رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران ضمن اشاره به عملکرد اتاق بازرگانی همدان از اقدامات انجام شده در این مدت ابراز رضایت کرد و از آن به عنوان اتاقی پویا و مورد انتظار در کشور یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، در دیدار  رئیس و جمعی از اعضاء هیئت نمایندگان اتاق بارزگانی همدان با غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران ، شافعی اظهار داشت:

حضور اتاق بازرگانی همدان با چنین انسجام ،اتحاد و عملکردی  برای اتاق ایران خوشحال‌کننده و باعث افتخار است و منتهی آرزوی هیئت رئیسه اتاق ایران داشتن اتاقی اینچنین پویا است.

توسعه متوازن منطقه‌ای

وی گفت: ادغام‌ واحدهای کوچک و متوسط و جلوگیری از موازی کاری در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور موثر است.

رئیس اتاق ایران بحث توسعه متوازن منطقه ای  را که به همت اتاق ها باید به سرانجام برسد را مورد تاکید قرار داد  و در مورد مساله موانع  ثبت تشکل ها در اتاق های استانی دستور برگزاری جلسه با ریاست سازمان ثبت اسناد کشور صادر کرد.

شافعی ابراز امیدواری کرد اتاق همدان با چنین ظرفیت های کلان و عملکردی قابل قبول می تواند در نقش های ملی نیز اثرگذار باشد.

ارائه گزارش رئیس اتاق بازرگانی همدان

علی اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی استان همدان ضمن گرامیداشت اعیاد شعبانیه و بهار طبیعت، منتخبین فعالین اقتصادی در نهمین دوره انتخابات اتاق همدان را معرفی کرد  و گزارش مختصری از آخرین فعالیت هاو اقدامات اتاق همدان و تشریح برخی مشکلات و موانع پیش روی فعالین اقتصادی استان ارائه کرد.

زبردست در ابتدای دوره هشتم اتاق، عضو محوری و ارائه خدمات هدفمند به اعضا را بعنوان مهمترین شاخصه فعالیت ها قرار داد و بیان کرد:

اکنون شاهد رغبت چشمگیر فعالین اقتصادی استان به حضور و نقش آفرینی در پارلمان بخش خصوصی استان هستیم

وی با اشاره به سبقه ۸۷ ساله این اتاق به برخی اقدامات اتاق در طول دوره هشتم اتاق در حوزه های آموزش، بین الملل ،تشکل ها و کمیسیون‌های اقتصادی پرداخت.

19 تشکل اقتصادی و 456 عضو

وی تعداد تشکل های اقتصادی اتاق همدان را ۱۹ تشکل با عضویت ۴۵۶ نفر برشمرد و از ۱۰ تشکل دیگر در حال تاسیس خبر داد.

رئیس اتاق بازرگانی همدان در ادامه تاکید کرد: اکنون ۱۱ کمیسیون فعال با حضور ۳۲۲ نفر ۲۲۳ جلسه و۲۰۴ مصوبه در دوره هشتم فعالیت داشته که کار خود را با تقویت بیش از پیش ادامه خواهند داد.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از برگزاری ۱۱ جلسه سالیانه این شورا سخن به میان آورد و از این شورا بعنوان فرصت ویژه ای برای فعالین اقتصادی یاد کرد.

آموزش در اتاق بازرگانی همدان 

زبردست آموزش را یکی از زیر بنایی ترین بخش های کار اتاق همدان ذکر کرد و اظهار داشت: در دوره هشتم ۳۹۲ کارگاه و نشست تخصصی بالغ بر۱۵۰۰۰ نفر شرکت کننده در بخش آموزش اتاق همدان برگزار شده است.

وی در ادامه اذعان داشت: واحد بین الملل اتاق نیز فعالیت های متعددی را در قالب۱۴ مورد اعزام و ۱۰ مورد پذیرش تیم های تجاری و همچنین ۱۳ مورد حضور سفرا و رایزن های تجاری کشورهای هدف و برگزاری نشست با فعالین اقتصادی داشته است و برگزاری نشست سفرا و مسئولین کشوری مقیم جمهوری اسلامی در راستای رویدادهای بین المللی همدان ۲۰۱۸ در تیرماه سال ۹۷ را از مهم ترین مراسمات این حوزه بوده است.

رئیس اتاق همدان در پایان کلیات طرح استراتژی و برنامه های اجرایی اتاق همدان در دوره نهم را به هیئت رئیسه اتاق ایران ارائه کرد و پیشنهاد برگزاری منظم نشست سالانه رئیس و اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران با اعضای هیئت نمایندگان اتاق‌های استانی را عنوان کرد.

بررسی قوانین به جهت تسهیل در تولید

در ادامه علی اکبر فلاح ، نایب رئیس اول اتاق همدان ضمن تقدیر از زحمات ریاست اتاق همدان در دوره هشتم و ارتقا جایگاه اتاق، به موضوع قوانین مخل تولید و کسب و کار پرداخته و اظهار داشت: رسیدگی و پیگیری ویژه به این مهم می تواند از تعطیلی سایر واحدهای تولیدی جلوگیری بعمل آورده و آرامش نسبی را به شرایط اقتصادی استان برگرداند.

وی با اشاره به طرحی که در ارتباط با قانون جدید شوراهای اسلامی و بازنشستگی قانون تامین اجتماعی ارائه شده است را مطرح کرد و تغییرات قانونی در این دو موضوع را باعث تعجب وامری آسیب پذیر تلقی کرد.

