مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان از نصب چهار هزار و ۴۴۷ کنتور هوشمند در مسیر برداشت آب از از چاه های زیر زمینی استان همدان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، منصور ستوده، مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند آب، یادآوری کرد: بر اساس نوع مصارف چاه های مجاز، ۷۴ درصد از کنتورهای نصب شده مربوط به بخش کشاورزی است.

 

نصب  بیش از 4000  کنتور هوشمند آب

ستوده گفت: بیشتر این کنتورها در دشت رزن - قهاوند نصب شده است، افزود: تعهد داریم تا پایان سال، نزدیک به ۵۵۰ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های آب نصب کنیم.

وی افزود: با گذشت نزدیک به پنج ماه از آغاز سال، ۲۶۱ دستگاه کنتور هوشمند نصب شد.

 

وی با اعلام اینکه نصب کنتور هوشمند در چاه‌ها جزو طرح‌های احیا و تعادل‌بخشی استفاده از آب‌های زیرزمینی همدان است، ادامه داد: اجرای این طرح و توسعه نصب کنتور هوشمند در سطح استان همدان نیازمند همکاری و تعامل کشاورزان با شرکت آب منطقه‌ای است.

ستوده بیان کرد: نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های آب سبب کنترل و نظارت بر میزان برداشت آب‌های زیرزمینی استان شده و از اضافه برداشت آب‌های زیرزمینی به شدت جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: اساسی‎ترین اهمیت کنتور هوشمند این است که کشاورزان دیگر بیشتر از پروانه بهره‎برداری نمی‎توانند از چاه‎ها آب برداشت کنند.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان تاکید کرد: اگر کشاورزی بیش از میزان تعیین‎شده آب از چاه برداشت کند برق به صورت خودکار قطع شده و امکان برداشت آب از چاه تا زمانی که کارشناسان آب منطقه‌ای و برق اقدام نکنند وجود ندارد.

 

نصب کنتورهای هوشمند تکلیفی قانونی است

وی با اعلام اینکه کنتورهای هوشمند و کارت‌های شارژ همچون کارت سهمیه‌بندی بنزین است، عنوان کرد: کشاورزان باید نسبت به نصب این کنتورها اقدام کنند چرا که تکلیفی قانونی است و کار باید اجرایی شود.

ستوده با اشاره به نصب کنتور های هوشمند، گفت: براساس نوع مصارف از چاه های مجاز، ۷۴ درصد از کنتورهای نصب شده مربوط به بخش کشاورزی، ۶ درصد مربوط به بخش صنعتی، ۱۰ درصد بخش شرب روستایی، ۶ درصد بخش شهری، سه درصد بخش دام و طیور و یک درصد بخش خدمات و سایر است.

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای همدان با اشاره به انسداد چاه‌های غیرمجاز تاکید کرد: با چاه‌های مجاز استان همدان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.

وی با اشاره به با اشاره به نصب کنتور های هوشمند، و راه اندازی سامانه گویای ۳۱۵۱ گفت: مردم می توانند با مشاهده هرگونه تخلف و در راستای جلوگیری از مصرف آب های زیرزمینی به صورت غیرمجاز با سامانه ۳۱۵۱ تماس بگیرند.