانمندی که در اینگونه بازیکنان دیدم تصمیم گرفتم از آنها دعوت کنم. در جریان هستم برخی از آنها خارج از کشور هستند یا مشکلات خانوادگی دارند. با آنها هم در تماس بودم اما گاهی اطلاعات کافی ندارم برای اینکه بخواهم در مورد بازیکنی که خارج از اردو هست تصمیم گیری کنم.

شاهین طبع در مورد تصمیم خود برای دعوت کردن یا نکردن از بازیکنانی که در این مرحله از اردو غایب بودند، گفت: نمی توانم الان هیچ نظری داشته باشم در مورد پنجره ششم همان زمان تصمیم می گیریم.

ترکیب تیم هنوز نهایی نشده است

سرمربی تیم ملی بسکتبال همچنین در مورد ترکیب تیم برای دیدار برابر استرالیا و فیلیپین و اینکه ظاهرا 11 نفر آن نهایی شده است، گفت: اجازه بدهید در این زمینه بعد از مشخص شدن وضعیت نهایی بازیکنان و همفکری با دیگر اعضای کادر فنی، تصمیم گیری و نتیجه آن اعلام شود. 

هیچ موضوعی را در مورد ارسلان تائید یا رد نمی کنم

شاهین طبع همچنین در مورد ارسلان کاظمی و اینکه دعوت نکردن از وی به دلیل مسائل فنی بوده یا نه، گفت: ارسلان از بازیکنان شایسته است اما اجازه بدهید راجع به این مسائل صحبتی نشود. اینکه دلیل دعوت نکردن از ارسلان چیست وفنی بوده یا خیر را نه رد می کنم و نه تائید می کنم.