مدیرجهاد کشاورزی شهرستان بهار از اجرای طرح مبارزه با آفت «کرم خراط» در بیش از ۳۰ هکتار از اراضی و باغ‌های زیرکشت گردو در این شهرستان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، هوشنگ کرمی،  مدیرجهاد کشاورزی شهرستان بهار ، از اجرای طرح مبارزه با آفت «کرم خراط» در بیش از ۳۰ هکتار از اراضی و باغ‌های زیرکشت گردوی شهرستان بهار خبرداد و گفت: در این راستا ۴۸۶۰ عدد فرمون اخلال در جفت یابی کرم خراط، ۱۶۲ عدد فرمون جنسی کرم خراط، ۷۰ عدد فرمون جنسی پروانه زنبور مانند، ۲۳۲ عدد تله دلتا و ۲۳۲ عدد چسب تله در بین کشاورزان توزیع شده است.

 

آفت در درختان گردو

کرمی افزود: مبارزه بیولوژیک با این آفت و پیشگیری و جلوگیری از تکثیر و تولید مثل آفت کرم خراط در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان بهار گفت: تله های فرمونی برای شکار انبوه بر روی درختان گردو نصب شده و آثار پیشگیرانه و موثر آن تا اواخر فصل تابستان باقی خواهد ماند.

کرمی عنوان کرد: آبیاری مناسب و به موقع، تغذیه اصولی و بهره گیری از شیوه های مبارزه بیولوژیک از راه های موثر در از بین بردن این آفت در درختان گردو است.

وی افزود: در راستای پیشگیری از گسترش این آفت و نیز مبارزه با آن، کلاس ها و دوره های آگاه سازی در کنار ارائه راهکارهای عملی و توزیع فرمون در اراضی باغی این شهرستان توسط جهاد کشاورزی در حال اجراست.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان بهار بابیان اینکه «کرم خراط» حشره پروانه ای با بال های سفید و لک های گرد متمایل به آبی و لاروهای زرد رنگ با تعداد زیادی نقاط سیاه است که بیشتر تنه و ساقه درختان سیب، زیتون و گردو را از درون جویده و به محصولات خسارت می زند، گفت: این کرم از تنه وارد درخت می شود و در صورتی که به شاخه برسد، مبارزه با آن تقریباً غیرممکن می شود.

کرمی اضافه کرد: حدود ۱۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان بهار زیرکشت درختان گردو قرار داشته و این شهرستان یکی از قطب های تولید این محصول در همدان به شمار می رود.

هوشنگ کرمی، از اجرای طرح مبارزه با آفت «کرم خراط» در بیش از ۳۰ هکتار از اراضی و باغ‌های زیرکشت گردوی شهرستان بهار خبرداد و گفت: در این راستا ۴۸۶۰ عدد فرمون اخلال در جفت یابی کرم خراط، ۱۶۲ عدد فرمون جنسی کرم خراط، ۷۰ عدد فرمون جنسی پروانه زنبور مانند، ۲۳۲ عدد تله دلتا و ۲۳۲ عدد چسب تله در بین کشاورزان توزیع شده است.