در آخرین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج، شطرنج ایران در رتبه بیست و هشتم قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج، در تازه ترین لیست ماهانه منتشر شده فدراسیون جهانی شطرنج (در ماه می) شطرنج ایران در جایگاه بیست و هشتم جهان قرار گرفت و علاوه بر ارتقای مقصود لو، در بخش استاندارد زنان جهان نیز سارا سادات خادم الشریعه با سه پله صعود در رده سی و هشتم ایستاد.

همچنین در بخش استاندارد شطرنج بازان مرد «مگنوس کارلسن» نروژی و قهرمان حال حاضر جهان با 2 هزار و 843، در صدر قرار دارد و «فابیانو کاروانا» آمریکایی با 2 هزار و 818 واحد ریتینگ و «شهریار ممدیارف» آذربایجانی در رده رده های دوم و سوم جای گرفته اند.

در این بخش پرهام مقصودلو نابغه جوان شطرنج ایران که در مسابقات مسترز شارجه توانسته بود با کسب هفت پیروزی و 2 تساوی عنوان قهرمانی را از آن خود کند به ریتینگ 2 هزار و 638 واحد رسید که در تاریخ شطرنج ایران بی سابقه است. ریتینگ ماه گذشته وی 2 هزار و 615 بود.

در بخش استاندارد برترین شطرنج بازان زن جهان نیز «هو یفان هو » از چین با 2 هزار و 670 واحد ریتینگ صدرنشین و «ونجون جو» دیگر ورزشکار چینی با 2 هزار و 576 واحد در رده دوم قرار گرفته است. 

در بخش بانوان «سارا سادات خادم الشریعه» با 2 هزار و 433 واحد ریتینگ در رده سی ‌و هشتم برترین شطرنجبازان بانوی جهان و اول ایران جای گرفته است. « آتوسا پورکاشیان» با 2 هزار و 333 واحد ریتینگ در رده دوم و «غزل حکیمی فرد» با 2 هزار و 292 واحد در جایگاه سوم قرار گرفتند.

در مجموع امتیازی نیز شطرنج ایران با میانگین 2 هزار و 542 واحد ریتینگ در رده بیست و هشتم جهان قرار گرفت و سوم آسیا شد.

ایران در ابتدای سال 2015 با میانگین 2 هزار و 479 واحد ریتینگ، در رده 51 جهان و ششم آسیا قرار داشت.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج