مرتضی حضرت زاده در گفتگو با موج:

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری همدان با اشاره به منابع درآمد های شهرداری، انواع وظایفی که شهرداری به آن ها می پردازد، از وظایفی که دولت نسبت به شهرداری ها متعهد شده بود و اینکه آیا درآمدهای شهرداری توان پوشش هزینه های شهری را دارد، سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، مرتضی حضرت زاده، معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری همدان در گفتگوی اختصاصی با موج با اشاره به وظایف شهرداری و درآمدهای پایدار شهری، ابراز کرد: در برخی موارد دولت در حوزه مدیریت شهری راه پیدا کرده و  شهرداری ها را محدود می کند و در ازای آن متعهد شد، درآمدزاییِ شهرداری را تضمین کند.

 

آیا درآمدهای شهرداری توان پوشش هزینه های شهری را دارد؟

حضرت زاده افزود: به طور کلی درآمد شهرداری ها از دو منبع داخلی و خارجی تامین می شود؛ منابع درآمدی داخلی آن دسته از درآمدهایی هستند که مستقیماً توسط شهرداری ها و به صورت عوارض و بهای خدمات گوناگون که بیشتر مربوط به اراضی و املاک هستند وصول می شود.

منابع درآمدی خارجی به آن دسته از درآمدهایی مربوط می شود که جهت ارائه خدمت از طرف شهرداری وصول نمی شود؛ از جمله درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری بخش خصوصی و مشارکت با شهرداری در اجرای پروژه های مختلف، فروش اوراق مشارکت، کمک های دولتی و ...

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری همدان با اشاره به برنامه پنجم توسعه و اینکه در آن شهرداری ها ملزم شدند، نرخ عوارض ساختمانی خود را به صورت کاهشی و یا ثابت در نظر بگیرند، گفت: در افزایش قیمت و تورمی که طی چند سال گذشته رخ داده است، هیچگاه مدیریت شهری در گستره وظایف خود، افزایش قیمت را اعمال نکرد و یا  افزایش ها، تناسبی با شرایط حاکم، نداشت.

شهرداری منطقه دو 1

وظایف شهرداری نسبت به ارگان های دیگر بی نظیر است

حضرت زاده با بیان وظایف شهرداری و تنوع در آن، یادآور شد: شهرداری ها وظایف مختلف و گوناگونی را عهده دار است که شاید در میان سایر سازمان ها و ارگان ها بی نظیر باشند؛ حفظ سلامت، زیبایی، رفاه و آسایش و نظم شهری از جمله این وظایف هستند که در گستره شهرسازی، فضای سبز، پاکیزگی محیطی و امور تفریحی و ... قابل مشاهده هستند که 40 تا 50 درصد میزان آن افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به وابستگی مالی شهرداری ها به شرایط جامعه، ابراز کرد: علیرغم اینکه شهرداری ها دارای سیستم بودجه بندی و برنامه ریزی هستند، ولی از آنجائیکه بیشترین سهم در درآمد شهرداری ها مربوط به عوارض ساختمانی است لذا درآمد آنها تحت تاثیر تغییرات اجتماعی، اقتصادی، طبیعی و سیاسی روز است که موجب عدم اجرای برنامه های از پیش تعیین شده در توسعه شهری می شود.

وی رشد و  افزایش آسفالت ریزی در سطح شهر را تا 4 برابر عنوان کرد و گفت: مبلغ این میزان آسفالت ریزی، شاید با بودجه عمرانی استان برابری کند؛ اما هیچگاه شهرداری جهت جبران در افزایش هزینه های خود و کسب درآمد بیشتر، مردم را مخاطب قرار نداد.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری همدان با اشاره به وظایف شهرداری و شرایط دشوار شهرداری ها، یادآور شد: با توجه به شرایطی که بر شهرداری ها حاکم است، اما همچنان به ماهیت اضطراری و فوریت برخی وظایف خود قائل است و آن ها را از جمله نظافت سطح شهر، جمع آوری زباله، آبیاری فضای سبز و رفع موانعی که بعضاً در سطح شهر ایجاد می شوند، رابه تاخیر نمی اندازد؛ تاخیر در انجام این وظایف فوریتی به معنای بر هم خوردن نظم و زیبایی و سلامت شهری است.

حضرت زاده با اشاره به وظایف شهرداری، افزود: با دقت نظر در آنچه تا بدین جا بیان شد، درآمد شهرداری ها وابستگی شدیدی به ساخت و ساز در سطح شهر دارد؛ از همین رو  قوانینی جهت بررسی و تصویب در دستور کار قرار گرفت که  وابستگی شهرداری به درآمدهای ناپایدار را کاهش دهد؛ قانون مالیات بر ارزش افزوده از راهکارهای مطرح است که دولت عهده دار آن شد؛ حتی وصول قانونی عوارض هم محقق نشد.

شهرداری منطقه 2

وی با بیان نوع دیگری از تقسیم بندی درآمدی برای شهرداری ها که در ماده 29 آیین نامه مالی شهرداری ها به آن اشاره شده است، مطرح کرد:  

1-      درآمد ناشی از عوارض عمومی (درآمدهای مستمر)

2-      درآمدهای ناشی از عوارض اختصاصی

3-      بهای خدمات و درآمدهای موسسات انتفاعی شهرداری

4-      درآمدهای حاصل از وجوه و اموال شهرداری

5-      کمک های اعطائی دولت و سازمان های دولتی

6-   اعانات و کمکهای اهدائی اشخاص و سازمان های خصوصی و اموال و دارائیهائی که به طور اتفاقی یا به موجب قانون به شهرداری تعلق می گیرد.

وی با اشاره به وظایف شهرداری، خاطرنشان کرد: هر یک از این سرفصل های درآمدی شامل موارد متعددی است، اما مهم آن است که این درآمدها توان پوشش هزینه های شهری را داشته باشند.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری همدان با اشاره به اینکه شهرداری ها در کل کشور از نظر ساختار تشکیلاتی و وظایفی که دارند، جایگاه و نقش خاصی در تشکیلات اجرائی کشور دارا هستند، عنوان کرد: با این وجود شهرداری ها نه از جایگاه سازمانی دولتی برخوردارند و نه از جایگاه سازمانی خصوصی.

حضرت زاده افزود: شهرداری ها باید از لحاظ درآمدی به عنوان سازمانی خودکفا انجام وظیفه کنند اما از طرفی ملزم به رعایت سیاست های تخفیفی دولت که هر ساله در قانون بودجه کل کشور اعلام می شود و یا به صورت قانون خاص تصویب می شوند، باشد.

وی در پایان با اشاره به وظایف شهرداری، گفت: اگر به مشکلاتی که متوجه شهرداری ها است، نظر افکنده نشود، در آینده شهرداری ها  با افزایش بدهی روبرو خواهند بود و در ارائه خدمات خود با محدودیت مواجه خواهند شد.

شهرداری منطقه دو 2

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها