معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا عملکرد قابل قبولی داشت البته اگر طلاهای پنچاک سیلات را از اندونزی حذف کنیم،

به گزارش خبرگزاری موج، محمد رضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان درباره رشته پنچاک سیلات و کسب هشت مدال طلا توسط کاروان ورزشی اندونزی، اظهار کرد: پیش از آغاز بازی های آسیایی جاکارتا، شورای المپیک آسیا برای جایگاه مناسب تیم میزبان در جدول مسابقات از  رشته‌های مختلفی استفاده کرد تا رنکینگ تیم میزبان در این دوره از رقابت‌ها ارتقا پیدا کند.

وی ادامه‌ داد: تیم اندونزی در بسیاری از رشته‌ها فقط یک یا دو مدال کسب کرد. در رشته‌های وزنه برداری، کاراته، تکواندو و قایقرانی که فقط یک مدال کسب کردند اما  رشته ورزشی پنجاک سیلات به داد تیم میزبان رسید. در اندونزی منطقه‌ای وجود دارد به نام پنچاک سیلات که زمانی به این کشور سفر کردم و این منطقه را مشاهده کردم به یاد کشتی باچوخه افتادم که اگر در این رشته ورزشی حضور پیدا کنیم به مدال‌های بسیاری می‌رسیم.

داورزنی ‌اضافه کرد: زمانی که تیم پنچاک سیلات کشورمان به این مسابقات اعزام شد هم می‌دانستیم که اندونزی می‌تواند به مدال‌های بسیاری برسد زیرا این رشته ورزشی با مقرارت و قوانین خاص اندونزی عجین شده و توانستند به راحتی به مدال طلا برسند. این رشته ورزشی فقط در مسابقات جاکارتا وجود دارد تا تیم میزبان بتواند در جدول مسابقات به جایگاه مناسبی برسد و در دور بعد رقابت‌های آسیایی نیست ، زیرا  این رشته المپیکی نیست و در آسیا هم علی رغم رشته‌های رزمی دیگر جایگاه آن چنانی ندارد. البته از تلاش‌های تیم ملی پنچاک سیلات ایران تشکر می‌کنم و قصد جسارت هم به این رشته ورزشی ندارم و فقط این رشته در بازی‌های آسیایی دوره بعد نیست.

وی با بیان این که کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا عملکرد قابل قبولی داشت البته اگر طلاهای پنچاک سیلات را از اندونزی حذف کنیم، خاطر نشان کرد:اگر طلاهای اندونزی در پنچاک سیلات نبود ایران در جایگاه چهارم باقی می‌ماند اما  تیم میزبان همیشه مورد توجه است. کاروان ورزشی ایران از رشته‌های گروهی بسیاری برخوردار است. حدود 100 ورزشکار کاروان ورزشی ایران از  تیم‌های والیبال، فوتبال، بسکتبال، کبدی آقایان و بانوان که تیم‌های گروهی فقط یک مدال کسب می‌کنند. کسب این مدال‌ها از تیم‌های گروهی باعث افتخار است اما  در برنامه‌ریزی‌های آینده برای حضور موفق در مسابقات آسیایی در تلاش هستیم تا روی رشته‌هایی که می‌توانیم مدال‌های بیشتری کسب کنیم، برنامه‌های بلند مدتی داشته باشیم.

داورزنی با اشاره به این که  در دفتر برنامه ریزی وزارت ورزش و جوانان تجزیه و تحلیل و ظرفیت رشته‌های مختلف ورزشی در رقابت‌های آسیایی و همچنمین نقاط قوت و ضعف رشته‌های ورزشی هم مورد بررسی قرار گرفته تا در دوره بعدی بازی‌های آسیایی حضور موفقی داشته باشیم، گفت‌:  البته عملکرد کاروان ورزشی ایران در رقابت‌های آسیایی مناسب بود و مسابقات رشته های دوومیدانی، کوراش، بوکس و قایقرانی باقی مانده و امیدواریم در این رشته ها هم به مدال برسیم تا بتوانیم جایگاه پنجمی خود را در بازی‌های آسیایی حفظ کنیم.

وی با اشاره به این که بازی‌های آسیایی باعث شد تا به مدال آوری بسیاری از  رشته‌های ورزشی در المپیک 2020 امیدوار شویم، بیان‌ کرد:  رشته‌ کاراته که برای نخستین بار قرار است  در المپیک شرکت کند بسیار امیدوار به کسب مدال هستیم. رشته‌های دیگر همانند وزنه‌برداری، کاراته و کشتی بسیار امیدوار هستیم که در  المپیک توکیو به مدال برسیم. پنچاک سیلات رشته المپیکی نیست و فقط برای کمک به اندونزی این رشته ورزشی در بازی‌های آسیایی جاکارتا حضور پیدا کرد و از  قبل هم پیش‌بینی می‌شد که تیم میزبان در این رشته ورزشی به مدال طلا برسد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در پایان درباره قهرمانی تاریخی کبدی بانوان و آقایان در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا، خاطر نشان کرد:  در دو دهه اخیر ایران نمی‌توانست مقابل هند به قهرمانی برسد.  همه بر این باور بودند که ایران با شکست مقابل هندونستان نایب قهرمان آسیا می‌شود اما  بانوان ایرانی در فینال و آقایان در نیمه نهایی توانستند هند را شکست دهند. از عوامل فدراسیون تشکر می‌کنم و این مدال طلا نشان داد که این رشته در سطح کشور قابل توسعه است. با برنامه ریزی مداوم امیدوار هستیم قدرت کبدی ایران در آسیا و جهان ماندگار شود.