سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی مقابل مراکش گفت: مراکش تیم فوق‌العاده‌ای است و ما نتیجه کار سختمان را گرفتیم. بازیکنان بیش از هر کسی شایستگی‌اش را داشتند.

به گزارش خبرگزاری موج، کارلوس کی‌ روش بعد از برد تاریخی تیم ملی فوتبال ایران مقابل مراکش در نخستین بازی‌اش در جام جهانی 2018 روسیه اظهار کرد: خیلی سخت بود. مراکش تیم فوق‌العاده‌ای است و ما نتیجه کار سختمان را گرفتیم. بازیکنان بیش از هر کسی شایستگی‌اش را داشتند. این که قبل از بازی پرتغال بردیم مهم نیست. مهم این است که خوب جنگیدیم. مراکش هم تیم خوبی است. نمی‌دانم شانس آوردیم یا نه اما می‌دانم جنگیدیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران همچنین در نشست خبری بعد از بازی گفت: بعد از چندین سال حضور در دنیای مربی‌گری می‌دانم همیشه اولین بازی در جام جهانی دشوار است اما مسابقه امروز بسیار زیبا بود. ما مراکش را با دقت مورد مطالعه قرار داده بودیم و می‌دانستیم آن‌ها بازی را خیلی قوی شروع خواهند کرد اما استراتژی ما از اول بازی کاملا روشن بود و می‌خواستیم باعث شویم یک شکست ذهنی و روانی برای مراکش ایجاد شود. از همین رو سعی کردیم تمام بازی‌سازهای مراکش را متوقف کرده و آن‌ها را تحت کنترل قرار دهیم. به ویژه آن‌ها که در میانه زمین بازی می‌کردند. بعد از ۱۵ دقیقه اول شروع به حمله کردیم و حتی یک موقعیت جدی هم به دست آمد اما بیشتر فرصت‌ها در اختیار مراکش بود. ما نیز توانستیم ترس و وحشت را ایجاد کنیم و مراکشی‌ها می‌دانستند ما توانایی پیروزی را داریم.

او افزود: با تمام این شرایط می‌دانستیم نیاز به یک شانس عالی داریم. مراکش در چند ماه اخیر برای اولین بار با چنین بازی‌ای مواجه شده بود و از این بابت متعجب بود. ۳ امتیاز بسیار شیرین را گرفتیم و اکنون وقت استراحت ماست تا بتوانیم به اسپانیا فکر کنیم.

کی‌روش گفت: نمی‌دانم دراینجا (نشست خبری) خبرنگاران پرتغالی حضور دارند یا نه اما باید بگویم این که به عنوان اولین مربی پرتغالی جام جهانی را با برد شروع کردم صحیح نیست پیش از این مربی‌ای به نام روزتو در جام جهانی به این مهم دست یافت. او مربی بسیار خوبی بود و افتخار دارم به عنوان دومین مربی پرتغالی توانستم اولین بازی جام جهانی را ببرم. اگر اجازه دهید یک صحبتی را با پرتغالی‌ها مطرح کنم. زمان آن رسیده که فدراسیون پرتغال متوجه شود روزتو یک مربی عالی بوده است.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به این سوال که آیا در بازی مقابل اسپانیا نیز به برد فکر می‌کند یا نه، گفت: خیر این طور نیست. ما در بازی با اسپانیا شیوه متفاوتی خواهیم داشت. مراکش دارای مهارت‌ها و نقاط قوت ویژه‌ای بود که خاص آن‌ها بود. برنامه ما نیز کنترل این مهارت‌ها و بلوکه کردن بازی آن‌ها بود. ما می‌دانستیم مقابل مراکش می‌توانیم فرصت‌هایی داشته باشیم. این برد را به هواداران واقعی تیم ملی فوتبال ایران تقدیم می‌کنم نه کسانی که آماده‌سازی تیم را به خطر می‌اندازند و تظاهر به حمایت از تیم ملی می‌کنند.

او اضافه کرد: اگر بخواهم صادقانه صحبت کنم باید بگویم همه مربیان استراتژی‌های خاص خودشان را دارند. آن چیزی که دست آخر نیاز است صحبت کنیم، نگرش و تعهد عالی بازیکنان است. ما با آمادگی به اینجا می‌آییم اما می‌بینیم یکسری مشکلات به وجود می‌آید و همه تلاش کردند تا ما بازی دوستانه نداشته باشیم. ما باید یک منبع الهام ایجاد می‌کردیم. ما تنها آموزش می‌دهیم و تمرین می‌کنیم اما مشکلاتی داشتیم و تحریم‌ها برای ما دردسرساز شده بود. بنابراین وظیفه من این است به شما دوستان عزیز بگویم اجازه دهید بازیکنانم فوتبال بازی کنند.

کی‌روش ادامه داد: این‌ها بچه‌های فوتبال هستند و باید از فوتبال لذت ببرند. بازیکنان به دنبال توپ می‌گردند و می‌خواهند خودشان را از طریق فوتبال ارضا کنند. آن‌ها کار دیگری ندارند و ما در جام جهانی زیر چتر فیفا هستیم. فیفا باید سیاست را کنار بگذارد اما این چیزی نیست که الان اتفاق می‌افتد. این کاملا برای ما غیر منصفانه است. بازیکنان آمده‌اند تنها فوتبال بازی کنند و شایسته این هستند که مثل بقیه بازیکنان دنیا با آن‌ها رفتار شود. وظیفه من است که این بازیکنان را تحسین کرده و آن‌ها را در جایگاه صحیح قرار دهم.

کی‌روش با بیان این که سوپرمن فقط در انیمیشن‌ها وجود دارد عنوان کرد: هیچ کس ابرمرد نیست. وقتی یک گروهی از مردان متحد شده و با هم کار می‌کنند می‌توانند یک داستان و ابرمرد خلق کنند. این همان چیزی است که امروز اتفاق افتاد و هیچ کس در زندگی‌اش ابرمرد نیست. ما فقط با یکدیگر کار کردیم تا بتوانیم یک ابرنتیجه خلق کنیم. وقتی قرعه‌کشی انجام شد تنها دو گزینه داشتیم یا به جام جهانی بعدی فکر کنیم یا به روسیه بیاییم و بجنگیم.