دبیر اجرایی خانه کارگر همدان با اشاره به فرارسیدن هفته کارگر و مشکلات جامعه کارگری، از قراردادهای موقت به عنوان اساسی ترین مشکل کارگران یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، چنگیز اصلانی، دبیر اجرایی خانه کارگر همدان، دوشنبه 2 اردیبهشت ماه 1398 در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سفره کارگران خالی است، اظهار داشت: برنامه های مختلفی را برای هفته کارگر درنظر گرفته ایم که دیدار با امام جمعه، غبارروبی گلزار شهدا، شرکت در نماز جمعه، همایش شوراها و تشکل‌های کارگری بخشی از این برنامه‌ها است.

وی بااشاره به انتخاب شعارسال از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان "رونق تولید"، عنوان کرد: تولید باعث می‌شود ما به کشورهای دیگر محتاج نباشیم و چرخ اقتصاد کشور بچرخد.

 

کارگران؛ جامعه‌ای 14 میلیون نفری در سطح کشور

دبیر اجرایی خانه کارگر استان همدان با بیان اینکه مجموعه کارگری بخش قابل توجهی از کشور است، خاطرنشان کرد: ۱۴ میلیون نفر کارگر در سطح کشور در بخش های مختلف وجود دارد.

وی با بیان اینکه میانگین سنی از ۱۵ سال تا ۶۰ سال افراد آماده به کار در جامعه شناخته می شوند، تصریح کرد: سفره کارگران بسیار خالی است و به عناوین مختلف خالی تر نیز می شود.

اصلانی تأکید کرد: براساس تصمیمات افزایش حقوق کارگران در سالجاری ۳۶.۵ درصد خواهد بود که این میزان افزایش، جوابگوی مشکلات اقتصادی خانواده‌ها نخواهد بود چرا که در شرایط اقتصادی موجود حداقل حقوق یک فرد باید ۳ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان باشد تا فرد بتواند نیازهای اولیه زندگی خود و خانواده را تأمین کند.

وی بااشاره به افزایش شدید قیمت های مواد اولیه و کاهش تولیدات در سطح کشور، اظهار کرد: هر اتفاقی که در بخش اقتصادی رخ دهد دود آن اول به چشم کارگران می رود.

 

248 هزار نفر، جمعیت کارگری استان همدان

وی افزود: جمعیت کارگری استان همدان درسال ۹۶ حدود ۲۴۸ هزار نفر به ثبت رسیده که لیست سازمان تأمین اجتماعی گویای این مسأله است و همانگونه که مسئولان اعلام کردند، ۱۸ هزار و ۷۰۰ شغل در استان همدان ایجاد شده و باید جمعیت جامعه کارگری این افزایش را نشان دهد اما چنین نیست.

این مقام مسئول اتفاقات جامعه را از دلایل رکود در بخش های تولیدی عنوان و بیان کرد: در سال ۹۷ به علت وابستگی ارزی بسیاری از کارخانه ها تعطیل شد که در سال ۹۸ نیز در صورت ادامه روند تورم مشکلات سال گذشته تکرار خواهد شد چرا که اگر تورم نباشد می توان به تولید امیدوار بود.

وی با اشاره به اینکه بدون مطالعه وارد شدن مدیران در عرصه صنعت باعث رکود و مشکلات ورشکستگی در کشور شده است، بیان کرد: قراردادهای موقت کارگری  اساسی ترین مشکلاتی است که کارگران با آن مواجه هستند.