مدیر مخابرات منطقه همدان، در گفتگوی اختصاصی با موج ضمن اشاره به صرفه جویی در کاغذ و روی آوردن کارکنان به استفاده هر چه بیشتر از فناوری و اتوماسیون اداری، از توقف چاپ قبض کاغذی و ممنوعیت خرید کاغذ در اداره مخابرات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، محمدعلی گرزین، مدیرمخابرات منطقه همدان در گفتگو با موج با بیان اینکه مصرف روزافزون کاغذ در کشور، تخریب جنگل‌ها، فرسایش خاک، آلودگی هوا و اثرات مخرب دیگر بر محیط زیست  را در پی دارد، اظهار داشت: مخابرات در راستای توسعه مسئولیت  اجتماعی و حفاظت از محیط زیست، چاپ قبض کاغذی را بزودی  متوقف خواهد کرد و به جهت اجرائی شدن این سیاست، در اداره نیز، خرید کاغذ ممنوع  شده است تا بهره گیری از فناوری و دولت الکترونیک از سوی کارکنان بیشتر شود.

 

حذف قبض کاغذی/ ممنوعیت خرید کاغذ

محمد علی گرزین با اشاره به اینکه در اداره خرید کاغذ را ممنوع کرده است تا اینکه در راستای ترویج مطالب مذکور، اقدامات لازم را انجام دهد، عنوان کرد: این موضوع باعث بکارگیری هر چه بیشتر اتوماسیون اداری و امکانات فناوری از سوی کارمندان خواهد شد.

گرزین در ادامه افزود: اگر همه افراد جامعه به ویژه کارکنان ادارات و سازمان‌ها، دانشجویان، دانش‌آموزان و کسانی که بیشتر با کاغذ در ارتباط هستند هر کدام به سهم خود در مصرف کاغذ صرفه‌جویی کنند، هر سال بیش از میلیون‌ها تن در مصرف کاغذ صرفه‌جویی می‌شود و این یعنی نجات دادن میلیون‌ها درخت.

وی ضمن اشاره به اینکه بدون شک صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف در هر حوزه و توسط هر شخص و یا مسئولی می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی را کاهش دهد، گفت: مخابرات به طور جدی به این موضوع یعنی حذف قبض کاغذی و همینطور ممنوعیت استفاده از کاغذ در اداره روی آورده است.

وی با بیان این موضوع که یکی از مهم‌ترین راه‌های صرفه‌جویی و جلوگیری از اسراف، صرفه‌جویی در مصرف کاغذ است، ابراز کرد: مصرف قابل توجه کاغذ در کشور نه تنها موجب تخریب محیط زیست، از میان رفتن جنگل‌ها، فرسایش خاک و آلودگی هوا در کشور می‌شود بلکه برای تامین بخشی از نیازهای مصرفی به واردات کاغذ هم نیاز است که این مسئله با خروج ارز از کشور، همراه خواهد بود.

مدیر مخابرات منطقه همدان یکی از مؤثرترین راه‌ها برای نجات درختان را، بهره گیری از فناوری اطلاعات و انجام امور دولتی با استفاده از اینترنت و استفاده از دولت الکترونیک دانست و گفت: به جهت پرهیز ازمصرف بی رویه کاغذ و صرفه جویی در هزینه برای مشتری و مخابرات، بزودی قبض های کاغذی ازچرخه پرداخت آبونمان حذف خواهند شد.

گرزین با اشاره به اینکه  سازمان‌ها و نهادهای دولتی به خاطر استفاده زیاد از کاغذ و نامه‌نگاری متعدد اداری، همیشه یکی از پرمصرف‌ترین حوزه‌های مصرف کاغذ محسوب می‌شوند، ابراز کرد: به کارگیری فضای اینترنتی و دولت الکترونیک راه موثری برای نجات درختان است.

وی عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که بخش دولتی و خصوصی می‌تواند برای کمک به محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان انجام دهد، جایگزین کردن نامه‌نگاری سنتی با تجهیزات الکترونیکی و بهره از اتوماسیون اداری و دولت الکترونیک است.

مدیر مخابرات منطقه همدان ضمن اشاره به اینکه آموزش به شهروندان می تواند در این حوزه بسیار موثر باشد، افزود: همه ما می‌توانیم حامی محیط زیست باشیم و با پیروی از الگوهای صرفه‌جویی و اصلاح الگوی مصرف به بهبود محیط زیست کمک کنیم.

مدیر مخابرات منطقه همدان تصریح کرد: سامانه 2000 مخابرات این امکان را دارد که تمام مشترکین، هزینه تلفن ثابت و همراه و همینطور بهای آب، برق و گاز مصرفی  وسایر قبوض خود را بدون پرداخت هزینه ای در کمتر از 3 دقیقه پرداخت کنند.

حتی اگرخط تلفن قطع و یا یکطرفه باشد، می توان ازسامانه 2000 استفاده کرد.