‍ رئیس ستاد مدیریت بحران شیرین سو با اشاره به اینکه آموزش، رکن مهم و اساسی در مقابله با بحران است، از مراقبت و حراست از اموال مردم که وظیفه ستاد مدیریت بحران شهرداری است، سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، سید مصطفی موسوی،  رئیس ستاد مدیریت بحران شیرین سو پیش از ظهر امروز در دومین جلسه ستاد مدیریت بحران شهر شیرین سو، گفت: آموزش عمومی در مقابله با بحران از اهمیت ویژه ای برخوردار است و پرداختن به مسائل آموزشی منجر به کاهش هزینه های دستگاه های متولی مدیریت بحران می شود.

 

آموزش، رکن مهم و اساسی در مقابله با بحران

وی در  دومین جلسه ستاد مدیریت بحران شهر شیرین سو، در ادامه ابراز کرد: آموزش باید در همه حوزه ها و برای اقشار مختلف در نظر گرفته شود و از شیوه های مختلف آموزشی و ظرفیت های موجود شهر برای مقابله با بحران بهره گرفته شود.

شهردار شیرین سو مدارس و مساجد را فرصتی برای آموزش عمومی در حوزه مقابله با بحران دانست و گفت دبیرخانه ستاد میبایست در این زمینه برنامه ریزی نماید و محتوای آموزشی مناسب اقشار مختلف را تهیه و توزیع کند.

موسوی در ادامه با اشاره به  آموزش عمومی در حوزه مقابله با بحران، به عملکرد واحد آتش نشانی شهرداری شیرین سو اشاره کرد و گفت از ابتدای امسال ۱۴ عملیات اطفای حریق در اراضی حریم و خارج از حریم شهر توسط آتش نشانان شهرداری شیرین سو انجام گرفته که اغلب آن در مراتع است.

به گفته شهردار شیرین سو عوامل انسانی و بی موالاتی گردشگران و اهالی در برافروختن آتش، اصلی ترین علل آتش سوزی ها از ابتدای امسال بوده است.

موسوی مراقبت و حراست از اموال مردم که حاصل یک سال زحمت کشاورزان است را وظیفه ستاد مدیریت بحران دانست و گفت تمام تلاش آتش نشانی شیرین سو مراقبت از اراضی زراعی و محصولات کشاورزی است و خوشبختانه با حضور به موقع آتش نشانان از سرایت آتش به اراضی زراعی و آسیب به محصولات کشاورزی ممانعت بعمل آمده است.

وی با اشاره به آموزش به عنوان  رکن مهم و اساسی در مقابله با بحران و مهم خواندن فاکتور زمان در عملیات های امدادی، اختلالات اپراتورها در تماس با مرکز ۱۲۵ آتش نشانی و توزیع نامناسب تماس در سطح شهرستان را از مشکلات ارتباطی مرکز عنوان کرد و خواستار رفع این مشکل شد.

رئیس ستاد مدیریت بحران شیرین سو گشت زنی و مراقبت شبانه روزی از اراضی مردم و مراتع را حایز اهمیت خواند و گفت واحد فضای سبز و خدمات شهری شهرداری به طور مرتب بر اراضی محدوده و حریم شهر نظارت می کند تا از وقوع آتش سوزی در آنها جلوگیری کند.

وی با اشاره به آموزش به عنوان رکن مهم و اساسی در مقابله با بحران، ادامه داد دبیرخانه مدیریت بحران و واحد خدمات شهری شهرداری آمادگی همکاری با سازمان منابع طبیعی برای گشت زنی در اراضی منابع طبیعی و مراتع برای پیشگیری از آتش سوزی را دارد.

موسوی در ادامه ضمن معرفی روسا و اعضای کارگروه های چهارگانه ستاد گفت دستورالعمل ابلاغی وظایف و تکالیف کارگروه ها را مشخص کرده است و انتظار میرود کارگروه ها معضلات و مشکلات حوزه های مختلف مدیریت بحران را به فراخور کارگروه تخصصی خود استخراج کنند و راهکارهای ارتقا آن را به ستاد جهت بررسی و پیگیری اجرایی شدن آنها ارائه کنند.

شهردار شیرین سو در ادامه به اهمیت اطلاع رسانی و هشدار در زمان بحران پرداخت و گفت انعکاس اخبار واقعی و هشدار بحران به مردم از راهکارهای پیشگیری از وقوع مجدد بحران های انسان ساخت است و لازم است به موفع و به صورت واقعی منعکس شود.

رئیس ستاد مدیریت بحران شیرین سو در پایان با اشاره به آموزش به عنوان رکن مهم و اساسی در مقابله با بحران، از اهالی شیرین سو و مسافران و گردشگران خواست از پرتاب ته سیگار روشن، قوطی کنسرو، شیشه شکسته و برافروختن آتش در اراضی مستعد آتش سوزی خودداری کنند.