فلاح در ادامه از سازمان تامین اجتماعی بدلیل انحصاری بودن آن، بعنوان ترمز ایجاد تولید و اشتغال یادکرده و خاطر نشان ساخت: این سازمان با ابلاغ بخش نامه های خلق الساعه و اجبار کارفرما به پرداخت مبالغ هنگفت تولیدکننده را در تنگناهای متعدد قرار می دهد.

نوآوری در تولید 

مسعود توتونچیان سخنران بعدی این دیدار بود که صحبت های خود را با گرامیداشت یاد ونام شاهرخ ظهیری پدر صنایع غذایی ایران و همچنین مرحوم‌بقایی خزانه دار اسبق اتاق همدان آغاز کرد و اظهار داشت:

نبود زیرساخت های فرهنگی و روحیه کار گروهی در مباحث تولید و غفلت از  بازارهای خارجی هدف و نبود نوآوری و خلاقیت در تولید از عوامل مهم و اثر گذار در کاهش تولید و تعطیلی برخی واحدهای صنعتی است.

وی در ادامه برند سازی و اثبات کیفیت محصولات داخلی به بازارهای خارجی هدف را از طریق دعوت هیئت های تجاری و حضور در نمایشگاه های هدفمند خارجی بسیار مفید و اثر گذار دانست.

رونق تولید در عمل

در ادامه علیرضا زارعی عضو دیگر هیئت نمایندگان اتاق همدان خواستار پیگیری اتاق بازرگانی ایران در موضوع پرداخت مطالبات بخش خصوصی از نهادهای دولتی شد و خاطر نشان ساخت رونق تولید را باید در عمل معنا کرد.

بهره‌گیری از تجربیات تشکل‌های بخش خصوصی

سپس خسرو طالبی نایب رئیس انجمن ملی سیب زمینی ایران و عضو هیئت نمایندگان اتاق همدان  اذعان داشت تصمیم گیری های کلان در حوزه کشاورزی باید با مشورت  و بهره گیری از تجارب تشکل های بخش خصوصی صورت گیرد تا  بتوان اثرگذاری مطلوب را شاهد بود.

خام‌فروشی در کشور

در ادامه محمد جواد سفیدابی عضو دیگر هیات نمایندگان اتاق همدان به تشریح پتانسیل های معدنی استان پرداخت و ظرفیت معادن استان را بالاخص در بخش سیلیس و ترکیبات آن بی نظیر عنوان کرد.

فقر فرآوری در کشور و خام فروشی از مهمترین معضلات این بخش است.

وی تاکید کرد: نسبت نگاه کارشناسان هر بخش دولتی به تعداد واحدهای زیر مجموع تولیدی بشدت غلبه می‌کند که بشدت موجب تعطیلی واحدها شده است.

حمایت اتاق ایران از صادرات صنایع دستی

محمد بشیری جلال عضو دیگر هیئت نمایندگان اتاق همدان در این دیدار خواستار بازنگری در موضوع  لغو واردات مواد اولیه ای که در کشور تولید نداشته شده و حمایت بیش از پیش اتاق ایران از صادرات صنایع دستی را مورد مطالبه قرار داد و همچنین ورود اتاق ایران در پیگیری قوانین دست و پاگیر صادراتی را مورد مطالبه قرار داد.

تصمیمات عجولانه بخش دولتی در مباحث اقتصادی

این دیدار با صحبت های علی محمودی عضو دیگر هیات نمایندگان اتاق همدان ادامه پیدا کرد، وی از تصمیمات عجولانه  بخش دولتی در مباحث اقتصادی  و همچنین قانون‌گریزی دولت و  ارجحیت به تصمیمات خلق الساعه  ابراز گله مندی کرد و نادیده گرفتن بخش خصوصی در اتخاد راهکارها را از عوامل مخرب تولید و صادرات برشمرد.

ساختمان جدید  اتاق بازرگانی همدان

عبدالحمید ایزدی عضو دیگر هیئت نمایندگان اتاق همدان خواستار حمایت جدی اتاق ایران در به سرانجام رساندن پروژه ساختمان جدید اتاق بازرگانی همدان شد و  خاطر نشان کرد: با توجه به گسترش فعالیت های اتاق فضای محدود استیجاری این اتاق را در عرصه های مختلف محدود ساخته است.

اشتغال 16000 نفر در صنعت مبل و منبت

در ادامه قنبرگنبدی رئیس انجمن مبل و منبت و عضو هیئت نمایندگان اتاق همدان  به اشتغال  ۱۶۰۰۰نفر در صنعت مبل و منبت اشاره و  متذکر شد با توجه به افزایش قیمت  و کاهش مواد اولیه اکثر کارگاه ها در حال تعطیلی است.

ظرفیت عظیم استان همدان در مقوله معدن

رحیم مرتضایی عضو دیگر هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون معادن اتاق همدان  نیز در این دیدار به ارائه ظرفیت های عظیم استان در مقوله معدن و سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی پرداخت و اظهار داشت :

در استان همدان۲۸۰ معدن و ۲۸ نوع ماده معدنی وجود دارد که ۱۹ عدد آن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی محسوب می شوند.

 مرتضایی خاطر نشان ساخت استان همدان دارنده حدود ۳٪ از ذخایر معدنی کشور بوده و  تنها معدن یاقوت کبود کشور در این استان نهفته است.

وی در ادامه به برگزاری بیش از ۵۰ جلسه  کمیسیون معدن با اهداف عمده بررسی قوانین معدن و همچنین بررسی برنامه ششم توسعه اشاره کرد.

وی تصریح کرد: دو مرتبه موضوعات بخش معدن به شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی رفته و مصوبات اثر گذاری را نیز به همراه داشته که این‌مهم مرهون تلاش های ریاست اتاق بوده است.